Zamek w Łapalicach

Kaszubskie zamki i pałace – poznaj najważniejsze z nich

Kaszuby mają więcej do zaoferowania niż myśli przeciętny turysta. Na ogół jest to region kojarzony jest letnim odpoczynkiem nad morzem czy licznymi jeziorami lub szlakami rowerowymi wśród pól i lasów. Ale Nowy Dwór Gdański, Krynica Morska, Puck, Wejherowo, Chojnice, Człuchów, Tczew, Kartuzy, Lębork, Bytów to liczne zabytki i inne atrakcje turystyczne. Na Kaszubach znajduje się wiele zamków i pałaców, które zadziwiają historią, architekturą czy rozmachem.

Nawet weekendowy wypad na Kaszuby dostarczyć może niezapomnianych wrażeń. Fajne miejsca w województwie pomorskim to nie tylko plaże. Weźmy Lębork. Podczas spaceru po najstarszej części miasta zobaczymy dobrze zachowane średniowieczne mury wraz ze słynną Basztą Bluszczową, pozostałość po zamku krzyżackim, historyczny szpichlerz, ulicę Staromiejską z secesyjnymi i eklektycznymi kamieniczkami, neogotycki ratusz, kościół św. Jakuba z XIV wieku, gdzie znajduje się tabernakulum z figurami wykonanymi z kości słoniowej.

Zamek w Łapalicach

Wielką, często niedocenianą atrakcją turystyczną regionu są zamki na Kaszubach. Zadziwia niedokończony zamek w Łapalicach, który przyciąga turystów z całej Polski wizją drugiego Hogwartu. Obiekt znajduje się około 50 km od Gdyni. Historia tego miejsca zaczęła się w 1983 roku, gdy gdański rzeźbiarz i producent mebli otrzymał zezwolenie na budowę domu wraz z pracownią rzeźbiarską o powierzchni 170 mkw. (według innej wersji 1000 mkw.). 

Tak z mieszkania powstał zamek o powierzchni ponad 5 tys. mkw. Autorem projektu był właściciel nieruchomości, który symbolicznie zaplanował 12 wież jak dwunastu apostołów (każda nosząca imię jednego z nich), 52 komnaty jak 52 tygodnie w roku, 365 okien jak 365 dni, kilka pięter i trzymetrowy mur wokoło zamku.

Na początku lat 90. w związku z problemami finansowymi inwestor wstrzymał budowę, a w 2006 roku inspektor nadzoru budowlanego nakazał rozbiórkę budowli, gdyż jego zdaniem była to samowola budowlana. Przez kolejnych kilka lat trwały potyczki między właścicielem a urzędami. W końcu w 2013 roku wydano zakaz jakichkolwiek prac budowlanych. Baśniowy zamek stoi do dziś, bo rozbiórka nikomu się nie opłaca. Turyści zwiedzają go na własną odpowiedzialność.

Zamek w Malborku

Znajdujące się na powierzchni ok. 21 ha arcydzieło architektury obronnej w Malborku jest w rzeczywistości twierdzą złożoną z trzech zamków: niskiego, średniego i wysokiego. Budowa kompleksu nad Nogatem rozpoczęła się w XIII wieku i trwała do połowy XV wieku. Z biegiem lat warownia rozrastała się i wzbogacała o kolejne fortyfikacje. Obecnie kubatura budynków przekracza ćwierć miliona metrów sześciennych. Szacuje się, że na budowlę składa się 12-15 mln cegieł!

Zwiedzający mogą podziwiać pas imponujących murów z czerwonej cegły z wieżami i bramami oraz ogromne sale ogrzewane gorącym powietrzem, latryną z liśćmi kapusty lub sianem zamiast papieru toaletowego oraz zapadnią, przy pomocy której pozbywano się niewygodnych braci korzystających z toalety. Muzeum zamkowe w Malborku oferuje wiele atrakcji dla zwiedzających, w tym kilka wystaw z dawną bronią, bursztynem, wyrobami z porcelany i rzemiosła artystycznego.

Zamek to niezdobyta twierdza. Mimo wielokrotnych szturmów na przestrzeni wieków nikomu nie udało się zdobyć Malborka. W roku 1457 w czasie wojny trzynastoletniej polski król Kazimierz Jagiellończyk odkupił zamek krzyżacki za 190 tys. florenów (ok. 660 kg złota) od najemników czeskich, którym zakonnicy zalegali żołd.

Najlepsze okazje na podróż krótką lub dłuższą

Celem weekendowego wypadu mogą być odrestaurowane pałace kaszubskie. W niektórych powstały luksusowe hotele lub położone blisko natury gospodarstwa agroturystyczne. Tysiące turystów przyciąga zamek w Krokowej. Obiekt z drugiej połowy XIV wieku, przebudowany w XVIII wieku na rezydencję i niedawno odrestaurowany, jest wraz z przylegającym do niego parkiem perełką architektoniczną. Krokowa była od średniowiecza siedzibą zasłużonego dla królów polskich rodu von Krockow – Krokowskich. Dziś w zamku znajdują się hotel, restauracja z kawiarnią oraz neogotycki kościół p.w. św. Katarzyny.

W pochodzącej z XVIII wieku krytej słomą dawnej gospodzie wiejskiej „Pod księciem Mestwinem” mieści się pierwsze muzeum polsko-niemieckie powstałe w Polsce. W miejscu, gdzie niegdyś znajdowała się sala taneczna można zapoznać się z historią i sztuką regionu oraz skomplikowanymi losami Kaszubów, Polaków, Niemców czy Olendrów. Są tu zbiory etnograficzne, a także wystawa pamiątek rodzinnych po rodzinie właścicieli zamku. Odbywają się także czasowe wystawy historyczne i artystyczne. W zamku można zobaczyć eksponaty srebrne, ceramiczne i malarskie oraz meble z II poł. XIX wieku.

Zamkowa Góra

Prawdopodobnie ślady średniowiecznego grodziska znajdziemy na Zamkowej Górze (Zómkòwô Góra) koło Kamienickiego Młyna. Na wysokości ponad 220 m n.p.m. urządzono miejsce widokowe, które jest idealne na wycieczkę i piknik. U podnóża góry zbudowano parking, a na szczycie taras widokowy. Punkt widokowy położony jest w Kaszubskim Parku Krajobrazowym, na obszarze rezerwatu przyrody „Zamkowa Góra”.

U podnóża góry przebiega część ścieżki przyrodniczo-dydaktycznej. Trzy oznakowane trasy dojścia o różnym stopniu trudności ze schodkami i barierkami pozwalają na wygodne i bezpieczne wejście także osobom starszym. Ze wzgórza rozpościera się wspaniały widok na sześć jezior – Białe, Czarne, Junno, Kamienickie, Odnoga oraz Potęgowskie, który przyciąga coraz więcej turystów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *