Jak wybrać odpowiednią piłkę do tenisa?

Jak wybrać odpowiednią piłkę do tenisa?

Piłka do tenisa – ważna rzecz. Warto wiedzieć o niej więcej

Zarówno ubrania, jak i sprzęt sportowy mają ogromny wpływ na wyniki osiągane przez sportowca. Nie inaczej jest w przypadku gry w tenisa. Podpowiadamy, jak wybrać odpowiednią piłkę do gry.

Bez względu na to, czy ktoś trenuje amatorsko czy jest profesjonalistą bądź zawodowcem, potrzebuje wygodnego ubioru, który jest idealnie przystosowany do danej dyscypliny, a także i wysokiej jakości sprzętu sportowego. Gracz tenisa musi zaopatrzyć się w odpowiednią rakietę, ale nie powinien zapominać również o właściwym doborze piłki tenisowej, która będzie przystosowana do jego umiejętności, stylu gry, a nawet wieku. Najlepiej zdecydować się na zakupy w profesjonalnym sklepie ze sprzętem sportowym. Zakupiona piłka tenisowa w sklepie dotenisa.pl spełni wszystkie oczekiwania, nawet najbardziej wymagających sportowców. Właściwie dobrana piłka zapewnia wysoki komfort sportowcom i poprawia jakość ich gry. Czym różnią się od siebie poszczególne rodzaje piłek i jak wybrać najbardziej odpowiednią dla siebie?   

Piłki amatorskie i profesjonalne

W specjalistycznych sklepach dla sportowców można znaleźć sprzęt dla amatorów oraz profesjonalistów. W takich miejscach piłki tenisowe różnią się wytrzymałością. W zależności od jej stopnia można dobrać piłkę do konkretnego rodzaju nawierzchni, techniki gry czy nawet temperatury otoczenia. Ze względu na poziom graczy wyróżniamy:

  • piłki tenisowe profesjonalne – bardzo wytrzymałe, przeznaczone dla zawodowców do gry w halach i na kortach betonowych;  
  • piłki tenisowe mistrzowskie – doskonałe dla zaawansowanych graczy, którzy grają często, ale nie zawodowo;
  • piłki tenisowe rekreacyjne – charakteryzują się mniejszą wytrzymałością, sprawdzą się podczas gry towarzyskiej amatorów.

Piłki bezciśnieniowe i ciśnieniowe

Piłki tenisowe różnią się również ciśnieniem. Piłka tenisowa w sklepie dotenisa.pl bezciśnieniowa sprawdzi się świetnie w przypadku osób, które pojawiają się na korcie tylko od czasu do czasu. Takie piłki są dość twarde i ciężkie, a dzięki temu zapewniają dobrą jakość odbicia i sprawdzą się przez długi czas. Natomiast profesjonaliści powinni zdecydować się na piłki ciśnieniowe, które są najbardziej odpowiednie dla regularnych graczy, którzy często trenują i rozgrywają mecze lub są zawodowymi sportowcami. Piłki ciśnieniowe są miękkie, lekkie i pozwalają lepiej kontrolować uderzenia. Kupując takie piłki tenisowe trzeba pamiętać o tym, że po wyjęciu ich z tuby należy je regularnie używać, gdyż każdego dnia zmienia się ich ciśnienie i, co za tym idzie, również właściwości. Utrata ciśnienia wpływa negatywnie na tor lotu oraz pogarsza komfort gry. Piłki ciśnieniowe zwykle używa się przez 8 setów. 

Piłki tenisowe dla dzieci

Można wyróżnić także piłki dla najmłodszych graczy, którzy dopiero rozpoczynają swoją przygodę z tenisem. Piłka tenisowa w sklepie dotenisa.pl dla dziecka może być w różnym kolorze i mieć różną strukturę oraz wagę. Wyróżnia się:

  • piłki tenisowe gąbczaste – idealne dla najmłodszych dzieci (poniżej 5 roku życia), takie piłki są znacznie wolniejsze od tradycyjnych;
  • piłki tenisowe czerwone (wolniejsze o 75% od regularnych piłek) – przeznaczone dla dzieci w wieku 5-8 lat, mających 85-105 cm wzrostu;
  • piłki tenisowe pomarańczowe (wolniejsze o 50% od regularnych piłek) – dla dzieci w wieku 8-9 lat, mających 105-120 cm wzrostu;
  • piłki tenisowe zielone (wolniejsze o 25% od regularnych piłek) – dla dzieci powyżej 9 roku życia, które mają 120-135 cm wzrostu.

Dobór odpowiedniej piłki

Osoby początkujące oraz dzieci powinny zdecydować się na piłki przeznaczone specjalnie dla nich. Natomiast zawodowcy i profesjonaliści, którzy mają już wypracowaną technikę gry czy siłę uderzenia, powinni dobrać piłkę o odpowiedniej wytrzymałości, przeznaczoną do nawierzchni, na której zamierzają grać, oraz do swojego poziomu zaawansowania. Właściwy dobór piłki tenisowej pozwoli dzieciom i amatorom rozwijać swoje umiejętności oraz czerpać radość z gry, a przy tym zmniejszy prawdopodobieństwo wystąpienia kontuzji. Natomiast profesjonaliści, dzięki odpowiedniej piłce tenisowej, mogą w pełni wykorzystywać swoje umiejętności podczas gry.