przyroda-kaszub

Przyroda Kaszub – unikalne obszary do odkrycia

Dzięki bogactwu flory i fauny obszar Kaszub jest bardzo atrakcyjny dla turystów. Miejscową przyrodę można podziwiać za sprawą gęstej sieci szlaków turystycznych – pieszych, rowerowych, konnych, wodnych czy nawet narciarskich. Region, w części nadmorski, obfituje w jeziora, potoki i rzeki, przez co świat zwierząt jest niezwykle bogaty. Ze względu na walory przyrodniczo-krajobrazowe ziemi kaszubskiej niektóre jej obszary podlegają szczególnej ochronie w formie parków narodowych i krajobrazowych, obszarów Natura 2000, rezerwatów przyrody czy pomników przyrody.

Kaszuby są symbolem spokoju i piękna natury. Co roku miliony turystów wypoczywają w kaszubskich kurortach nad Morzem Bałtyckim oraz nad licznymi w tym regionie jeziorami otoczonymi rozległymi lasami pełnymi dzikich zwierząt. Region stanowi idealne miejsce na wypoczynek dla każdego, kto pragnie odpocząć od zgiełku miasta i zanurzyć się w naturalnym pięknie.

Unikalna przyroda Kaszub

Latem Bałtyk działa jak naturalny klimatyzator, ochładzając okolicę, a zimą łagodzi mrozy, zapewniając łagodniejsze warunki. Ten bałtycki mikroklimat pozwala na rozwijanie się charakterystycznej roślinności i zapewnia odpowiednie warunki dla dzikiej fauny.

Roślinność na Kaszubach to lasy mieszane z przewagą buka. Na piaszczystych terenach rosną lasy iglaste. Dominują sosny, świerki czy buki, a spośród innych gatunków drzew spotykane są graby, jesiony, olchy i wiązy, a nawet cisy i daglezje. Roślinność Kaszub to również torfowiska niskie, które porastają trzciny, turzyce i mchy. Gdzieniegdzie występują wrzosowiska, a tam byliny, trawy, mchy i porosty.

Jednym z największych kompleksów leśnych w naszym kraju są Bory Tucholskie, które zajmują powierzchnię prawie 3 tys. km2. W kompleksie zlokalizowanym na granicy województwa pomorskiego i kujawsko-pomorskiego, w dorzeczu Brdy i Wdy oraz Równiny Charzykowskiej, spotyka się wiele form ochrony przyrody, w tym parki krajobrazowe. Jest rezerwat przyrody utworzony w celu zachowania naturalnej specyfiki biocenotycznej jezior, zwłaszcza lobeliowych, torfowisk i borów sosnowych. 


 Zwierzęta na Kaszubach

W świecie zwierząt obok saren, dzików, jenotów czy lisów coraz częściej można spotkać łosie, bobry, a nawet wilki. Są także egzotyczne flamingi i pelikany. Podziw wzbudzają majestatyczne stada żurawi, których obecność jest dowodem czystego środowiska, gdyż na swoje siedliska wybierają one tylko nieskażone tereny. Krajobraz urozmaicają bociany (spotykane niemal w każdej wsi), stada gęsi zbożowych i białoczelnych, łabędzie krzykliwe i łabędzie małe. Na Jeziorze Księżym zobaczyć można czaple siwe.

Naukowcy starają się przywrócić gatunki wytępione lub takie, które zniknęły z tych terenów z innych przyczyn, np. raki szlachetne, które wymarły w latach 70. ub. wieku z powodu zanieczyszczeń.

Parki narodowe Kaszuby

Unikalna przyroda Kaszub wymaga ochrony. Funkcje te pełnią dwa parki narodowe, cztery parki krajobrazowe i ponad 50 rezerwatów. Zgodnie z obowiązującym prawem, parki narodowe obejmują obszary wyróżniające się szczególnymi wartościami przyrodniczymi, naukowymi, społecznymi, kulturowymi i edukacyjnymi o powierzchni nie mniejszej niż 1 tys. ha. Najczęściej spotykaną formą indywidualnej ochrony przyrody ożywionej i nieożywionej są pomniki przyrody na Kaszubach.

Południową i zachodnią część Kaszub obejmują Park Narodowy Bory Tucholskie oraz Słowiński Park Narodowy. Park Bory Tucholskie zajmuje obszar 4613,04 ha i położony jest na terenie powiatu chojnickiego w gminach Chojnice i Brusy. Lasy stanowią ponad 83 proc., a wody 11,5 proc. powierzchni parku. Są to najczęściej bory świeże i suche z licznymi gatunkami porostów, a także siedliska bagienne. Na tym terenie znajduje się 21 jezior. Do najcenniejszych zbiorników należą jeziora oligotroficzne, w tym osiem jezior lobeliowych. 

Słowiński Park Narodowy znajduje się w granicach administracyjnych pięciu gmin: Ustka, Smołdzino, Główczyce, Wicko i Łeba. Łączny areał obszarów chronionych wynosi 5 327,03 ha. Głównym obiektem chronionym jest Mierzeja Łebska. Ruchome wydmy zlokalizowane są na ok. 500 ha i tworzą teren przypominający pustynię piaskową.

Szlaki turystyczne na Kaszubach

Kaszuby wyróżniają się gęstą siecią pieszych szlaków turystycznych. Najbardziej rozległy liczy 124 km i przebiega z Kamienicy Królewskiej przez Kartuzy, Ostrzyce, Gołubie i Wdzydze. Na rowerzystów czeka wiele atrakcji znajdujących się na Drodze Kaszubskiej. To piękna trasa ze wzniesieniami, jeziorami, łąkami i lasami. Droga rozpoczyna się w wsi Chmielono, która otoczona jest pięcioma jeziorami.

Polecamy Szlak Pierścienia Zatoki Puckiej łączący Gdynię z Helem o długości 76 km. Trasa rowerowa w znacznej części biegnie wzdłuż morskich brzegów, a odcinki asfaltowe przeplatają się szutrami i drogami leśnymi. Wartą uwagi jest Pętla Czarlina, ok. 13-kilometrowy szlak wokół jezior Słupinko, Jelenie i Radolne. Największym jego atutem są malownicze zakątki we Wdzydzkim Parku Krajobrazowym. Dla miłośników jazdy po pagórkach przeznaczona jest Pętla Parchowska o długości 24 km.

Agroturystyka na Kaszubach

Zrównoważony rozwój na Kaszubach sprzyja turystyce przyjazdowej. Obok ekskluzywnych resortów, hoteli i pensjonatów rozwija się sieć całorocznych gospodarstw agroturystycznych, gdzie można odpocząć w bliskim sąsiedztwie przyrody. W sercu Borów Tucholskich nad pięknymi jeziorami znajdują się gospodarstwa agroturystyczne z własną plażą, pomostem oraz sprzętem pływającym. To miejsca dla zapalonych wędkarzy, droga spacerowa nad brzegiem jeziora, ale też raj dla amatorów kąpieli słonecznych. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *