Łeba, Ruchome Wydmy. Polska Sahara 2

Łeba, wydmy – to najczęstsze skojarzenia. Rzeczywiście, Łeba słynie z atrakcji turystycznej, jaką są wydmy.

Łącka Góra

Największy pas ruchomych wydm w Europie znajduje się w Słowińskim Parku Narodowym w okolicach Łeby. Jest to unikatowe zjawisko przyrodnicze. Wydmy osiągają 30-40 metrów, a ich prędkość przemieszczania może wynosić nawet 10 m na rok. Przesuwają się za sprawą wiatru, który przesypuje ziarenka piasku z wierzchołków wzniesień. Najwyższa z nich – Łącka Góra ma ponad 40 metrów, a przebywając na jej szczycie można się poczuć jak na prawdziwej pustyni. Zwiedzenie „Polskiej Sahary” jest obowiązkowym punktem na trasie turystów przebywających w Łebie.

Do Łąckiej Góry dojdziemy kierując się czerwonym szlakiem z Łeby (8,5 km z dworca PKP). Już na terenie Słowińskiego Parku Narodowego, w sezonie letnim część trasy można pokonać meleksem lub wypożyczonym rowerem. Po drodze – wyrzutnia rakiet w Rąbce (muzeum).

Planując wypoczynek polecamy sprawdzone noclegi w Łebie bezpośrednio od gospodarzy w portalu e-wczasy.pl.

Łeba, wydmy. Polska Sahara
Łącka Góra. Źródło: Wikipedia

 

 

 

Wydma Czołpińska.

Można do niej dotrzeć z niewielkiej miejscowości Czołpino, gdzie znajduje się parking. Stamtąd docieramy do wydmy po niecałej godzinie marszu czerwonym szlakiem pieszym. Sama wydma wznosi się znacznie ponad poziom morza, co pozwala podziwiać piękne nadmorskie widoki i krajobrazy. Jeśli chcielibyśmy dalej iść pieszym czerwonym szlakiem, po minięciu Wydmy Czołpińskiej dojdziemy brzegiem morza do najwyższej wydmy – Łąckiej Góry i dalej, do Łeby. To jednak zajmie nam kilka godzin (ok. 4 – 5 godzin, w zależności od tempa marszu).

Latarnia morska i muzeum

W pobliżu miejscowości Czołpino znajduje się również udostępniona do zwiedzania latarnia morska oraz Muzeum Latarnictwa – które jest w końcowej fazie przygotowań (stan na jesień 2016 – jeszcze nie udostępnione do zwiedzania).

 

 

Na wydmy można wejść wykupując bilet do Słowińskiego Parku Narodowego w cenie 6zł za osobę dorosłą lub ulgowy w cenie 3 zł (1.05-30.09).

Wydma Czołpińska – fotogaleria

Artykuł powstał przy współpracy z partnerem serwisu.