Nowe sporty wodne - na czym to polega? Dlaczego warto?

Nowe sporty wodne – na czym to polega? Dlaczego warto?

Co to jest Foil Surfing i Stand Up Paddleboarding?

Jesteś miłośnikiem sportów wodnych? Zatem na pewno zainteresują Cię nowości, takie jak foil surfing czy SUP. To sporty wodne nieco bardziej uniwersalne niż kitesurfing i windsurfing. Koniecznie dowiedz się więcej!

SUP, czyli Stand Up Paddleboarding. Poczuj się jak na Hawajach

Marzysz, by zacząć przygodę ze sportami wodnymi, jednak zwyczajnie nie czujesz się na siłach? Bardziej niż adrenalinę cenisz sobie harmonijny relaks? Dobrym wyborem będzie Stand Up Paddleboarding, sport wodny odpowiedni dla każdego. Według niektórych źródeł nauka tego sportu zajmuje nie dłużej niż kilka minut. Trzeba jednak pamiętać o wypracowaniu umiejętności zachowania równowagi. SUP polega bowiem na wiosłowaniu w pozycji stojącej.

Podstawą jest oczywiście deska, musi być to jednak model przystosowany. Deski do SUP określane są jako Paddle Board lub SUP Board. Oprócz deski należy zaopatrzyć się w wiosło i linkę do nogi. Dobrany sprzęt i umiejętne wiosłowanie w połączeniu z odpowiednią postawą ciała zapewnia stabilność. Warto wspomnieć, że SUP może być uprawiany w każdych warunkach, a więc zarówno na jeziorze, jak też rzece, a także na spokojnym i wzburzonym morzu. Co ważne, w trakcie wiosłowania jednocześnie wzmacniane są mięśnie ramion, nóg i pleców. Dlatego Stand Up Paddleboarding może z powodzeniem zastąpić zwyczajowy trening!

Warto odkryć również inną, bardziej relaksującą stronę Stand Up Paddleboarding! Otóż popularna staje się joga, a nawet medytacja na desce. Oczywiście, w tym celu należy wybierać spokojne akweny wodne. Połączenie sportu wodnego i medytacji nie jest przypadkowe. SUP to kolejny sport wodny, zapoczątkowany na Hawajach. Stand Up Paddleboarding jest bowiem nowoczesną wersją tradycji wiosłowania, kultywowanej wśród Hawajczyków.

Surfing w każdych warunkach? Wybierz foil surfing

Wybierasz się nad spokojny akwen i nie chcesz rezygnować z surfingu? Foil surfing jest rozwiązaniem! Dopóki woda nie jest zupełnie pozbawiona fal, surfowanie będzie jak najbardziej możliwe! Wszystko dzięki zastosowaniu masztu ze skrzydłami, który montowany jest pod deską do foil surfingu.Ten sprytny dodatek redukuje tarcie, co pozwala na bezproblemowe surfowanie. Dzięki temu rozwiązaniu złapiesz kilka fal z rzędu!

Trzeba jednak pamiętać, że foil surfing to dość ekstremalny sport wodny. Efektem redukcji tarcia jest maksymalna prędkość i lewitacja, dlatego często mówi się, że sportowcy uprawiający foil to właściwie latający surferzy. Trening foil surfingu powinien być więc przeprowadzany profesjonalnie. Nie jest to z pewnością sport wodny dla każdego, głównie ze względu na bezpieczeństwo samego surfera i innych osób korzystających z uroków akwenu. Należy również wyposażyć się w dedykowany sprzęt, a więc deskę o zwiększonej wyporności, maszt oraz wing foil, czyli skrzydło.

Zanim rozpoczniesz nową przygodę, zaopatrz się więc w jakościowy sprzęt i zasięgnij porady eksperta. Zarówno wyposażenie, jak i odpowiedzi na wszelkie pytania znajdziesz na Easy Surf. Już dziś dowiedz się więcej na temat nowych sportów wodnych i sprawdź, czy to wybór odpowiedni dla Ciebie.