zabytki trójmiasta 2023

Zabytki i atrakcje Trójmiasta, czyli co warto zwiedzić w Gdańsku, Gdyni i Sopocie

Z czego słynie Trójmiasto? Ta nadmorska polska metropolia tętni życiem przez całą dobę i ma atrakcji bez liku. W pełnym zabytków Gdańsku, uzdrowiskowym Sopocie i nowoczesnej Gdyni każdy znajdzie coś dla siebie. Co warto zobaczyć w Trójmieście zimą?Podajemy najlepsze zabytki w Trójmieście – ranking 2023. Dzięki naszym wskazówkom czytelnik bez trudu opracuje swój plan zwiedzania Trójmiasta.

Na pytanie, co warto zobaczyć w Trójmieście są setki odpowiedzi. Gdańsk to Droga Królewska z Długim Targiem i ulicą Długą, Fontanna Neptuna, Dwór Artusa, Muzeum II Wojny Światowej, Europejskie Centrum Solidarności, ZOO i Park Oliwski.

Gdynia to Skwer Kościuszki z cumującymi nieopodal statkami, Kamienna Góra z kolejką i widokiem na morze, Orłowo z molo i plażą, festiwal Open’er oraz Festiwal Polskich Filmów Fabularnych.

Z kolei Sopot to najdłuższe nad Bałtykiem drewniane molo, Monciak, czyli deptak przy ul. Bohaterów Monte Cassino i legendarna Opera Leśna. Ale to tylko główne hasła wywoławcze w przewodnikach. W rzeczywistości lista atrakcji jest bardzo obszerna.

Zabytki Gdańska

Zwiedzanie gdańskich zabytków proponujemy rozpocząć do Ratusza Głównego Miasta, który został zbudowany w latach 1379-1492. Najokazalsza i najcenniejsza budowla świecka dawnego Gdańska jest obecnie siedzibą władz miasta oraz Muzeum Historycznego Miasta Gdańska. Najbardziej okazała sala zabytku zwana Czerwoną uważana jest za jedno z najbogatszych nowożytnych wnętrz ratuszowych.

Niesamowicie ciekawym miejscem w mieście u ujścia Motławy jest Dwór Artusa z XIV wieku, który w przeszłości był miejscem spotkań zamożnego patrycjatu, kupców i rzemieślników, ważnym ośrodkiem życia towarzyskiego i handlowego miasta. W dworze znajduje się ogromny renesansowy piec kaflowy z malowanymi kaflami, na których przedstawiono m.in. portrety wybitnych władców europejskich. Gdańsk Stare Miasto to fontanna Neptuna stojąca od 1633 przed Dworem Artusa, symbol miasta.

Poznając ważne atrakcje w Gdańsku, nie sposób pominąć ulicy Piwnej, którą otwiera Wielka Zbrojownia, a zamyka potężna wieża Bazyliki Mariackiej, największego ceglanego kościoła na świecie. Obok punktów, które są obowiązkowo celem turystów, istnieją na mapie miasta tajemnicze miejsca, o których nie pisze się w popularnych przewodnikach. Należą do nich m.in. ulice Elektryków i Narzędziowców na terenie stoczni, gdzie w industrialnym klimacie odbywają się koncerty i spotkania w gronie przyjaciół, jest nawet sztuczna plaża z widokiem na żurawie.

Godne polecenia muzea w Gdańsku to Muzeum Narodowe, Muzeum II Wojny Światowej, Europejskie Centrum Solidarności, Centrum Hewelianum oraz Muzeum Bursztynu.

Zabytki Gdyni

Gdynia jest miastem stosunkowo młodym, dlatego próżno w niej szukać wielu zabytków o wielowiekowej historii. Najstarszym zabytkiem miasta jest Kościół Świętego Michała Archanioła ufundowany w XII wieku przez księcia Świętopełka II. Dużo krótszą historię, co nie oznacza, że nieciekawą, mają obiekty z lat 30. XX wieku: Dworzec Morski, Willa Gryf, Dom Żeglarza Polskiego, Dom Rybaka czy Rezerwat Przyrody Kępa Orłowska.

W Sopocie warto zobaczyć latarnię morską, molo, Operę Leśną, Krzywy Domek przy Monciaku, Dworek Sierakowskich, Dom Zdrojowy, skansen archeologiczny. Zabytki Sopotu to także słynne wille, w tym Herbstów, Wernera, Basnera, Claaszena czy Marszałka. Do największych atrakcji turystycznych Sopotu należą Grand Hotel, okolice Zakładu Balneologicznego, Pijalnia Wód Solankowych, Grodzisko, Łysa Góra ze stokiem narciarskim, kirkut oraz aquapark.

Co warto zobaczyć w Trójmieście zimą?

Odpowiadając szczegółowo na to pytanie, trzeba byłoby wskazać wszystkie obiekty wymienione jako atrakcje Pomorza. Ale żeby nie zanudzać czytelników, wskażemy miejsca wprost przeznaczone do zimowych aktywności. To jazda na łyżwach przy molo w Sopocie, morsowanie na plaży w gdańskim Jelitkowie, jazda na sankach na Łysej Górze oraz spacery brzegiem morza.

Biorąc pod uwagę przedstawione przez nas atrakcyjne miejsca w Gdańsku, Gdyni i Sopocie, możemy sporządzić plan zwiedzania Trójmiasta. Powinny się w nim znaleźć również Westerplatte, gdzie zaczęła się II wojna światowa (koszary, wartownia nr 1, cmentarzyk obrońców z grobem mjr. Henryka Sucharskiego) w Gdańsku, niszczyciel ORP Błyskawica oraz żaglowiec Dar Pomorza w centrum Gdyni oraz spacer sopockim Monciakiem, gdzie spotkać można gwiazdy filmu i estrady.

Co w weekend w Trójmieście?

Gdańsk, Gdynia i Sopot są miastami, które są celami weekendowych wycieczek turystów z kraju i zza granicy. Długim Pobrzeżem ze słynnym Żurawiem w Gdański możecie spacerować przez okrągłą dobę i cały rok. Jak magnes przyciąga punkt widokowy na Górze Gradowej. W Gdyni polecamy Adventure Park, Akwarium Gdyńskie, Gdyńskie Centrum Filmowe i wieżę widokową Kolibki. W Sopocie mamy rejsy widokowe po Zatoce Gdańskiej, spacer po molo i koncerty w Ergo Arena.

Najlepsze zabytki w Trójmieście – ranking 2023

Zestawiając wszystkie przedstawione przez nas atrakcyjne miejsca, sporządziliśmy subiektywny ranking najlepszych zabytków w Trójmieście. Są to:

  1. Bazylika Mariacka w Gdańsku
  2. Dwór Artusa w Gdańsku
  3. Okręt Muzeum ORP Błyskawica w Gdyni
  4. Molo w Sopocie
  5. Ratusz Głównego Miasta w Gdańsku
  6. Katedra w Oliwie
  7. Ulica Mariacka w Gdańsku
  8. Wyspa Spichrzów w Gdańsku
  9. Wielka Zbrojownia w Gdańsku
  10. Bazylika Świętej Brygidy w Gdańsku

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *