Słupsk. Cerkiew pw. św. Apostołów Piotra i Pawła w ceglanym, poewangelickim kościele
Słupsk. Cerkiew św. Apostołów Piotra i Pawła Źródło: Wikipedia.org Autor: Michał Słupczewski - Fotografia www.slupczewswki.pl
Słupsk. Cerkiew św. Apostołów Piotra i Pawła
Źródło: Wikipedia.org
Autor: Michał Słupczewski – Fotografia www.slupczewski.pl

W Słupsku, w ceglanym, poewangelickim kościele, mieści się cerkiew pw. Apostołów Piotra i Pawła. Kościół zbudowano pod koniec XIX wieku na potrzeby Ewangelicko-Luterańskiej Odłączonej Gminy Kościelnej. Budynek był niewielki, z czerwonej cegły, w stylu neogotyckim. Wykonano go z materiałów nie najwyższej jakości. Członkowie wspólnoty, która nie była zbyt liczna, sami pokrywali koszty budowy i borykali się z trudnościami finansowymi. Nabożeństwa luterańskie odbywały się tam do roku 1945, do czasu wkroczenia wojsk radzieckich do miasta i wysiedlenia Niemców.

Słupską parafię prawosławną utworzyli przede wszystkim repatrianci napływający ze Wschodu, żołnierze powracający z frontu, byli jeńcy wojenni i wyzwoleni pracownicy przymusowi. Nowej wspólnocie przydzielono ten niewielki, poewangelicki kościół.  Pierwsze nabożeństwo zostało odprawione 31 maja 1947 roku. Obecnie we wnętrzu świątyni znajduje się XIX-wieczny ikonostas, a samą budowlę ozdobiono charakterystyczną kopułą. W 1993 roku cerkiew przeszła generalny remont.

 

Adres:

Ul. Krasińskiego, 76-200 Słupsk