Przywidz. Przywidzka niebieska trasa rowerowa

Około 30 kilometrów za Gdańskiem, w kierunku Kościerzyny, znajduje się duża wieś Przywidz. Położona jest nad pięknym i dużym Jeziorem Przywidzkim i otoczona malowniczymi wzgórzami. Miejscowość ta, już pod koniec XIX wieku, była uważana za kurort letniskowy. Dziś jej walory nie zawsze są tak doceniane jak w przeszłości, ale gmina się zmienia, coraz więcej inwestuje się w turystykę i rekreację, co motywuje turystów i amatorów sportów wodnych i zimowych, do przyjeżdżania do tej miejscowości.

I rzeczywiście, jest tutaj co robić. Uroku tej wsi dodaje to, że nie leży przy najczęściej uczęszczanych kaszubskich szlakach. Dlatego człowiek, który tu odpoczywa, ma wrażenie, jakby znajdował się nieco na uboczu.

 

Las, woda i grodzisko

Prawie 40 % terenu gminy stanowią lasy, wzgórza sięgają nawet 300 m n.p.m. Pomiędzy wzniesieniami leży jezioro Przywidzkie, które ma 4,5 kilometra długości. Na jeziorze  znajduje się wyspa, na którą jednak nie wolno wchodzić – utworzono tam rezerwat przyrody. Można za to ją podziwiać z wody, opływając ją kajakiem lub rowerem wodnym.

Latem Przywidz zaprasza miłośników kajaków, łódek i rowerków wodnych. Niestety, jezioro Przywidzkie nie jest połączone żadnym szlakiem wodnym z innymi akwenami, tak więc wycieczkę kajakową można zaplanować na ok 2-3 godziny. W tym czasie można opłynąć całe jezioro.

Podczas takiej wyprawy warto zacumować przy półwyspie, który leży po południowej stronie jeziora. Wspinając się po stromym brzegu dotrzemy do miejsca, w którym niegdyś znajdowało się grodzisko. Jak mówią miejscowi, łatwiej do niego dotrzeć od strony wody, niż lądu. Będąc już na wyniesionym terenie, gdzie widoczny jest jeszcze zarys wałów, pozostaje uruchomienie wyobraźni – dziś miejsce grodziska nie różni się niczym od otaczającego zalesionego buczyną terenu.

Góra Zamkowa, Przywidz
Stroma skarpa prowadzi do jeziora. Fot. Tomasz Słomczyński/Magazyn Kaszuby

Szlaki piesze

Przez samą wieś nie przebiegają żadne znakowane szlaki piesze, choć w bezpośredniej bliskości znajdują się dwa z nich – czarny i zielony. Szczególnie wart polecenia jest szlak czarny. Żeby do niego dojść trzeba wyjść z Przywidza polną drogą do Huty Górnej (przechodzimy obok stoku narciarskiego), następnie w sąsiedniej Hucie Dolnej przejść na druga stronę rzeczki – tu odnajdziemy znaki czarnego szlaku pieszego. Kierując sie nim w stronę Marszeskiej Góry (na północny wschód) dojdziemy (za Marszewska Górą) do bardzo malowniczego miejsca – Jaru Reknicy. Rzeczka wije się tu w jarze, którego ściany sięgają nawet kilkudziesięciu metrów. Jarem Reknicy dojdziemy do Czapielska, gdzie znajduje się wart obejrzenia zabytkowy kościół i dąb – pomnik przyrody. Pień tego drzewa tworzy coś w rodzaju „wiaty” – jest pusty w środku.

Gmina Kolbudy. Jar Reknicy – spacer wśród stuletnich buków i szumiących wodospadów
Reknica. Fot. Edyta Słomczyńska/Magazyn Kaszuby

Z kijkami wokół jeziora. Nordic Walking

Wokół jeziora możemy przemaszerować z kijami – przygotowano tu ścieżkę nordic walking. Prowadzi wzdłuż brzegu, można po drodze zaplanować kąpiel w jeziorze (w Przywidzu jest kąpielisko strzeżone, pływanie w innych miejscach – na własną odpowiedzialność) – wygodne miejsce do zanurzenia się w wodzie znajduje się – oprócz kąpieliska w Przywidzu, również po wschodniej stronie jeziora. Czas przejścia: 2,5 godziny.

Przywidz. Jeziora i góry - tuż obok 3
Udostępniono dzięki uprzejmości Stowarzyszenia Turystycznego Kaszuby – Mapka jest częścią Przewodnika po Szwajcarii Kaszubskiej, wydanego przez Stowarzyszenie Turystyczne Kaszuby.

Na rowerze

Są tu także wytyczone trzy trasy rowerowe. Pierwsza  – „Dookoła jeziora Przywidzkiego” – 7,9 km, kolor czerwony.

Przywidz. Jeziora i góry - tuż obok 4
Udostępniono dzięki uprzejmości Stowarzyszenia Turystycznego Kaszuby – Mapka jest częścią Przewodnika po Szwajcarii Kaszubskiej, wydanego przez Stowarzyszenie Turystyczne Kaszuby.

Druga – „Wzgórzami Przywidza”, długość 11,3 km. Po drodze: dwa malowniczo położone w rynnach polodowcowych jeziora: Przywidzkie i Głębokie. Można zaplanować kąpiel w jeziorze Głębokim (uwaga: brak strzeżonych kąpielisk), w którym – poza okresami kwitnienia, woda jest dość przejrzysta – można pomyśleć o masce do nurkowania.

Przywidz. Jeziora i góry - tuż obok 5
Udostępniono dzięki uprzejmości Stowarzyszenia Turystycznego Kaszuby – Mapka jest częścią Przewodnika po Szwajcarii Kaszubskiej, wydanego przez Stowarzyszenie Turystyczne Kaszuby.

 

Trzecia – Przywidzka Niebieska Trasa Rowerowa, długość 15,8 km, po drodze mijamy dwa malowniczo położone w głębokich rynnach polodowcowych jeziora: Głębokie i Połęczyńskie. W Połęczynie warto zajrzeć do zabytkowego kościółka, wrażenie robi drewniany sufit. We wsi znajduje się miejsce dla odpoczynku dla rowerzystów, z tablicami edukacyjnymi informującymi o historii tej okolicy (granica między Wolnym Miastem Gdańsk i Polską w dwudziestoleciu międzywojennym, przemysł hutniczy – tradycja sięgająca średniowiecza). Uwaga trasa jest dość długa, po drodze nie ma sklepów spożywczych.

 

Przywidz. Jeziora i góry - tuż obok 6
Udostępniono dzięki uprzejmości Stowarzyszenia Turystycznego Kaszuby – Mapka jest częścią Przewodnika po Szwajcarii Kaszubskiej, wydanego przez Stowarzyszenie Turystyczne Kaszuby.

Skate Park, siłownia, Camping nr 20

Dzieci i młodzież na pewno będą świetnie się bawić w skate parku, przy ulicy Jesionowej. W pobliżu kościoła, nad brzegiem jeziora, znajduje się siłownia „pod chmurką”. Jest tu także plac zabaw i promenada prowadząca brzegiem jeziora. Rozciąga się stąd ładny widok wsi z sylwetką budynku kościoła. We wsi w okresie letnim funkcjonują dwa strzeżone kąpieliska – jedno gminne, drugie na campingu.

Camping nr 20 w Przywidzu to również miejsce godne polecenia. Oprócz kąpieliska znajduje się tu wypożyczalnia sprzętu wodnego. Jest to również miejsce, w którym odbywają się ważne i ciekawe imprezy, na przykład warsztaty artystyczne czy imprezy towarzyszące festiwalowi BAZUNA (to festiwal piosenki turystycznej i żeglarskiej, jeden z najważniejszych w Polsce, który także już od paru lat odbywa się w Zielonej Bramie w Przywidzu).

Przykładem ciekawego przedsięwzięcia, które odbywa się na Campingu nr 20 w Przywidzu, są warsztaty artystyczne – PrzyWIDZ Culture Camp Festiwal, które kończą się podpaleniem rzeźb pływających po wodzie jeziora Przywidzkiego.

Przywidz, Zielona Brama. Ośrodek jeździecki, wyciąg narciarski, lotnisko

„Zielona Brama ” to nazwa kompleksu hotelowo-rekreacyjnego, znajdującego się w Przywidzu. W restauracji i hotelu odbywają się wesela. Każdy przechodzień może posilić się w pierogarni. Tuż obok znajdują się stajnie, w których można nie tylko wykupić jazdę na lonży, ale też szlifować umiejętności jeździeckie (ośrodek „Zielona Brama” posiada certyfikat Polskiego Związku Jeździeckiego kategorii II).

 

Stajnia Torado w Przywidzu. Fot. Magazyn Kaszuby

Zimą mieszkańcy Trójmiasta tłumnie przybywają do Zielonej Bramy by korzystać z wyciągu narciarskiego. Długość stoku narciarskiego w Przywidzu wynosi 600 metrów – jest to najdłuższy stok na Kaszubach. Tereny są wysoko położone (ponad 190 m.n.p.m.), dzięki czemu śnieg leży tu dłużej niż w Trójmieście. Kilka kilometrów obok Przywidza – w Trzepowie znajduje się następny stok i wyciąg narciarski.

Świat labiryntów i footgolf

Pięć kilometrów od Przywidza znajduje się oryginalna propozycja na spędzenie czasu dla całej rodziny – Świat Labiryntów, w którym największą (choć nie jedyną) atrakcją jest ogromny labirynt w polu kukurydzy. Labiryntów i łamigłówek do rozwiązania jest tu zresztą więcej. Warto więc całą rodziną odwiedzić Bliziny i przeżyć przygodę (również intelektualną).

Najnowszą atrakcją Przywidza jest coś, co nazywa się Footgolf. To połączenie piłki nożnej i golfa.
Celem gry jest pokonanie toru z przeszkodami i wkopanie piłki do odpowiedniego dołka. Im mniej uderzeń, tym lepiej. Footgolf Przywidz to pierwsze w Polsce pole footgolfowe z przeszkodami. Jak piszą właściciele takiego „pola piłkarsko-golfowego” na swojej stronie: „Jest to idealne rozwiązanie na spędzenie czasu na świeżym powietrzu wraz z rodziną i przyjaciółmi. Pole do gry znajduje się w otoczeniu malowniczych, kaszubskich wzgórz i lasów.”

Atrakcje na Kaszubach – jest ich niemało w naszym regionie. Z pewnością należy do nich piękna wieś turystyczna – Przywidz.