Węsiory. Rezerwat archeologiczny „Kamienne Kręgi”, kamienna zagadka 4
Węsiory, Kamienne Kręgi. Fot. Tomasz Słomczyński/Magazyn Kaszuby
Węsiory, Kamienne Kręgi. Fot. Tomasz Słomczyński/Magazyn Kaszuby

W Węsiorach na Kaszubach znajduje się rezerwat „Kamienne Kręgi”. Do dziś nie wiadomo, czym właściwie były kamienne kręgi; pradawnym kalendarzem astronomicznym, miejscem kultu, cmentarzyskiem, a może tu odbywały się narady plemienne?

 

Na tereny dzisiejszych Kaszub, w I wieku naszej ery przybywały ludy ze Skandynawii – Goci i Gepidzi. Zamieszkiwali te ziemie przez 100-200 lat, nastepnie wyruszyli na południowy wschód Europy. Pozostawili po sobie miejsca pochówku – kurhany i dość tajemnicze tzw. kamienne kręgi. Są to ułożone w linii na planie koła, prostokątne bloki kamienne, zwane stelami. Najprawdopodobniej były to miejsca, w których spotykała się starszyzna plemienna, w których również odprawiano zabiegi magiczne. Przez wieki kamienne kręgi stały się na Kaszubach tematem wielu legend, między innymi – ich rodowód wiązano z obecnością na tych ziemiach mitycznych olbrzymów – stolemów. Współcześnie funkcjonują grupy osób regularnie spotykających się w tych miejscach. Ich członkowie przekonują o szczególnych właściwościach kamiennych kręgów, związanych z emisją energii i nadnaturalnej mocy. Kamienne Kręgi znajdują się na Kaszubach w kilku miejscowościach, m.in w Węsiorach, Odrach, Leśnie, Trątkownicy. Często zdarza się, że w bezpośredniej bliskości, obok kamiennych kręgów i grobów pochodzenia gockiego, znajdują się wcześniejsze i późniejsze miejsca pochówku – od kultury pomorskiej (VII – III w p.n.e.) aż do wczesnego średniowiecza. Oznaczałoby to, że miejsca te były przez wieki wybierane przez naszych przodków – nie tylko Gotów i Gepidów, jako szczególne – do celów magicznych.

Warto odwiedzić Węsiory, rezerwat archeologiczny „Kamienne Kręgi”, poczuć tę energię i spróbować rozwiązać kamienną zagadkę.

Dojazd: Węsiory leżą między Kartuzami i Bytowem, w gminie Sulęczyno.