Kartuzy. „Refektarz”, Galeria Sztuki Współczesnej 3
Kartuzy. Refektarz Źródło: Wikimedia.org Autor: Madzia kl
Kartuzy. Refektarz. Źródło: Wikimedia.org. Autor: Madzia kl

Refektarz, zbudowany z czerwonej cegły pod koniec XIV wieku, znajduje się w Kartuzach przy ul. Klasztornej 5, tuż obok kolegiaty. Wchodzi w skład zespołu poklasztornego w Kartuzach – jest jedną z ważniejszych pamiątek po obecności zakonników na tych ziemiach.

Dawniej był jadalnią mnichów, w której spożywano posiłki tylko przy specjalnych okazjach. Jest on wybudowany w formie prostokątnej hali o wymiarach (wewnątrz) 21,5 m. x 8m.  Uwagę zwracają piękne gotyckie sklepienia. Pierwotnie był podzielony na dwie części – refektarz duży i mały, później – kiedy ok. 1840 roku był wykorzystywany jako zbór ewangelicki, zlikwidowano ścianę i połączono obydwie części. Tak też pozostało do dziś.

W 1894 roku zabytkowy budynek przekazano kościołowi katolickiemu.

Dawniej refektarz czyli jadalnia, dziś galeria sztuki i kawiarenka

Obecnie znajduje się tu Galeria Sztuki Współczesnej, w której wystawiali swoje dzieła tacy wybitni twórcy jak Władysław Hasior, Józefa Wnukowa, Włodzimierz Łajming, Ryszard Stryjec, Sławoj Ostrowski, Adam Myjak, Suku Parka (Korea), Peter M. Stajkoski (Niemcy), Ludmiła Ostrogórska, Jan Góra czy Mariusz Kulpa.

Galeria Refektarz jest miejscem znanym i cenionym na kulturalnej mapie Pomorza. Istniejąca od 1995 roku galeria wyrobiła sobie renomę i markę wśród artystów i publiczności. Co roku sezon wystawienniczy zaczyna się wystawą absolwentów Gdańskiej Akademii Sztuk Pięknych, pt.„Wiosna Młodych”, a kończy koncertem „Zaduszki Jazzowe”.

Godziny otwarcia:

od wtorku do piątku w godz. od 10 do 16

w soboty i niedziele od godz. 10 do 14

w poniedziałki nieczynne

Ceny biletów:

Ulgowe 2 zł

Normalne 3 zł

W piwnicy dawnej jadalni zakonników znajduje się „Kawiarenka pod Refektarzem„. Odbywają się w niej imprezy (wesela, stypy, itp.), można też wypić tu kawę i zjeść ciastko oraz zakupić kaszubską pamiątkę. Od czasu do czasu organizowane są tu wydarzenia artystyczne lub kulinarne. Warto zwrócić uwagę na znajdującą się tu woskową figurę kartuskiego mnicha.

Przeczytaj również artykuł: Kolegiata w Kartuzach

Podobne miejsca