W powiecie chojnickim, w gminie Brusy, znajduje się Męcikał. Malownicza miejscowość turystyczna położona jest na kilku wzgórzach tuż obok Parku Narodowego Bory Tucholskie i Zaborskiego Parku Krajobrazowego. Wieś jest idealną bazą do wypadów na spacery, wyprawy rowerowe, czy spływy kajakowe rzeką Brdą. Teren też zachęca okolicznymi, malowniczymi jeziorami lobeliowymi.
Męcikał i okolice, źródło: K. Ryduchowska
Miłośników archeologii może zainteresować fakt, że na terenie wsi odnaleziono jedno z najważniejszych skupisk osadnictwa z epoki kamienia.
We wsi istnieje prężnie działające Stowarzyszenie Miłośników Historii Gryfa Pomorskiego „Cis” Męcikał.
Na wypoczynek w Męcikale idealnie nadają się gospodarstwa agroturystyczne, w niektórych znajdują się również wędzarnie ryb.
Męcikał. Malownicza miejscowość u wejścia do Parku Narodowego Bory Tucholskie. Szlak kajakowy, partyzancki bunkier
Przez Męcikał przebiega czerwony szlak pieszy, prowadzący z Chojnic przez Funkę, Bachorze, centralną część Parku Narodowego Bory Tucholskie – do Męcikała właśnie, i dalej, do Wiela.
Męcikał może stanowić doskonały punkt wypadowy do zwiedzenia najatrakcyjniejszych fragmentów Parku Narodowego Bory Tucholskie – można wyruszyć czerwonym szlakiem wzdłuż Strugi Siedmiu Jezior: Jeleń, Płęsno, następnie szlakiem rowerowym PTTK wzdłuż jezior Małe Krzywce i Wielkie Krzywce, następnie czerwonym szlakiem pieszym z Drzewicza wzdłuż jeziora Dybrzk (to tylko jedna z propozycji na całodniową, dość intensywną wycieczkę pieszą – jest ich znacznie więcej, należy z mapą zaplanować trasę – w zależności od możliwości kondycyjnych, sposobu podróżowania – piechotą, rowerem, itd.).
Przez Męcikał wiedzie również szlak kajakowy Brdy. Można dopłynąć do wsi np. z miejscowości Swornegacie, albo wsiąść w kajak w Męcikale i dopłynąć do Rytla. W obydwu przypadkach kajakowa przejażdżka zajmie ok. 3- 4 godzin.
W odległości ok. 3 km od wsi znajduje się „Zielony Pałac” – zrekonstruowany bunkier Tajnej Organizacji Wojskowej „Gryf Pomorski” (patrz zdjęcie powyżej). Tu podczas drugiej wojny światowej znajdowała się siedziba partyzantów. Została zniszczona 21 marca 1944 roku, zginęło tu wówczas siedmiu członków ruchu oporu. Do bunkra wiedzie oznakowana ścieżka, której początku należy szukać w południowej części wsi, przy drodze nr 235.
Warto wspomnieć, że okolice wsi mocno ucierpiały podczas wichury z 12 sierpnia 2017 roku. Na przykład pola namiotowe „Dominik”, lezące nad jeziorem Kosobudno, między Męcikałem a Czernicą, zostało dosłownie przykryte wiatrołomami (informacja aktualna na jesień 2017). Turysta wybierający się w te tereny musi się liczyć z tym, że będzie przebywał w terenie dotkniętym kataklizmem.
Męcikał – Brusy. Relacja z pieszej wędrówki po terenie zniszczonym przez nawałnicę. Przeczytaj!