kaszuby

Szlaki turystyczne na Kaszubach – odkrywaj region pieszo i rowerem

Kaszuby to będąca częścią Pomorza piękna kraina historyczna z jeziorami, lasami, wzgórzami, ciszą i spokojem. Zasięg tego regionu wyznaczają miejscowości, w których zamieszkują Kaszubi, grupa etniczna ze specyficzną mową i wyraźnym poczuciem odrębności. Kaszuby to jeden z najpiękniejszych i najbardziej atrakcyjnych pod względem turystycznym regionów w naszym kraju. Ze względu na urzekające, niezwykle malownicze krajobrazy zakątek ten określa się mianem Szwajcarii Kaszubskiej. Wiele miejsc w tym regionie czeka na odkrycie.

Wędrówki po Kaszubach dostarczają niezwykłych wrażeń nawet tym osobom, które uważają, że znają ten piękny region jak własną kieszeń. Kraina zaskakuje swą różnorodnością oraz malowniczością. Rozległe kompleksy leśne, ogromna ilość jezior oraz miejscowości, gdzie wciąż można spotkać się z kulturą ludową połączone z coraz lepszym zagospodarowaniem turystycznym zapewniły Kaszubom wysoką pozycję na liście regionów Polski, gdzie warto spędzić wakacje.

Przyroda Kaszub

Na Kaszubach dominują lasy mieszane (graby, jesiony, olchy i wiązy) z przewagą buka. Na piaszczystych terenach rosną lasy sosnowe. Roślinność Kaszub to torfowiska niskie, które porastają trzciny, turzyce i mchy. Gdzieniegdzie występują wrzosowiska porośnięte krzewinkami, których dominującym elementem są wrzosy, byliny, trawy, mchy i porosty.

W świecie zwierząt możemy podziwiać egzotyczne flamingi i pelikany. Podziw wzbudzają majestatyczne stada żurawi, których obecność jest dowodem czystego środowiska, gdyż na swoje siedliska wybierają one tylko nieskażone tereny. Krajobraz urozmaicają bociany, stada gęsi zbożowych i białoczelnych, łabędzie krzykliwe i łabędzie małe. Na Jeziorze Księżym zobaczyć można czaple siwe. Na terenie regionu żyją sarny, zające, lisy, jenoty, łosie. Pojawiają się również wilki.

Turystyka przygodowa

Magnesem dla turystów są liczne jeziora, nad którymi chętnie odpoczywają goście z różnych zakątków Polski. Jeziora Wdzydze, Ostrzyckie, Klasztorne czy Raduńskie, ale nie tylko, to miejsca, które są popularnymi miejscami dla letników spędzających wakacje na Kaszubach. Ta część Polski jest krainą wyjątkową dla miłośników historii oraz kultury ludowej. Nie brak tu miejscowości, gdzie czas się zatrzymał i gdzie łatwo o niecodzienną przygodę.

Łowców przygód zaprasza zamek krzyżacki w Bytowie, pochodząca z XIV i XV wieku warownia, która początkowo służyła Krzyżakom jako siedziba prokuratora, a następnie była własnością Książąt Pomorskich. Bogatą historię ma zamek w Kiszewie, a właściwie dwór w Starej Kiszewie, który powstał na miejscu wcześniejszego, drewnianego zamku. Obiekt urzeka swoją formą i otoczeniem, bo wokół znajduje się park oraz kilka pozostałości zabudowań z wcześniejszego okresu. Ciekawostką turystyczną jest zamek w Łapalicach, wybudowany w latach 80. ub. wieku jako budynek mieszkalny, ale dotąd nie ukończony.

Kaszubskie miasta mają więcej do zaoferowania niż myśli przeciętny turysta. Nowy Dwór Gdański, Krynica Morska, Puck, Wejherowo, Chojnice, Człuchów, Tczew, Kartuzy, Lębork, Bytów to liczne zabytki, miejsca kultu religijnego i inne atrakcje turystyczne. Wszystkie miasta Kaszub starają się promować kulturę oraz tradycję swojego regionu.

Kaszubskie szlaki turystyczne

Atrakcją Kaszubskiego Parku Krajobrazowego są dwa szlaki turystyczne. Czarny Szlak Wzgórz Szymbarskich rozpoczyna się w Trójmieście i liczy 121,5 km. Do parku wchodzi się w okolicy miejscowości Sławki, by przez kolejne 56 km wędrować przez wyjątkowo malownicze zakątki tego chronionego obszaru. Pierwszym z nich jest Wieżyca, najwyższy szczyt niżu środkowoeuropejskiego (329 m n.p.m.), gdzie możemy skorzystać z wieży widokowej. Podobne punkty widokowe znajdują się w innych zakątkach tego pofałdowanego regionu.

Aż 131 km, z czego ok. 60 km w granicach Kaszubskiego Parku Krajobrazowego, liczy czerwony Szlak Kaszubski. Do parku wchodzimy w okolicach Kamienicy Królewskiej, by dotrzeć do Jeziora Junno przez wzniesienie „Zamkowa Góra”, na szczycie którego znajduje się prawdopodobnie ślad średniowiecznego grodziska. Po drodze poznajemy wybrzeża jezior Odnoga, Potęgowskiego, Kocenko, Lubygość i Kamiennego.

Trasy rowerowe

Na Kaszubach znajdują się liczne trasy rowerowe, dzięki którym turyści mogą liczyć na interesujące wycieczki krajoznawcze i wypoczynek aktywny. Do najciekawszych należy Szlak Pierścienia Zatoki Puckiej łączący Gdynię z Helem o długości 76 km. Trasa rowerowa w znacznej części biegnie wzdłuż morskich brzegów, a odcinki asfaltowe przeplatają się szutrami i drogami leśnymi.

Wartą uwagi jest Pętla Czarlina, ok. 13-kilometrowy szlak wokół jezior Słupinko, Jelenie i Radolne. Największym jego atutem są malownicze zakątki we Wdzydzkim Parku Krajobrazowym. Dla miłośników jazdy po pagórkach przeznaczona jest Pętla Parchowska o długości 24 km. Trasa o średnim poziomie trudności obfituje w piękne widoki, które w pełni rekompensują wysiłek, jaki konieczny jest do jej pokonania.

Rezerwaty na Kaszubach

Na terenie Kaszub mamy unikalne rezerwaty przyrody, które są ostoją wyjątkowej flory i fauny. Jednym z takich miejsc jest rezerwat Kępa Redłowska rozciągający się od Polanki Redłowskiej do rzeki Kaczej w Orłowie. Chroni część nadmorskiego klifu, wyjątkowo stromego w tym miejscu, z porastającym go bukowym lasem, który przecinają głębokie wąwozy.

Osobliwym obszarem chronionym jest rezerwat Ptasi Raj na gdańskiej Wyspie Sobieszewskiej przy ujściu Wisły Śmiałej do Zatoki Gdańskiej. W skład rezerwatu wchodzą liczne zbiorniki wodne, gdzie występuje ponad 200 gatunków ptaków, w tym gęsi, mewy i kaczki.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *