Remus zawędrował do Kartuz. Noc Muzeów 2017 8

Kartuzy. Muzeum Kaszubskie im. Franciszka Tredera mieści się w XIX wiecznej willi przy ul. Kościerskiej 1C.

Można obejrzeć tu eksponaty związane z dawnym życiem i pracą Kaszubów, ich tradycją i kulturą. W muzeum znajduje się bogata ekspozycja ceramiki oraz haftu kaszubskiego, a także kolekcja XVIII i XIX wiecznych czepców i malowideł na szkle. Ponadto czekają tu na turystów nie lada atrakcje w postaci gry na najstarszym kaszubskim instrumencie, tak zwanych diabelskich skrzypcach, nauka kaszubskiego alfabetu śpiewanego, możliwość zażycia tabaki i kupno oryginalnych, kaszubskich pamiątek. Dobra zabawa i nauka dla odwiedzających w każdym wieku.

Ekspozycja jest podzielona na kilka części:

Eksponaty prezentowane są w siedmiu salach wystawowych budynku głównego. Na parterze oglądamy obiekty związane z zajęciami tutejszej ludności, na piętrze natomiast poznajemy wytwory sztuki ludowej Kaszubów. Prezentowane tu obiekty pochodzą w przeważającej większości z XIX wieku.

Na poszczególnych salach prezentowane są eksponaty – w podziale na poszczególne dziedziny życia Kaszubów: rolnictwo, gospodarstwo domowe, rybołówstwo, garncarstwo, obrzędowość i kultura kaszubska, sztuka ludowa. Dwie ostatnie sale umieszczone w budynku głównym mieszczą ekspozycje o nazwach: „Posag panny młodej” i „Izba kaszubska”.

Muzeum Kaszubskie w Kartuzach najlepiej zwiedzać z przewodnikiem.

Warsztaty, spotkania, przedstawienia

Dodać należy, że działalność Muzeum Kaszubskiego w żadnej mierze nie sprowadza się tylko do działalność wystawienniczej w budynku głównym. Co jakiś czas odbywają się spotkania z autorami książek, historykami, weteranami, twórcami – przy okazji wystaw czasowych, jak również maja miejsce wydarzeni szczególne, jak na przykład 'Wehikuł Czasu”, czy przedstawienie „Remus”  [patrz fotogaleria poniżej].

Warto zaplanować zwiedzeni Kartuz w połączeniu z którąś z takich imprez.  Więcej informacji na stronie www.muzeum-kaszubskie.pl.

Godziny otwarcia:

 W sezonie letnim (od 01.05 do 30.06)

od wtorku do piątku 8.oo -16.oo
sobota 8.oo – 15.oo
niedziela 10.oo – 14.oo

(od 01.07 do 31.08)

od wtorku do piątku 8.oo -18.oo
sobota i niedziela 9.oo – 17.oo

poza sezonem:

(od 01.09 – 30.09)
od wtorku do piątku 8.oo -16.oo
sobota 8.oo – 15.oo
niedziela 10.oo – 14.oo

(od 1.10 – 01.05)

od wtorku do piątku 8.oo -16.oo
sobota 8.oo – 15.oo

Cennik:

 Bilet do Muzeum:

10 zł z VAT normalny

6 zł z VAT ulgowy

Opłata za przewodnika po Muzeum: 60 zł z VAT

Opłata za przewodnika terenowego: 100 zł z VAT/godz.

Lekcja muzealna: 3,50 zł

Lekcje przedszkolne: 3,50 zł

Tel. do muzeum: 58 681 14 42

Może cię także zainteresować temat: Kolegiata Kartuzy

Podobne miejsca