Kontynuacje bestsellerowych tytułów

Kontynuacje bestsellerowych tytułów – czy warto po nie sięgać?

Po przeczytaniu dobrej książki najczęściej pozostaje pewien niedosyt. Nic więc dziwnego, że gdy tylko na księgarskich półkach pojawia się kolejna część bestsellerowej powieści, chętnie po nią sięgamy. Niektórzy jednak twierdzą, że kolejne części nigdy nie są tak dobre, jak oryginał. Ile jest w tym prawdy?

Dlaczego pierwsza część uchodzi za najlepszą?

Pierwsza część cyklu czy serii najczęściej uznawana jest za najlepszą. Dzieje się tak dlatego, że po raz pierwszy poznajemy konkretną historię oraz jej bohaterów. Są oni dla nas czymś nowym, świeżym. Z punktu widzenia czysto literackiego pierwsze części charakteryzują się bardzo wysoką jakością, gdyż nie są pisane pod presją czasu ani wymagań wydawcy. Nie jest tajemnicą, że w przypadku ogromnego sukcesu autor nie zawsze jest w stanie zachować swój warsztat. Czasami tworzy kolejne powieści, jednocześnie pracując nad kilkoma na raz, przez co tracą one na jakości. Chodzi tutaj o zysk, jaki przynoszą książki wydane pod znanym nazwiskiem.

Niemniej jednak nie zawsze pierwsza część musi być najlepsza. Bywa, że kolejne wydawane są nawet kilka lat później, wymagając odpowiedniego dopracowania. W niektórych przypadkach traktują o czymś zupełnie innym, a jedynym wspólnym mianownikiem jest na przykład bohater. Trudno porównywać dwie podobne, ale jednak zupełnie inne książki.

Czy warto sięgać po kolejne pozycje z tej samej serii? 

Miłośnicy literatury nie zadają sobie pytania, czy opłaca się czytać kolejną powieść z tej samej serii. Robią to z czystej ciekawości, choć czasami czują się oczywiście odrobinę rozczarowani. Chcąc zaznać zupełnie innego uczucia, warto sięgnąć po drugi tom „Kronik Diuny” – bestsellerowej serii, która cieszy się ogromną popularnością, i to pomimo (a może z powodu) dużej liczby wydanych w niej książek.

Oczywiście, jeśli w konkretnym cyklu ukazało się mnóstwo tytułów, a my czujemy już przesyt, przeczytajmy coś innego. Czasami nie chodzi o to, że książka jest źle napisana, a jedynie o to, że potrzebujemy czegoś świeżego. Ci sami bohaterowie, te same miejsca, podobne schematy dialogów – to właśnie może sprawić, że poczujemy przesyt.

W czytaniu bardzo istotny jest balans i zachowanie pewnych proporcji. Warto zmieniać nie tylko serie, ale również autorów oraz gatunki. Do wyboru mamy tyle interesujących propozycji, że z pewnością znajdziemy coś dla siebie. Pamiętajmy, że niemal każdego tygodnia pojawia się coś nowego, godnego zainteresowania z naszej strony. Wykorzystajmy różnorodność rynku, ciesząc się czytaniem.

Artykuł partnera.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *