wyspa sobieszewska

Wyspa Sobieszewska – 10 atrakcji, które warto zobaczyć

Wyspa Sobieszewska to miejsce z klimatem. Największa pod względem powierzchni i zarazem najdalej na wschód wysunięta część Gdańska jest jednym z najbardziej atrakcyjnych miejscówek do plażowania.

Sobieszewo to enklawa natury, gdzie znajdują się dwa rezerwaty przyrody. Dziś podpowiadamy, co warto wiedzieć na temat Wyspy Sobieszewskiej, co można tam zwiedzić i jakie są lokalne atrakcje. To wyjątkowe miejsce warto odwiedzić o każdej porze roku, najlepiej – rzecz jasna – latem.

Mianem Wyspy Sobieszewskiej przewodniki określają część pasa wydm nadmorskich zaliczanych do Mierzei Wiślanej, oddzielony od reszty świata korytem Martwej Wisły od południa, Wisłą Śmiałą od zachodu i Przekopem Wisły od wschodu. W najszerszym miejscu wyspa ma ok. 10 km szerokości równoleżnikowej, a w najdłuższym miejscu ok. 6 km długości południkowej. Wyspa Sobieszewska mapa jest do pobrania w wersji PDF w internecie.

Jak dojechać z Gdańska do Sobieszewa?

Samochodem na Wyspę Sobieszewską dojedziemy z trzech stron. Najszybciej będzie mostem pontonowym na Martwej Wiśle, czynnym okrągłą dobę przez cały rok. Można także mostem na śluzie w Przegalinie oraz od strony wschodniej przeprawą promową na Wiśle Przekop. Dojazd autobusem miejskim Gdańsk Wyspa Sobieszewska możliwy jest liniami nr 112 i 186, które kursują co 20 minut. Czas dojazdu z centrum miasta na wyspę wynosi 35 min. Autobusy nr 112 i 186 startują z ul. Wałowej, a dwa nocne – nr 470 i 490 – z dworca głównego PKP.

Co warto wiedzieć na temat Wyspy Sobieszewskiej?

Wyspa Sobieszewska jest oddalona od centrum Gdańska o ok. 15 km. Jest trzecią największą wyspą polskiego pobrzeża Morza Bałtyckiego (po Wolin i Uznam) i jedyną polską wyspą, która powstała w wyniku działalności człowieka. Ma powierzchnię ponad 32 km kw. i ok. 3,5 tys. stałych mieszkańców. Do jej powstania doprowadziła żywiołowa działalność sił przyrody oraz ingerencja człowieka w system hydrograficzny Wisły.

Zimą 1840 wielki zator lodowy w miejscowości Płonia zablokował odpływ wód wiślanych w kierunku Gdańska, które runęły w kierunku Bałtyku, przerywając Mierzeję Wiślaną. W ten sposób powstało nowe nowe ujście rzeki zwane Śmiałą Wisłą. Uformował się półwysep, którego zachodnią część stanowił teren obecnej Wyspy Sobieszewskiej. Zimą 1895 przekopano kanał (Przekop Wisły) między Świbnem a Mikoszewem, przez co zachodnia część półwyspu stała się wyspą.

Co warto zwiedzić na Wyspie Sobieszewskiej?

Jedną z największych atrakcji jest stado fok, które można podziwiać, gdy wyleguje się na niewielkiej wysepce. Ciekawą osobliwość wyspy znajdujemy w okolicach wejścia nr 17 na plażę, gdzie w odległości ok. 100 m widać krzywy las nietypowo rosnących drzew. Jest też wieża widokowa Sobieszewo-Orle-Zbiornik Kazimierz z tarasem widowiskowym, gdzie znajduje się interaktywna wystawa przedstawiająca budowle hydrotechniczne i walory przyrodnicze wyspy oraz okolic. Ciekawym miejscem jest Centrum Wystawiennicze Wyspy Sobieszewskiej i Ujścia Wisły im. Wincentego Pola, poety i geografa, który bywał w Sobieszewie i opisywał Żuławy.

Wyspa Sobieszewska – plaża

Sobieszewo jest kurortem morskim, gdzie znajduje się aż 11 km pięknej, piaszczystej plaży biegnącej wzdłuż wyspy od rezerwatu Ptasi Raj do rezerwatu Mewia Łacha. Sobieszewska, która należy do najszerszych i najładniejszych w Gdańsku. Dwie miejscowe plaże strzeżone (w Sobieszewie i Orlu) zostały wyróżnione Błękitną Flagą. Jest to program Fundacji Edukacji Ekologicznej z siedzibą w Kopenhadze, którego celem jest promowanie ekologii, ochrony środowiska oraz zrównoważonego rozwoju w miejscowościach nadmorskich, w otoczeniu kąpielisk i przystani jachtowych.

Sobieszewska plaża

Tym co odróżnia plaże na wyspie od innych nad Zatoką Gdańską jest dziewiczy charakter i brak tłumu turystów nawet podczas wakacji. W okresie letnim czynne są trzy kąpieliska strzeżone – na plaży w centrum Sobieszewa (wejście nr 16), na plaży w Orlu przy ul. Lazurowej (wejście nr 11) i w Komarach/Świbnie przy ul. Trałowej (wejście nr 7). Są także kąpieliska niestrzeżone w Górkach Wschodnich i Świbnie. Na teren kąpielisk strzeżonych nie można wprowadzać psów.

Wyspa Sobieszewska – noclegi

Do atrakcji wyspy Sobieszewskiej należą m.in.:

  • Dworek Forsterówka w Orlu,
  • zabytkowe stele ewangelickie przy miejscowym kościele,
  • tramwaj wodny łączący wyspę ze Starym Miastem w Gdańsku,
  • szlak rowerowy Wincentego Pola,
  • ścieżka rowerowa do Świbna
  • zabytkowa śluza w Przegalinie.

Do dyspozycji turystów na wyspie znajdują się hotele, apartamenty, pokoje gościnne, ośrodki wypoczynkowe, domki i inne obiekty noclegowe. W części z nich można zrealizować bon turystyczny.

Co można robić w Sobieszewie?

Odpoczywając na wyspie, można odkrywać rezerwaty ptaków, architekturę wiosek rybackich, ślady kultury pruskiej i mennonickiej. W sztormowe noce wysokie fale wyrzucają na brzeg duże ilości drobnego bursztynu, ale można znaleźć też spore okazy. W sezonie dla zainteresowanych przeprawa przez Wisłę promem kursującym przez Przekop Wisły. Po drugiej stronie znajduje się przystań w Mikoszewie, skąd możemy wybrać się na Mierzeję Wiślaną.

Na terenie Wyspy Sobieszewskiej są dwa rezerwaty przyrody. Rezerwat Ptasi Raj znajduje się przy ujściu Wisły Śmiałej do Bałtyku. Składa się ze zbiorników wodnych, łąk i szuwarów oraz otaczającego je lasu. Wyznaczono ścieżki. Jezioro można oglądać z wież obserwacyjnych. Natomiast rezerwat Mewia Łach przy ujściu Wisły do Bałtyku jest miejscem gniazdowania mew i rybitw. Bywały tu widziane bałtyckie foki.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *