Słupsk. Ratusz z wieżą widokową
Ratusz miejski w Słupsku Źródło: Wikipedia.org Autor: www.slupczewski.pl Michał Słupczewski
Ratusz miejski w Słupsku
Źródło: Wikipedia.org
Autor: www.slupczewski.pl Michał Słupczewski

Słupski Ratusz miejski oddano do użytku 4 lipca 1901 roku. Inicjatorem i pomysłodawcą budowy był ówczesny burmistrz Słupska, Hans Mathies. Budynek powstał według projektu i pod nadzorem berlińskiego architekta prof. Karla Zaara i inżyniera Rudolfa Vahla. Ratusz postawiono w ekspresowym tempie. Budowa trwała zaledwie dwa lata i dwukrotnie przekroczyła zakładane koszty. Powszechnie dziwiono się, po co trzydziestotysięcznemu miastu tak wielki i monumentalny magistrat. Szybko okazało się, że wzrost biurokracji spowodował pełne jego wykorzystanie.

Ratusz w Słupsku to neogotycki budynek z czerwonej cegły z licznymi zdobieniami, wieżyczkami i dekoracyjnymi detalami architektonicznymi. Nad całością góruje masywna wieża zegarowa zakończona kopułą. Główne wejście prowadzi do bogato zdobionej sieni. Nad drzwiami znajduje się witraż z herbem miasta i datą powstania ratusza. W przestronnym holu można podziwiać gwiaździste sklepienie, wsparte na sześciu kamiennych kolumnach.

Gabinet Prezydenta Miasta znajduje się na pierwszym piętrze. Charakteryzuje się tym, że ma aż 12 ścian, oryginalne, stuletnie tapety, ciekawe witraże i zabytkowe biurko. Najbardziej okazałym i reprezentacyjnym pomieszczeniem jest sala posiedzeń, w której udało się w całości zachować oryginalny wystrój.

Odwiedzając Ratusz warto udać się na 56-ciometrową wieżę, z której roztacza się rozległy widok na całe miasto. Ciekawostką jest, że ciągle ten sam ratuszowy zegar na wieży odmierza płynący czas.

Słupski Ratusz jest imponującą budowlą, z godnym obejrzenia wnętrzem i wieżą widokową.

Adres:

Plac Zwycięstwa 3

76-200 Słupsk