Kłanino, Pałac rodziny von Grassów – historia pruskiej arystokracji
Fot.: Kłanino, Pałac von Grassów, autor: Zuzanna Musik
Fot.: Kłanino, Pałac von Grassów, autor: Zuzanna Musik

Na trasie Puck – Krokowa znajduje się nieduża miejscowość Kłanino w której warto się zatrzymać, żeby zwiedzić pałac rodziny von Grassów oraz przylegający do niego park. Ta pruska rodzina arystokratyczna zamieszkiwała majątek od 1838 roku do końca II Wojny Światowej. Wcześniej rezydencję zamieszkiwały rodziny Kłanickich, Klińskich, Lobudzkich, Łątowskich i Janowskich, Ustarbowskich. Pałac powstał w XVII wieku i uległ przebudowie w wieku XIX. Obecnie należy do prywatnego właściciela, który odremontował budynek zachowując historyczny styl. We wnętrzu można podziwiać klatkę schodową z gdańskiej kamienicy z przełomu XVII i XVIII wieku oraz barokową szafę. Pozostałe pomieszczenia mieszczą hotel i restaurację.

W Kłaninie toczy się akcja filmu Kamerdyner, choć zdjęcia były nagrywane na Warmii. Jakie są najnowsze losy pałacu w Kłaninie? Dlaczego reżyser Filip Bajon nie zdecydował się kręcić scen do Kamerdynera na Kaszubach? ? Przeczytaj nasz artykuł…

Pałac w Kłaninie. Dlaczego tu nie kręcono “Kamerdynera”?

Za pałacem znajduje się stadnina koni oraz pozostałości po zabudowie folwarcznej. Warto również udać się na spacer po parku w którym znajdują się rzadkie okazy drzew, m.in. żywotnik japoński, cyprysik czy świerk kaukaski. Do rezydencji prowadzi aleja lipowa założona ponad 100 lat temu przez von Grassów. Pałac jest dostępny dla zwiedzających.

Kontakt:

Kłanino 2
84-107 Kłanino

Tel: 58 774 58 58


Czytaj również o filmie „Kamerdyner:

 

http://magazynkaszuby.pl/2016/08/milosc-kaszubsko-niemiecka-miala-szanse-zaistniec/

 

Film Kamerdyner – recenzja historyka. Czy można mówić o “kaszubskiej epopei”?