Kaszuby dla biegaczy

Kaszuby dla biegaczy – najważniejsze imprezy biegowe w regionie

Wakacje nad morzem nie muszą ograniczać się tylko do plażowania i zwiedzania zabytków. Z szerokiej oferty biegowej korzystają więc turyści, ale również mieszkańcy ziemi kaszubskiej. Wbrew powszechnej opinii w regionie wcale nie jest nudno i płasko. Istnieją wspaniałe dzikie miejsca z Puszczą Darżlubską, Wysoczyzną, Żarnowiecką, licznymi rezerwatami przyrody, klifami nadmorskimi i Trójmiejskim Parkiem Krajobrazowym. Dzięki wysiłkowi fizycznemu i wspaniałej przyrodzie odpoczywamy psychicznie po wyrwaniu się ze zgiełku dużych miast.

Na Kaszubach szeroko rozpowszechnione są biegi zarówno amatorskie, jak i profesjonalne. Biegacze oraz wszyscy obserwatorzy mają możliwość podziwiania pięknych kaszubskich miejscowości, poczuć ducha Kaszub oraz poznać kaszubską kulturę. Biegi kaszubskie są również doskonałą okazją do wsparcia lokalnej społeczności, która promuje miejscowe produkty i rzemiosło. Bardzo często na trasie biegacze mogą skosztować tradycyjnych potraw i napojów, które są częścią kultury kaszubskiej.

Gdzie biegać na Kaszubach

Kaszuby to przede wszystkim wspaniała przyroda, z uroków której korzystają fani natury. Umożliwia im to m.in. Trójmiejski Park Krajobrazowy, gdzie do dyspozycji są setki kilometrów ścieżek o dowolnym stopniu trudności, różnicy wzniesień, itp. Z Gdańska można praktycznie nie wychodząc z lasu dobiec do Wejherowa, Sopotu, Gdyni, Rumii czy Redy.

Obszar Trójmiejskiego Parku Narodowego często porównywany jest do Bieszczad. Warto wziąć udział w zawodach, gdzie trudności trasy rekompensują widoki, klimat i różnorodność terenowa. Na trasach są odcinki płaskie, ale też ciężkie, długie podbiegi, wzniesienia, ścieżki prowadzące wąwozami. Jest możliwość pokonywania trasy po klifach przy brzegu morza.

Niezwykłą atmosferę tworzy szum wzburzonego morza i widok plaży, nad którą krążą stada mew. W takich przypadkach mamy w jednym morze i góry. Zawodniczki i zawodnicy przebiegają obok malowniczo położonych jezior, przez rezerwaty przyrody, gdzie nie brakuje wijących się krętych, serpentynowych ścieżek. Kaszuby są naprawdę magiczne!

Imprezy biegowe na Kaszubach

Dużą popularnością cieszą się biegi kaszubskie, z których największe to Kaszuby Biegają organizowane przez Kaszubskie Stowarzyszenie Kultury Fizycznej w Żukowie, Festiwal Biegów Polski Północnej organizowany cyklicznie od 2017 roku. Kaszubskie Stowarzyszenie Kultury Fizycznej organizuje także Biegowe Grand Prix Kaszub. Częścią cyklu Kaszuby Biegają jest Kaszubski Bieg Lesoków na 10 km odbywający się w Szemudzie. Wielu fanów mają Bieg Dookoła Kaszub oraz parkrun z pomiarem czasu w Gdyni, Gdańsku, Rumi, Wejherowie, Kościerzynie i Charzykowach. 

Od 2013 roku bieganie i aktywny wypoczynek promuje Radio Gdańsk, które zainaugurowało akcję Pomorze Biega, poszerzoną wkrótce o biegi charytatywne w ramach akcji Pomorze Biega i Pomaga. Wiele imprez biegowych odbywa się na Nordzie. Są to maratony na Kaszubach, w tym Maraton Północy „Bieg Czterech Latarni”, którego celem jest promocja aktywnego wypoczynku na terenie gmin Hel, Jastarnia i Władysławowo, a także Maratońskie Sztafety Północy, Półmaraton Północy Nordfic Walking (Kuźnica-Rozewie), Pielgrzymi Półmaraton o Memoriał Jana Pawła II (Władysławowo) oraz Bieg Bohaterów Kaszubskich we Władysławowie.

Kaszuby Biegają 2024

Kaszuby Biegają 2024 to cykl dziesięciu niezależnych biegów na dystansach około 10 km. Oprócz promocji zdrowego stylu życia zawody popularyzują wyjątkowe miejsca oraz prezentują tysiącom miłośnikom biegania unikatowe piękno Kaszub. Każdy może podziwiać piękno przyrody, zadbane, czyste lasy i jeziora oraz wspaniałe widoki. Popularyzacja biegania jest najprostszą formą ruchu, profilaktyką chorób cywilizacyjnych

Osoby, które ukończą wszystkie biegi na 10 km w sezonie 2024 otrzymają statuetki Kaszubskiego Stolema. W zależności od imprezy wydarzeniom biegowym towarzyszą festyny, zawody Nordic Walking, zawody biegowe dla dzieci i młodzieży czy konkursy plastyczne. Kaszuby Biegają 2024 to również cykl ośmiu niezależnych biegów na dystansach około 5 km. Zawody odbędą się m.in. w Sierakowicach, Żarnowcu, Kościerzynie i Bąkowie k. Kolbud.

Na triatlonie w Stężycy

W czerwcu 2024 w kaszubskiej Stężycy odbędą się zawody Garmin Iron Triathlon. Zawodnicy będą mieli możliwość zmierzenia się na trzech różnych dystansach biegowych, na etapie pływackim poprowadzonym w pięknym i czystym Jeziorze Raduńskim Górnym oraz etapie kolarskim na świeżo wyremontowanych drogach lokalnych. Podczas biegu zawodnicy rywalizować będą w okolicy amfiteatru oraz stadionu Raduni Stężyca, na którym znajdować się będzie strefa zmian oraz meta zawodów.

Spersonalizowana koszulka do biegania

Warto biegać, gdyż przynosi to wiele korzyści dla zdrowia. Ale warto też przełamać nudę w ubiorze, aby wyróżnić się wśród tłumu. Dobrym sposobem jest wybór koszulki z nadrukiem, który można wybrać z gotowego wzoru lub samodzielnie zaprojektować. Wzór na koszulkach do biegania ogranicza tylko nasza wyobraźnia.

Wzór może przedstawiać krajobraz miejsca, które dobrze nam się kojarzy czy zdjęcie dziecka, ulubionej aktorki, piosenkarza lub psa. Możliwe jest również umieszczenie dowolnego napisu czy ulubionego cytatu. Obecnie na rynku istnieją producenci gotowi spełnić każde życzenie klienta, czyli wykonać usługę wysokiej jakości za niewygórowaną cenę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *