Łapalice. Zamek niedokończony 9

Zamek w Łapalicach. Dość dziwaczny obiekt budowlany, z którym nie bardzo wiadomo, co zrobić.

Łapalice. Zamek niedokończony 9
„Zamek” w Łapalicach. Fot. Tomasz Słomczyński/Magazyn Kaszuby

ZAMEK W ŁAPALICACH – LATA OSIEMDZIESIĄTE

W Łapalicach, niewielkiej wiosce w pobliżu Kartuz miał powstać niezwykły zamek, obiekt marzeń właściciela, gdańskiego snycerza i rzeźbiarza, Piotra Kazimierczaka. W latach 80-tych rozpoczęto z rozmachem jego budowę, jednak po pewnym czasie, z powodu trudności finansowych i natury administracyjnej, wstrzymano tę inwestycję. Wraz z upływem lat zamek w Łapalicach  popadał w ruinę i teraz grozi zawaleniem. Nadal jednak budzi duże zainteresowanie.

Zamek o powierzchni niemal 6 tys. metrów kwadratowych składa się z czterech skrzydeł, dwunastu wież, 52 pomieszczeń i 365 okien. Jak łatwo zauważyć liczby te nawiązują do Ewangelii oraz podziału roku na dni i tygodnie. W obiekcie tym znajdują się również niedokończone: kaplica i basen.

Budowę „zamku” w Łapalicach rozpoczęto w połowie lat osiemdziesiątych. Pozwolenie na budowę – owszem, wydano, ale dla budynku mieszkalnego z pracownią rzeźbiarską. Jednak gdański rzeźbiarz, snycerz i producent mebli postanowił wybudować obiekt o ogromnej powierzchni. Postanowił, ale swojego zamierzenia nie zrealizował do końca. Na drodze stanęły: transformacja ustrojowa w Polsce, różne wypadki losowe i kłopoty finansowe.

ZAMEK W ŁAPALICACH DZIŚ – NA WŁASNĄ ODPOWIEDZIALNOŚĆ

Dziś na „zamek” można dostać się bez większego problemu, ale na własną odpowiedzialność, ponieważ wiszą tam ogłoszenia, że jest to teren budowy.

Wprawdzie od rozpoczęcia budowy minęło już wiele lat, nie wiadomo jednak, czy kiedykolwiek zostanie ukończona. Formalnie rzecz biorąc – obiekt powinien zostać rozebrany. Tylko że… w międzyczasie stał się już znaną na Kaszubach atrakcją turystyczną.

Adres:

Łapalice, ul. Zamkowa

Dojazd:

Z Kartuz w kierunku Sierakowic drogą DW211 około 5 km

"Zamek" w Łapalicach. Fot. Tomasz Słomczyński/Magazyn Kaszuby
„Zamek” w Łapalicach. Fot. Tomasz Słomczyński/Magazyn Kaszuby

Planujesz wakacje w Chmielnie? Warto się zorientować, co oferuje turystom. Przeczytaj: Chmielno. Słynna wieś przytulona do jezior.