Presety-Lightroom-sposob-na-lepsze-zdjecia

Presety Lightroom – prosty sposób na lepsze zdjęcia z podróży

Zdjęcia są esencją każdej podróży. Uchwycenie ulotnych chwil, pięknych krajobrazów czy niepowtarzalnej atmosfery miejsca, pozwala zachować wspomnienia na lata. Jednak, aby zdjęcia naprawdę robiły wrażenie, warto poświęcić chwilę na ich obróbkę. Tu z pomocą przychodzą presety Lightroom, które mogą znacząco ułatwić proces edycji i podnieść estetykę Twoich fotografii na wyższy poziom. Sprawdź jak presety ułatwiają obróbkę zdjęć jednym kliknięciem!

Podstawy fotografii – aparat vs telefon

Zanim jednak przejdziemy do presetów, krótko omówimy nasze płótno – czyli zdjęcia. Świat fotografii rozwinął się niezwykle szybko, a możliwości jakie oferują nowoczesne aparaty i telefony komórkowe, pozwalają każdemu na uchwycenie piękna otaczającego świata. Podczas gdy aparaty oferują zaawansowane funkcje i wyższą jakość obrazu, smartfony zyskują na popularności dzięki swojej mobilności. Zapewniam Was, że zdjęcia robione telefonem również potrafią zaprzeć dech w piersiach.  Bez względu na to, czy robisz zdjęcia profesjonalnym aparatem, czy smartfonem trzymaj się tych kilku zasad.

Jak robić lepsze zdjęcia – 5 podstawowych zasad

Wyczyść obiektyw

Jeżeli nie masz specjalnej ściereczki użyć innego miękkiego i czystego materiału – np. rękawa.

Pierwszym krokiem do zrobienia doskonałego zdjęcia jest upewnienie się, że obiektyw aparatu jest czysty. Brud, odciski palców czy kurz mogą zniekształcić obraz, sprawiając, że zdjęcie będzie wyglądało nieostro i zamglone. Zasada wydaje się banalna, jednak zdziwisz się jak wiele zmienia. Regularne czyszczenie obiektywu specjalną ściereczką lub płynem do czyszczenia obiektywów pomoże zachować klarowność i jakość Twoich zdjęć.

Odpowiednie światło

Światło to podstawa fotografii. Najlepsze naturalne światło do fotografii można uzyskać wczesnym rankiem lub późnym popołudniem, gdy słońce jest nisko na niebie. Światło to jest miękkie i ciepłe, co może dodać zdjęciom głębi i atmosfery. Unikaj robienia zdjęć w południe, gdy słońce jest najwyżej, ponieważ może to powodować twarde cienie i prześwietlenia.

Zasada trójpodziału

W ustawieniach aparatu lub telefonu włącz siatkę

Zasada trójpodziału to jedna z fundamentalnych zasad kompozycji w fotografii. Polega ona na podzieleniu kadru na dziewięć równych części za pomocą dwóch pionowych i dwóch poziomych linii. Umieszczanie punktów zainteresowania na przecięciach tych linii lub wzdłuż nich może pomóc w stworzeniu bardziej zrównoważonego i atrakcyjnego wizualnie zdjęcia.

Perspektywa

Zmiana perspektywy może całkowicie odmienić wygląd zdjęcia. Nie bój się eksperymentować z różnymi kątami i punktami widzenia. Schylanie się nisko lub wspinanie się wyżej może odkryć interesujące linie i kształty, które mogą uczynić zdjęcie bardziej intrygującym.

Czyste otoczenie

Zanim zrobisz zdjęcie, zwróć uwagę na otoczenie. Upewnij się, że w kadrze nie ma niechcianych elementów, takich jak śmietniki, latarnie czy inne rozpraszające obiekty. Czyste, uporządkowane tło może sprawić, że główny punkt zainteresowania będzie się wyróżniać, a Twoje zdjęcie będzie wyglądało bardziej profesjonalnie. Jeśli zauważysz coś, co może zepsuć ujęcie, przemieść się lub spróbuj ustawić się z innej perspektywy, aby usunąć te elementy z kadru.

Przestrzeganie tych pięciu podstawowych zasad może znacząco poprawić jakość Twoich zdjęć, niezależnie od tego, czy jesteś początkującym fotografem, czy doświadczonym profesjonalistą. Dopiero po zrobieniu takiego zdjęcia warto zainteresować się obróbką poprzez presety lightroom.

Co to są presety?

Czym tak właściwie są te presety? To nic innego jak zdefiniowane wcześniej ustawienia edycji, które można zastosować do zdjęć za pomocą jednego kliknięcia. W Adobe Lightroom, presety mogą obejmować różne ustawienia, takie jak eksponowanie, kontrast, nasycenie kolorów czy korekcja barw. Użycie presetów może znacząco przyspieszyć proces edycji, jednocześnie zachowując spójny styl w Twojej kolekcji zdjęć.

Jak zainstalować presety Lightroom?

Zainstalowanie presetów w Lightroomie to proces prosty, ale może się różnić w zależności od wersji programu i urządzenia, którego używasz. W wersji desktopowej, wystarczy przejść do modułu Develop, kliknąć prawym przyciskiem myszy na liście presetów i wybrać „Import”. W wersji mobilnej, można importować presety przez opcję „Import Presets” w ustawieniach aplikacji. W internecie jest wiele prostych instrukcji jak zainstalować presety.

Dostosowywanie presetów – jak uzyskać unikatowy look

Presety oferują świetny punkt wyjścia, ale warto dostosować je do swoich potrzeb. Lightroom oferuje szeroki zakres ustawień, które pozwalają na uzyskanie dokładnie takiego efektu, jakiego oczekujesz. Eksperymentuj z różnymi suwakami, aby znaleźć swój własny, unikatowy styl.

Presety a edycja zdjęć na Instagramie

Presety są szczególnie przydatne, jeśli chcesz utrzymać spójny styl swojego feedu na Instagramie. Pozwalają na szybką i łatwą edycję, dzięki której Twoje zdjęcia będą prezentować się profesjonalnie, zachowując jednolity wygląd.

Spójny feed na Instagramie z 1 presetem – @flavaway

Darmowe vs płatne presety – która opcja jest lepsza?

Darmowe presety są świetnym rozwiązaniem dla tych, którzy dopiero zaczynają swoją przygodę z Lightroomem. Niemniej jednak, płatne presety często oferują wyższą jakość i unikatowe efekty, które trudno znaleźć w darmowych zasobach. Inwestycja w profesjonalne presety może przynieść satysfakcję w dłuższej perspektywie.

Gdzie kupić presety?

Jest wiele miejsc, w których można nabyć presety, ale naszym zdaniem warto zwrócić uwagę na stronę Foto-Filtry.pl, która oferuje profesjonalne presety, które mogą znacząco podnieść jakość Twoich zdjęć. Każdy preset dostępny na tej stronie został przetestowany na setkach zdjęć dzięki czemu będzie pasował bez większej edycji do większości Twoich fotografii. Ponadto presety zostały przygotowane przez doświadczonych fotografów co dodaje wiarygodności.

Najlepsze presety do różnych typów zdjęć

Różne typy fotografii mogą wymagać różnych ustawień edycji. Na rynku dostępne są presety dedykowane różnym stylom i tematom, takim jak fotografie ślubne, portretowe, krajobrazowe czy miejskie. Warto poszukać zestawów, które najlepiej odpowiadają Twoim potrzebom. Przed zakupem uważnie przeczytaj opis znajdujący się pod wybranym presetem.

Wersje Lightroom – Classic vs CC

Lightroom oferuje dwie główne wersje: Classic i CC. Podczas gdy Classic jest bardziej zaawansowany i oferuje większą kontrolę nad edycją, CC jest prostszy w użyciu i oferuje lepszą integrację z chmurą. Wybór wersji może wpłynąć na dostępność i kompatybilność z presetami. Przed zakupem upewnij się, czy presety są kompatybilne z Twoją wersją Lightrooma. 

Presety Lightroom to prosty, ale potężny sposób na podniesienie jakości Twoich zdjęć z podróży. Niezależnie od tego, czy jesteś profesjonalnym fotografem, czy amatorem, presety mogą przyspieszyć Twoją pracę i pomóc osiągnąć pożądany efekt z mniejszym wysiłkiem.

Materiał sponsorowany, przygotowany przez partnera serwisu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *