opera leśna w Sopocie

Opera Leśna w Sopocie – leśny amfiteatr z tradycjami

Z pewnością każdy fan muzyki słyszał o sopockiej Operze Leśnej. Ten unikatowy obiekt od lat jest miejscem, w którym odbywają się różnego rodzaju koncerty. Scena położona w otoczeniu drzew, dobre nagłośnienie oraz tradycja odbywającego się tu festiwalu sprawiają, że co roku miejsce to odwiedza wiele osób. Co więcej, warto tu przyjść, nawet jeśli akurat nie ma koncertu. To jeden z tych zabytków i atrakcji Trójmiasta, które koniecznie trzeba odwiedzić.

Trochę historii, czyli od kiedy działa Opera Leśna w Sopocie

Kto wpadł na pomysł, aby na skraju Lasów Oliwskich wybudować scenę? W okresie międzywojennym taką inicjatywę przedstawił ówczesny burmistrz Sopotu Max Woldmanni oraz szef teatru miejskiego w Gdańsku Paul Walther. Za ich namową powstała pierwsza drewniana scena na skarpie sopockiego lasu. Mimo upływu wielu lat i kilku przeobrażeń sama koncepcja oraz miejsce pozostało niezmienne. Nie jest zatem trudno zgadnąć, gdzie jest Opera Leśna w Sopocie. Stoi w tym samym miejscu, czyli mniej więcej naprzeciwko wejścia na molo, po drugiej stronie Alei Niepodległości, czyli głównej ulicy przecinającej miasto.

Co działo się na scenie, w pierwszym okresie jej działalności? Opera Leśna w Sopocie była miejscem nie tylko koncertów i spektakli, ale również ważnym ośrodkiem życia społecznego. W czasie letnich sezonów odbywały się tu liczne bale, wystawy i spotkania towarzyskie. Po wojnie budynek został zniszczony, ale już w 1946 roku przystąpiono do jego odbudowy. W latach 50. i 60. XX wieku Opera Leśna ponownie stała się ważnym miejscem kulturalnym, odbywały się na niej liczne imprezy muzyczne, teatralne i estradowe.

Najnowsze wydarzenia kulturalne w Operze Leśnej

W latach 90. XX wieku scena przeszła gruntowną modernizację i przebudowę. Przeprowadzony wtedy remont Opery Leśnej w Sopocie nie był jednym, który wpłynął na jej dzisiejszy wygląd. W styczniu 2010 roku rozpoczęły się prace modernizacyjne. Zakończono je latem dwa lata później. Wówczas budynek został wzbogacony o nowoczesne zaplecze techniczne, umożliwiające organizację wielkich koncertów, a także o pomieszczenia biurowe, garderoby i sale prób dla artystów.

Obecnie Opera Leśna jest jednym z najważniejszych ośrodków kulturalnych w Polsce, a jej scena gości największe gwiazdy światowej muzyki. Jednym z najbardziej znanych festiwali, który organizowany jest na tamtejszej scenie jest Sopot Festival. Jego historia sięga lat 60. XX wieku, kiedy to odbywał się on na sopockim molo. W 1971 roku festiwal przeniósł się na teren Opery Leśnej, gdzie od tamtej pory organizowany jest co roku. Na scenie Sopot Festivalu występowały takie gwiazdy, jak m.in. Czesław Niemen, Maryla Rodowicz, Kayah, Ich Troje, Ewa Farna, Doda, Lady Gaga, czy Justin Timberlake.

Koncerty w Operze Leśnej w Sopocie to także impreza Top Trendy Festival. To jedno z najważniejszych wydarzeń muzycznych w Polsce, organizowane od 2004 roku. Na scenie Top Trendy Festivalu występowały takie gwiazdy jak Edyta Górniak, TeDe, Piotr Rubik, Zakopower, Monika Brodka, Margaret, Lana Del Rey, a także legendy światowej muzyki, takie jak Rod Stewart, Elton John czy Tom Jones.

Czy warto odwiedzić Operę Leśną?

Scena położona na skraju lasu jest na tyle ciekawym obiektem, że przyciąga osoby także spoza Kaszub. Najwięcej gości pojawia się oczywiście latem i w okresie wydarzeń muzycznych. Warto zajrzeć tu planując przyjazd do Trójmiasta. Opera Leśna to jedna z największych atrakcji, jaką oferują Gdańsk, Gdynia i Sopot.

Zwiedzanie obiektu jest bezpłatne. Można tu przyjść codziennie w godzinach od 10:00 do 15:00. Trzeba jedynie sprawdzić na stronie, czy planowane są jakieś wydarzenia, które zmieniają zasady działania obiektu. Jak dojechać do Opery Leśnej w Sopocie? Można to zrobić korzystając z komunikacji miejskiej lub przyjechać własnym samochodem. W pobliżu obiektu znajduje się spory parking, na którym bez problemu można zostawić auto. Bez problemu można też zrobić sobie spacer z centrum Sopotu. Od molo prowadzi tu bowiem prosta trasa.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *