Barcino. Barokowy pałac przechodzący z rąk do rąk
Barcino. Pałac 1880 rok Źródło: Wikipedia.org Autor: nieznany
Barcino. Pałac 1880 rok
Źródło: Wikipedia.org
Autor: nieznany

Barokowy pałac w Barcinie wybudował w połowie XVIII wieku Joachim Ewald von Massow. Wieś Barcino należała do rodziny Massow od XV wieku, kiedy to książę pomorski Bogusław X oddał w lenno dobra rycerskie Barcino wraz z przyległościami Hennesowi Massowowi, jego bratu Mickesowi i ich kuzynom Ewaldowi, Thomasowi i Clausowi. Od tamtej pory ziemie te, z niewielką przerwą, były w rękach jednego rodu. Wszystko zmieniło się pod koniec XIX wieku, kiedy to dobra rycerskie przeszły w ręce członków rodziny Puttkamerów. Ostatecznie uzyskał je Karl-Wilhelm Becker. Był on ostatnim właścicielem majątku. Pałac w Barcinie swojego czasu uchodził za najznamienitszy junkierski dwór powiatu miasteckiego.

II Wojna Światowa znacząco wpłynęła na losy wsi i pałacu w Barcinie. Wiele budynków uległo zniszczeniu. Po zajęciu wsi przez Armię Czerwoną, wysiedlono niemieckich mieszkańców a pałac znalazł się w rękach kierownictwa miejscowego PGR-u. Wprawdzie w latach 60-tych rezydencja przeszła remont, jednak w późniejszym okresie coraz bardziej ulegała niszczeniu i degradacji.

Obecnie pałac jest własnością Gminy. Przeprowadzono w nim generalny remont i teraz znajdują się tam mieszkania komunalne. Z dawnych świetności pozostał jedynie niderlandzki piec i kominek. Pałac można podziwiać z zewnątrz, ewentualnie obejrzeć klatkę schodową.

Adres:

77-232 Barcino

Gmina Kępice

Artykuły