świeta nad polskim morzem

Święta nad polskim morzem – gdzie warto się wybrać?

Święta to czas, który kojarzy nam się z odpoczynkiem, rozmowami przy rodzinnym stole, prezentami czy tradycyjnymi świątecznymi potrawami – poprzedzonymi długimi przygotowaniami, zakupami, sprzątaniem, gotowaniem i pieczeniem. Aby uniknąć nerwowego spiętrzenia prac przed świętami, warto rozważyć świąteczny wyjazd w gronie najbliższych do atrakcyjnych miejsc na gotowe. Polecamy Bałtyk! Zimą morze jest ciekawe, a dawka jodu w powietrzu to prawdziwy zastrzyk energii.

Świąteczny wypoczynek nad morzem to doskonała opcja dla osób, które w tym szczególnym czasie szukają spokoju i nie zamierzają spędzać wielu godzin w kuchni na przygotowaniach do biesiady oraz sprzątaniu mieszkania. O tej porze roku najpopularniejsze górskie miejscowości są zatłoczone. Nie ma nic przyjemniejszego niż poranny spacer po pustawej plaży i zamrożone bałwany na portowym nabrzeżu.

Gdzie spędzić święta nad polskim morzem

Zimowa oferta pensjonatów i hoteli nadmorskich jest bogata. Dla osób, które lubią wygodę oraz zamierzają leniuchować w miłej atmosferze, najlepszym rozwiązaniem jest hotel. Znaczna ich część oferuje turystom pakiety świąteczne, które obejmują dodatkowe posiłki, zabiegi lecznicze czy usługi SPA. Turyści, którzy wybiorą hotele w centrum większych kurortów nadmorskich jak Trójmiasto, Kołobrzeg, Ustka czy Hel, będą mogli zwiedzać zabytki i podziwiać lokalne atrakcje.

W mniejszych pensjonatach i kwaterach prywatnych znajdą wytchnienie osoby szukające spokoju, ciszy i relaksu. Ceny za nocleg w tzw. sezonie niskim są z reguły zachęcające. W takich miejscach można delektować się zimową aurą, która nad morzem jest szczególna, a także naładować swoje baterie na cały rok. Pensjonaty i gospodarstwa agroturystyczne często prowadzone są przez rodziny, dlatego jest szansa, aby na świątecznych wczasach poczuć rodzinną atmosferę.

Wigilia nad morzem

Hotel w Jastrzębiej Górze, sto metrów od morza, zaprasza na uroczystą kolację wigilijną z klimatycznym koncertem kolęd i niezapomnianą wizytą św. Mikołaja oraz prezentami dla najmłodszych. Familijną rozrywkę zapewni bajka teatralna w świątecznym klimacie, podczas której rodziny wybiorą się w podróż do Betlejem. W programie wieczór kolęd, warsztaty tworzenia bożonarodzeniowych drzewek czy bajkowa choinka, którą dzieci ozdobią własnoręcznie przygotowanymi ozdobami.

Ośrodek w Dolinie Charlotty, kilka kilometrów od nadmorskiego kurortu Ustka, promuje się jako wyjątkowe miejsce z dala od zgiełku miasta, gdzie każdy poczuje magię Świąt Bożego Narodzenia. W programie choinka, kolędy, zapalone świece, aromat pomarańczy i wanilii, zapach pieczonych pierników, szopka z żywymi zwierzętami oraz pasterka z pochodniami do kaplicy na jeziorze. Dla gości przygotowano mnóstwo atrakcji, w tym przygotowywanie ozdób świątecznych oraz rodzinne warsztaty prezentów.

Ośrodek wypoczynkowy w Rewalu zaprasza na Boże Narodzenie lub wypoczynek po świętach. W ramach pakietu świątecznego gospodarze oferują noclegi w pokojach o bardzo wysokim standardzie z telewizorem i przestronną łazienką oraz bogate świąteczne menu śniadaniowe i obiadowe. Do dyspozycji gości są bilard, tenis stołowy, parking, kompleks basenowy ze strefą saun. Z każdego piętra roztacza się piękny widok na morze lub okolice!

Święta na Kaszubach

Boże Narodzenie w gospodarstwie agroturystycznym na Kaszubach to doskonała okazja, żeby poznać lokalne zwyczaje świąteczne i spędzić chwile z daleka od miejskiego gwaru. Pakiet świąteczny zawiera nocleg, śniadania, obiady, swojskie ciasta oraz kolacje podawane bufetowo. Przez cały pobyt jest możliwość korzystania z strefy SPA, małpiego gaju dla dzieci, placów zabaw, bilardu czy stołu do tenisa.

Pobyt rozpoczyna się w przeddzień Wigilii od występu zespołu regionalnego. W planie jest pasterka w miejscowym kościele, przejazd wozem drabiniastym, kaszubska bania i kąpiel w  jeziorze. Będzie też kulinarna niespodzianka w postaci stołu kaszubskiego oraz śpiewanie szant.

Zwyczaje świąteczne na Kaszubach

W Wigilię Kaszubi wstrzymują się od jedzenia, żeby wieczorem zasiąść do wspólnej wieczerzy składającej się z dwunastu potraw. Spotkanie wigilijne rozpoczyna się od złożenia sobie nawzajem życzeń, dzieląc się opłatkiem. Gdy już wszyscy domownicy skosztują świątecznych potraw, nadchodzi czas na śpiewanie kolęd, zarówno kaszubskich, jak i polskich.

Do każdej chałupy w każdej chwili mogą wtargnąć Gwiózdczi. Grupę przebierańców tworzą zwykle policjant, gwiazdor, jeździec na koniu, baba z dziadem, kominiarz, diabeł, brykający baran, bocian oraz przygrywający im muzykant. W trakcie wieczoru jest też czas na rozdawanie prezentów spod choinki. Wieczór kończy się tradycyjną pasterką.

Sylwester nad morzem

Coraz większą popularnością cieszy się spędzanie sylwestra nad morzem, a oferta turystyczna jest bardzo bogata. Wielu z nas dochodzi do przekonania, że taki wyjazd może być dużą atrakcją, pozwolić na beztroskie oderwanie się od codzienności i poświęcenie zabawie, na którą być może nie pozwoliliby sobie w domu. W sylwestrowych wyjazdach nad morze dominują dwa główne trendy. Jednym z nich jest pobyt w mniejszej miejscowości, gdzie można wynająć cały domek lub pokoje, by w gronie przyjaciół oddać się szalonej zabawie.

Wiele osób decyduje się na pobyt w większym ośrodku, jak Kołobrzeg, Międzyzdroje lub Łeba, gdzie możemy liczyć na zabawę w luksusowym hotelu lub szaloną noc w klubie. Tym ostatnim można polecić sylwester w Trójmieście. Jedną z ciekawostek jest impreza w saunach. W planie m.in. saunowanie z widokiem na morze, seanse saunowe prowadzone przez saunamistrzów oraz wspólne morsowanie i wejście do Bałtyku o północy. Nielimitowane napoje, ale wyłącznie bezalkoholowe! Po szampańskiej nocy można, jeśli siły pozwolą, poznać inne atrakcje Trójmiasta, których tam nie brakuje.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *