Kościerzyna. Muzeum Kolejnictwa. Para – buch! Koła – w ruch! 3

Kościerzyna. Muzeum Kolejnictwa usytuowane jest przy ul. Towarowej 7, w bezpośrednim sąsiedztwie dworca kolejowego (żeby dostać się do muzeum, trzeba jednak przejechać przez most na druga stronę torów – na wyjeździe w stronę Żukowa ustawione są tabliczki informujące o kierunku jazdy do muzeum). Zgromadzono tutaj największą ilość pojazdów szynowych w Polsce Północnej. Niebywałą atrakcją jest zabytkowa hala parowozowni wraz z pomieszczeniami warsztatowymi. Miłośnicy kolei i historii transportu szynowego będą usatysfakcjonowani mogąc obejrzeć takie unikaty jak serię parowozów, lokomotyw spalinowych, a także  lokomotywy elektryczne oraz inne „perełki” w postaci: pociągu ratunkowego, wagonu kolei linowej na Gubałówkę czy składu pociągu wąskotorowego. Muzeum – skansen jest interesującym miejscem dla zwiedzających w każdym wieku, choć pewnie miłośnicy kreskówki „Tomek i przyjaciele” będą się tu czuli wyjątkowo.

Frajda dla dzieci, drezyna i technologia

Co warto podkreślić – dzieci mogą tu wchodzić do parowozów, by poczuć się jak maszynista ze starego filmu – taki, który sypał węgiel do pieca. Co bardziej ciekawskie dzieciaki będą pytały: do czego służyła ta dźwignia, po co było to pokrętło, co się działo po przekręceniu tego drążka? Rodzice muszą więc zawczasu przygotować się do odpowiadania na trudne pytania, bo rzeczywiście, tajemniczych urządzeń w niejednym parowozie jest całe mnóstwo.

Niektóre parowozy i składy wyglądają jak urocze miniaturki (kolejki wąskotorowe), inne z kolei robią ogromne wrażenie swoimi rozmiarami.

Sporo tu najnowszej technologii – jest ekspozycja multimedialna. Jest też wielka makieta z ruchomymi pociągami w roli głównej. Dla grup, które wykupią usługę przewodnicką, przygotowano ok. dziesięciominutowe przejażdżki drezyną.

Na miejscu znajduje się sklep z pamiątkami i bar.

Godziny otwarcia:

W poniedziałki, godz. 10.00 – 16.00

Od wtorku do niedzieli, godz. 10.00 – 18.00

Ceny biletów:

Bilet normalny – 8 zł

Bilet ulgowy – 6 zł

Bilet grupowy – 4 zł

Dzieci do lat 7 bezpłatnie

Usługa przewodnicka – 25 zł.

Przy zwiedzaniu trzech muzeów łącznie (Muzeum Ziemi Kościerskiej, Muzeum Akordeonu i Muzeum Kolejnictwa) cena biletów:

Bilet normalny – 12 zł

Bilet ulgowy – 10 zł