Kaszubskie wesele

Kaszubskie wesele – najważniejsze zwyczaje i obrzędy

Kto był na kaszubskim weselu ten wie, że jest wyjątkowe. Podobnie jak w innych regionach kraju na stołach pojawia się ogromna ilość jedzenia i alkohol w różnych postaciach. Do tańca przygrywa orkiestra, a wodzirej zabawia gości, którzy mogą się sprawdzić w różnych grach zręcznościowych. Ale są także obrzędy wyjątkowe. Np. obowiązkowym punktem ceremonii jest polterabend przed drzwiami domu panny młodej, który ma przynieść młodym szczęście.

Wesele w stylu kaszubskim ma swój urok. Wydarzenia tego rodzaju wywołują wspomnienia oraz uśmiech na twarzach naszych babć i dziadków, a dla najmłodszych są lekcją historii. Niektóre pary uważają kaszubskie zwyczaje weselne za kicz i decydują się na przyjęcie w nowoczesnym stylu, czyli takie, jakie odbywają się w innych częściach kraju. Są jednak pary, którym bliskie są obrzędy weselne na Kaszubach.

Jakie są kaszubskie tradycje weselne

Jak czytamy w literaturze poświęconej folklorowi Kaszub, po tym, gdy para podjęła decyzję o wspólnym życiu, dziewczyna zabiera rodziców do domu chłopaka na swaty, czyli po kaszubsku rojbewreje czy omówiene. Rodzice oceniają gospodarstwo i omawiają posag. Następnego dnia chłopak z rodzicami zjawia się u dziewczyny wraz z darami na zarękowiny. Rodzice młodej również odwdzięczają się prezentem. Gdy oświadczyny zostają przyjęte, dawano na zapowiedzi. 

Wieczorem przed weselem zaczynała się zabawa, w której brała udział cała wieś. Kaszubskie zwyczaje weselne otwiera polterabend (głośna noc), który polega na rzucaniu szklanymi przedmiotami w drzwi domu panny młodej. Im więcej było szkła, tym większe szanse na szczęśliwe małżeństwo. Dla gości była to okazja do tańca i biesiady. We współczesnej wersji tego obrzędu goście rozbijają wszystkie przedmioty szklane, jakie wpadną im do rąk, w tym… telewizory. Aby przepowiednia o szczęściu się spełniła, państwo młodzi muszą posprzątać bałagan, a szkło zakopać (nie można wyrzucać).

Ślubne zwyczaje kaszubskie

Dawniej ślub odbywał się we wtorek. Przed wyjściem do kościoła rodzice z obojga stron błogosławili młodych. Po ślubie młodzi obchodzili ołtarz dla zapewnienia sobie szczęścia i potomstwa. Po oczepinach pannie młodej ściągano wianek i zakładano biały czepiec.

W weselu brały udział maszki, czyli przebierańcy, którzy mieli zapewnić dobre zbiory. Maszkami są najczęściej dalsi znajomi, którzy nie są zaproszeni na wesele.

Charakterystyczną potrawą podawaną na weselu była czarwina, tj. zupa z krwi gęsiej podawana z octem (w innych regionach czernina). Na Kaszubach nie krzyczano „gorzka wódka”, lecz „gorzko kawa”. Okrzyk prowokował nowożeńców do pierwszego pocałunku.

Wesele bogatych gospodarzy trwało dwa tygodnie, a skromne tylko trzy dni.

Nazajutrz po weselu (czasem tydzień po) odbywały się ograbine (poprawine) dla osób, które nie uczestniczyły w weselu. W niektórych regionach Kaszub w niedzielę po weselu zapraszano na ucztę mężatki ze wsi na babinę. Często budowano dom dla nowej rodziny, w co angażowała się cała społeczność.

Wesele Kaszuby

W sieci spotykamy mnóstwo ofert dotyczących organizacji przyjęć weselnych na Kaszubach. Może to być klimatyzowana sala weselna w otoczeniu zieleni z przepięknym widokiem na jezioro. Gospodarze proponują wesele w stylu rustykalnym, romantycznym lub boho. Podczas przyjęcia gwarantowana jest zdrowa i smaczna regionalna kuchnia. Organizatorzy z reguły zapraszają na wesele na Kaszubach z noclegiem. Miejsca noclegowe przygotowane są dla wszystkich uczestników przyjęcia. Do dyspozycji gości wszystkie usługi hotelu, w tym strefa SPA.

Sala weselna nad jeziorem

Wesele na Kaszubach wiąże się nie tylko z zabawą nawiązującą do bogatych lokalnych tradycji i obrzędów, ale z pobytem w pięknych i czystych okolicach ze wspaniałymi widokami. W popularnym ośrodku weselnym przeddzień ślubu to zazwyczaj czas dla najbliższej rodziny oraz okazja dla przyszłych małżonków na chwilę relaksu przed wielkim dniem. Sprzyjają temu strefy odpoczynku z basenem, saunami i jacuzzi. Sala weselna nadaje się na kameralną powitalną kolację, a także może się tam odbyć ceremonia, podczas której rodzice błogosławią młodym.

Ślub nad jeziorem to okazja, aby dzień przed tym wielkim wydarzeniem wyciszyć się i oczyścić z natrętnych myśli, obcując z przyrodą. Wszystkim, którym marzy się ślub nad jeziorem i złożenie przysięgi małżeńskiej w niecodziennej scenerii, organizatorzy proponują ceremonię zaślubin w malowniczym parku nad wodą przy dźwiękach delikatnej muzyki.

Sala bankietowa na Kaszubach

Oferty weselne obejmują wynajem sal bankietowych na kilkuset uczestników. Firmy proponują organizację plenerowego przyjęcia weselnego lub okolicznościowego w ogrodzie, w przepięknej scenerii nad stawem bądź jeziorem. Spotkaniu może towarzyszyć grill lub ognisko. Opcjonalnie zapewniają dekorację, ślub cywilny na plaży, oprawę muzyczną, tort weselny, ciasta, słodki bufet, alkohole i napoje, a nawet pochodnie i ognisko

Sala weselna Kaszuby

Przyjęcia w plenerze to niezwykle magiczne i barwne wydarzenia działające na wyobraźnię i wprawiające wszystkich we wspaniały nastrój. Wesele nad jeziorem stwarza bardzo wiele możliwości aranżacyjnych, które warto wykorzystać także na organizację oryginalnych sesji zdjęciowych grupowych i indywidualnych.

Kameralne wesele Kaszuby

Do osób ceniących ciszę i bliski kontakt z weselnikami adresowane są oferty sal organizujących przyjęcia kameralne. Jeden z bardziej popularnych obiektów na Kaszubach posiada starannie zaprojektowane pokoje i inne pomieszczenia, które zostały urządzone z myślą o najdrobniejszcyh szczegółach. Delikatne dekoracje, funkcjonalne meble oraz starannie dobrana kolorystyka harmonijnie ożywiają i relaksują. Po weselu w takich okolicznościach osoby poszukujące wygody, komfortu i smaku będą z przyjemnością powracać na Kaszuby.

Fot. Gminny Ośrodek Kultury, Sportu i Rekreacji w Chmielnie (https://odkryjpomorze.pl/imprezy/wesele-kaszubskie-chmielno)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *