Teatry Trójmiasto

Jakie teatry znajdują się na Kaszubach? Sprawdźmy Trójmiasto

Trójmiasto oferuje latem wiele możliwości spędzania czasu – zwiedzanie zabytków, festiwale muzyczne, plażowanie, rejsy statkami wycieczkowymi, zabawy w nocnych klubach, plażowanie czy spacery po molo. Ale Trójmiasto to także liczne spektakle teatralne dla mniej lub bardziej wymagającego widza. Co podczas wakacji słychać w teatrach Gdańska, Gdyni i Sopotu? Na afiszach znajdujemy komedie i dramaty prezentowane w budynkach, na pokładzie żaglowca, na plaży czy podczas tradycyjnego jarmarku. Tylko patrzeć!

Trójmiejskie teatry przez cały rok tradycyjnie utrzymują należyty poziom artystyczny. Mają w repertuarze sztuki klasyczne oparte na dziełach takich wielkich twórców, jak Mickiewicz czy Słowacki, ale nie brakuje spektakli bazujących na dziełach współczesnych, często awangardowych twórców. 

Teatry Trójmiasto

Na terenie Trójmiasta działają liczne sceny zawodowe oraz amatorskie. Pojawiają się nowe inicjatywy, czasem niektóre znikają. Wiele działa w okresie wakacyjnym, gdy na wybrzeże zjeżdża połowa Polski. Do najpopularniejszych scen Gdańska zaliczamy Teatr Wybrzeże, Miejski Teatr Miniatura, Gdański Teatr Szekspirowski, Teatr Otwarty oraz Opera Bałtycka.

Do najbardziej znanych i cenionych miejsc na teatralnej mapie Polski należy Teatr Wybrzeże, w którym ostatnie lata to czas sukcesu artystycznego, frekwencyjnego i inwestycyjnego. Co roku teatr gra około pięciuset spektakli, w tym ok. dziesięć premie. Łącznie kilkadziesiąt tytułów. Rocznie odwiedza go prawie 100 tys. widzów, a frekwencja wynosi blisko 100 proc. Obecnie Teatr Wybrzeże dysponuje sześcioma scenami: Dużą Sceną, Starą Apteką, Czarną Salą, Sceną Malarnia, Sceną Kameralną w Sopocie oraz Sceną Letnią w Pruszczu Gdańskim.

Teatr w Gdańsku

Od lipca do sierpnia Teatr Wybrzeże na czterech scenach zaprezentuje kilkadziesiąt spektakli, w tym aż trzy premiery. Szczególnie ciekawie zapowiada się przedstawienie pt. „Romeo i Julia is not dead”, które zaprezentowane będzie na scenach Kameralnej i Letniej. Za scenariusz na motywach dramatu Szekspira oraz reżyserię odpowiada Michał Siegoczyński. Scenografię zaprojektowała Justyna Elminowska, a muzykę skomponował Kamil Pater. W spektaklu wykorzystano kostiumy autorstwa Zofii de Ines. Występują m.in. Dorota Androsz, Katarzyna Borkowska (Julia), Magdalena Gorzelańczyk, Katarzyna Kaźmierczak, Karolina Kowalska, Agata Woźnicka, Robert Ciszewski, Grzegorz Gzyl i Michał Jaros (Romeo).

Spektakl Gdańsk

Kilka dni po prapremierze przedstawienie w wersji z napisami po angielsku zostanie zaprezentowane podczas 27. Festiwalu Szekspirowskiego”. Jest to jedyny festiwal w Polsce i jeden z największych na świecie, na który organizatorzy – Gdański Teatr Szekspirowski i Fundacja Theatrum Gedanense – co roku zapraszają najlepsze szekspirowskie spektakle z całego świata. Teatr jest placówką impresaryjną nie posiadającą swojego zespołu artystycznego, dzięki temu organizatorzy mogą w każdym sezonie na bieżąco reagować na propozycje artystyczne na rynku, pokazując te, które zasługują na szczególną uwagę.

Teatr Gdańsk – repertuar

Międzynarodowy Festiwal Szekspirowski odbywa się od 26 lat. W tym roku zobaczymy m.in. spektakle „Romeo i Julia” w wykonaniu zespołu Teatru im. J. Słowackiego w Krakowie, „Zimowa opowieść” Teatru Powszechnego im. Z. Hubnera w Warszawie, „Truth’s a dog must to kennel” Royal Lyceum Theatre in Edinburgh (W.Brytania), “Sen nocy letniej” Teatru Współczesnego w Szczecinie, „Ryszard III” Teatru Współczesnego im. Heleny Modrzejewskiej w Legnicy, „Tragedia Makbeta” Teatru Flabbergast (W.Brytania), „Projekt Burza” oraz „Szekspir i Bach” Théâtre des Bouffes du Nord (Francja) czy „Billy’s Joy” Needcompany (Belgia). Spektakle odbywają się na różnych scenach na terenie Trójmiasta.

Teatr w Gdańsku – spektakle

Miejski Teatr Miniatura to jeden z najstarszych teatrów w Polsce i jedyny teatr lalkowy w Trójmieście. Scena realizuje repertuar dla całej rodziny, angażując utalentowanych twórców z Pomorza, całego kraju i zagranicy. Co roku wystawia blisko 300 spektakli, które ogląda ponad 55 tys. widzów. Powstają tu przedstawienia zarówno na podstawie klasyki, jak i współczesnej literatury dziecięcej i młodzieżowej. Realizuje repertuar skierowany do różnych grup wiekowych, już od pierwszego roku życia.

W czasie wakacji teatr jest nieczynny, ale artyści grają plenerowo we współpracy z różnymi instytucjami i organizacjami. Spektakl „To tu to dom” będzie można kilkakrotnie zobaczyć w Elblągu w ramach gdańskiego budżetu obywatelskiego oraz na Jarmarku Dominikańskim w Gdańsku. Ciekawostka będzie dwukrotny pokaz spektaklu pt. „Beton” w historycznej Sali BHP Stoczni Gdańskiej. 

Teatr Trójmiasto – spektakle

Wyłącznie od lipca do końca sierpnia na plaży w Orłowie działa Scena Letnia powstała z inicjatywy dyrekcji Teatru Miejskiego im. W. Gombrowicza w Gdyni. To jedyna w Polsce scena teatralna, gdzie widzowie pod gołym niebem, na piasku i w akompaniamencie szumu morskich fal oglądają przygotowane spektakle. Na Scenie Letniej odbywają się także wieczory kabaretowe, recitale piosenek i różne imprezy plenerowe.

W czasie tegorocznych wakacji zobaczymy m.in. spektakl muzyczny „Osiecka. Archipelagi” na podstawie znakomitych tekstów najpopularniejszej polskiej tekściarki i poetki Agnieszki Osieckiej. Innymi atrakcjami lata mają być komedia sensacyjno-muzyczno-naftowa „Na waleta!” czy komediodramat „Bóg mordu” Yasmina Reza. Na deskach Daru Pomorza, najsłynniejszego polskiego żaglowca zaplanowano spektakle dramatyczne „Kursk” Pawła Huelle (inspirowana faktami historia katastrofy, do której doszło w 2000 na Morzu Barentsa) oraz „Jądro ciemności” na podstawie powieści Josepha Conrada. Wszystkie spektakle wystawia Teatr Miejski w Gdyni.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *