Półwysep Lipa

Półwysep Lipa – położenie, atrakcje i dojazd

Niewiele jest w Europie miejsc takich, jak półwysep Lipa, który zachwyca endemiczną przyrodą. Żyje tam wiele rzadkich gatunków zwierząt i ptaków, z których najcenniejszym jest tracz długodzioby gniazdujący na brzegach wysp oraz w zatokach jeziora Wdzydze. Miejscową ciekawostką są bobry. Turyści znajdą tu ścieżki rowerowe i malownicze szlaki piesze. Jezioro zachęca do pływania, wędkowania i uprawiania sportów wodnych. Jak trafić w to cudowne miejsce? Na jakie jeszcze atrakcje można tam liczyć? Pobyt na półwyspie Lipa może być hitem tegorocznych wakacji!

Gdzie leży półwysep Lipa? To miejsce w Borach Tucholskich w powiecie kościerskim położone na wschodnim brzegu jeziora Wdzydze, które objęte jest obszarem Wdzydzkiego Parku Krajobrazowego. Na jeziorze znajduje się kilka dużych wysp, w tym jedna zamieszkała. Maksymalna zmierzona głębokość jeziora wynosi prawie 70 m. Można tu pływać, wędkować i uprawiać sporty wodne, jak żeglarstwo, windsurfing czy kajakarstwo.

Półwysep Lipa Kaszuby

Jezioro Wdzydze o powierzchni ok. 1,4 tys. ha zwane jest też Kaszubskim Morzem lub Wielką Wodą i jest jednym z największych jezior województwa pomorskiego oraz wielką atrakcją dla miłośników żagli. Ma kształt krzyża, w skład którego wchodzą cztery jeziora – Jelenie, Radolne, Gołuńskie i Wdzydzkie, gdzie występuje wiele gatunków ryb, m.in. troć jeziorowa będąca gatunkiem endemicznym żyjącym w warunkach naturalnych tylko w jez. Wdzydze.

W okolicy mieszka wiele chronionych gatunków zwierząt i ptaków. Najcenniejszym z nich jest tracz długodzioby gniazdujący na brzegach wysp oraz w zatokach jez. Wdzydze. Ważnym elementem fauny są bobry, których żeremia można obserwować na cyplu półwyspu Lipa. Zachowując ciszę, często można podziwiać te piękne zwierzęta, gdy wieczorem pływają wzdłuż brzegu. Półwysep otoczony z trzech stron wodą jest idealnym miejscem do korzystania z atrakcji wodnych. Ukształtowanie terenu umożliwia wędkowanie praktycznie z całej linii brzegowej.  

Jak dojechać na półwysep Lipa?

Lipa w gminie Karsin w województwie pomorskim połączona jest drogą leśną z miejscowością Wdzydze Tucholskie. Podróżując z Warszawy przez Kutno, Ciechocinek, Grudziądz, będziemy mieli do pokonania dystans ok. 400 km, który pokonamy w ok. 5 godzin. Wdzydze Tucholskie dzieli od Gdańska ok. 90 km, na co wystarczy nam 1,5 godz.

Odległości od punktów strategicznych:

 • przystanek PKS – 2 km (Wdzydze Tucholskie)
 • przystanek PKP – 7 km (Olpuch)
 • Kościerzyna – 27 km
 • Karsin – 7 km

Camping na półwyspie Lipa

Kamping „Półwysep Lipa” czynny jest w sezonie letnim (kwiecień/październik). Wyposażony jest w prąd, pralkę, umywalnie, sklepik letni (lipiec, sierpień), bar letni (czynny codziennie przez cały rok) oraz domki drewniane do wynajęcia.

W dziedzinie sportu i rekreacji w ośrodku znajdują się:

 • wypożyczalnia sprzętu wodnego
 • wypożyczalnia rowerów turystycznych, kijków do nordic walking i sprzetu sportowego
 • boisko do siatkówki
 • boisko do streetball’a (połowa boiska do koszykówki)
 • boisko do mini piłki nożnej
 • wypożyczalnia sprzętu do windsurfingu (lipiec-sierpień), zajęcia z instruktorem, instruktor żeglarstwa
 • bilard, tenis stołowy, dart, piłkarzyki
 • duży, ogrodzony plac zabaw dla dzieci ze zjeżdżalniami
 • plaża z pomostami
 • miejsca do wędkowania

Możliwa jest jazda konna dla dzieci i dorosłych (lipiec, sierpień), jazda konna na padoku i w terenie, przejażdżki dla dzieci i spacery na koniu po okolicy. Są zajęcia z animatorem dla dzieci (lipiec, sierpień), w tygodniu popołudniowe zajęcia dla dzieci, wspólne gotowanie, zajęcia plastyczne, zajęcia ruchowe, wspólne spacery, dyskoteki z przebraniami i konkursami, animacje sportowe (lipiec, sierpień), nauka pływania dla dzieci, aerobic na świeżym powietrzu, wycieczki rowerowe z przewodnikiem, spacery nordic walking z instruktorem, mecze siatkówki i piłki nożnej.

Atrakcją półwyspu Lipa jest piękne pole biwakowe. Powierzchnia pola wynosi 4 ha, na której przygotowano ok. 40 miejsc biwakowych położonych wśród drzew z łatwym dostępem do jeziora. Wszystkie miejsca biwakowe mają możliwość podłączenia do prądu oraz bieżącej wody. Na polu biwakowym są bezpłatne sanitariaty, prysznice i umywalnie oraz monitorowany parking dla samochodów.

Półwysep Lipa – atrakcje

Zezwolenia na wędkowanie można wykupić w recepcji. Jest także wyznaczone miejsce na ognisko, paintball, strzelnica z łuku, wiatrówki i markera. Zwierzęta są mile widziane. Ich właściciele są zobowiązani posiadać aktualne zaświadczenie szczepienia przeciwko wściekliźnie. Gospodarze wymagają prowadzenia psów na smyczach (niezależnie od wielkości) oraz sprzątania po swoich pupilach. W sezonie letnim przyjmowane są rezerwacje na wczasy minimum tygodniowe lub dłuższe.

Kompleks wypoczynkowy „Półwysep Lipa” to:

 • baza noclegowa w całorocznych, ogrzewanych, drewnianych domkach
 • stanowiska dla przyczep, camperów i namiotów na polu biwakowym, kompleks sanitariatów z kuchnią i pralką
 • stanowiska całosezonowe dla jachtów przy pomostach
 • wyśmienita kuchnia, miła atmosfera i profesjonalna obsługa w restauracji
 • duża, piaszczysta plaża z wypożyczalnią sprzętu wodnego
 • liczne atrakcje: bogaty plan animacyjny, boiska, wypożyczalnie sprzętu, jazda konna, koncerty, muzyka na żywo, imprezy tematyczne, atrakcje extreme: paintball i strzelnica
 • kompleksowa obsługa imprez okolicznościowych, spotkań rodzinnych
 • profesjonalna organizacja imprez integracyjnych dla firm, konferencji i spotkań biznesowych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *