Polacy kojarzą Kaszuby z pięknym wybrzeżem Bałtyku oraz malowniczymi jeziorami zagubionymi wśród rozległych lasów pełnych unikalnych okazów flory i fauny. Bez wątpienia są to perły w koronie tego urokliwego regionu. Zdecydowanie mniej osób wie, że Kaszuby to także… góry, które coraz liczniej odwiedzają turyści. Jeśli jeszcze nie wiesz gdzie spędzisz najbliższe wakacje, pomyśl o Kaszubach i wybierz się w góry na Pomorze!
Kaszuby to jeden z najpiękniejszych i najbardziej atrakcyjnych pod względem turystycznym regionów kraju. Kaszubskie miasta mają więcej do zaoferowania niż myśli przeciętny turysta. Nowy Dwór Gdański, Krynica Morska, Puck, Wejherowo, Chojnice, Człuchów, Tczew, Kartuzy, Lębork, Bytów to liczne zabytki i baza noclegowo-wypoczynkowa, a nad Bałtykiem piaszczyste plaże.
W sosnowych lasach znajdują się setki jezior, które są ostoją ryb i dzikiego ptactwa. Tam można odpocząć z daleka od gwaru wielkich kurortów, ale na osoby, którym bliska jest aktywność fizyczna na świeżym powietrzu, czekają ośrodki z dobrze przygotowanymi kąpieliskami, plażami i przystaniami jachtowymi.
Gdzie warto pojechać na Kaszubach?
Kaszuby nie bez powodu nazywane są Krainą Tysiąca Jezior. W regionie znajduje się ponad 700 jezior, które zachwycają kryształowo czystą wodą oraz malowniczymi widokami. Wiele z nich posiada kategorię czystości III lub IV, co oznacza, że są idealne do kąpieli i uprawiania sportów wodnych. Znaczna część jezior posiada specjalne miejsca do organizacji ognisk, co jest idealnym sposobem na spędzenie wieczoru z rodziną lub przyjaciółmi.
Najbardziej popularnym akwenem regionu jest jezioro Wdydze, które wraz z mniejszymi zbiornikami tworzy ogromny kompleks wodny. Jego powierzchnia wynosi ponad 1455 ha, a głębokość dochodzi do 68 m, co daje mu szóste miejsce na liście najgłębszych jezior w Polsce. Na jeziorze znajduje się kilka naturalnych wysp, z których największą jest Ostrów Wielki o powierzchni 90 ha.
Plaże nad kaszubskimi jeziorami zadziwiają czystą wodą. To prawdziwy raj dla miłośników przyrody i aktywnego wypoczynku, ale też osób, które przyciągają dzikie plaże na Kaszubach. Lokalna Organizacja Turystyczna poleca m.in. kąpieliska nad Jeziorem Gałęźnym w Kościerzynie, nad jeziorem Gatno w miejscowości Niedamowo, “Wielewskie” nad jeziorem Wielewskim w miejscowości Wiele, nad jeziorem Sudomie w miejscowości Sycowa Huta, kąpielisko nad Jeziorem Wielkim w Strudze, nad jeziorem Skrzynki Duże, w Orlu nad Jeziorem Dużym czy nad jeziorem Dobrogoszcz we wsi Dobrogoszcz.
Co zwiedzić w Szwajcarii Kaszubskiej?
Na Kaszubach jest wiele malowniczych miejscowości położonych nad jeziorami niedaleko wybrzeża morskiego. Niezwykle atrakcyjną częścią regionu jest Pojezierze Kaszubskie, którego najwyżej położony fragment potocznie nazywa się Szwajcarią Kaszubską. Ośrodki zlokalizowane w bezpośrednim sąsiedztwie przyrody dysponują bogatą bazą noclegowo-wypoczynkową nad pięknymi jeziorami.
Aplikacja „Szwajcaria Kaszubska” poleca park rekreacyjny w Miechucinie nad Jeziorem Wielkim. Poza pięknym widokiem znajdziecie tam miejsca na ognisko i promenadę. Mała plaża jest wymarzonym miejscem na relaks nad wodą. Jedną z najładniejszych miejscowości w Szwajcarii Kaszubskiej jest Chmielno nad Jeziorem Białym, miejscowość znana z dorocznego Festiwalu Kultury Kaszubskiej. Wielu turystów przyjeżdża tutaj, aby spędzić dzień na plaży.
Liczne jeziora polodowcowe połączone rzekami i strugami tworzą jedne z najpiękniejszych w Polsce szlaków wodnych. Jednym z nich jest tzw. Kółko Raduńskie, czyli szlak łączący 14 jezior (m.in. Raduńskie, Ostrzyckie, Brodno Wielkie, Kłodno, Patulskie). Pobyt nad tym akwenem dostarcza niezapomnianych wrażeń dla amatorów kajakarstwa i żeglarstwa.
Czy na Kaszubach są góry?
Podstawowym walorem Szwajcarii Kaszubskiej jest rzeźba terenu. Stolicą tej malowniczej krainy są założone w XIV wieku przez francuskich zakonników Kartuzy. Z punktu widzenia deniwelacji terenu występuje tu krajobraz podgórski. Liczne wzniesienia i doliny gęsto poprzetykane rynnowymi jeziorami sprawiają, że naturalny krajobraz jest wyjątkowy na skalę kraju.
Na południowy wschód od Kartuz rozciągają się Wzgórza Szymbarskie, nad którymi króluje Wierzyca wznosząca się na wysokość 329 m n.p.m., najwyższy szczyt Niżu Europejskiego. Szczyt porośnięty jest 150-letnim lasem bukowym i objęty ochroną rezerwatową. Na szczycie od 1997 roku znajduje się 35-metrowa metalowa wieża widokowa, skąd roztacza się widok na wzgórza i jeziora.
Zimą na stokach Wieżycy szusują narciarze. W środku narciarskim znajduje się m.in. kilka wyciągów oraz wypożyczalni sprzętu sportowego. Lokalną atrakcją jest snowtubing – zjeżdżanie po śnieżnym, wytyczonym torze na specjalnych dmuchanych pontonach zwanych dętkami.
Zamkowa Góra
W Kaszubskim Parku Krajobrazowym na obszarze rezerwatu przyrody znajduje się Zamkowa Góra, punkt widokowy nad Kamienickim Młynem na wysokości ponad 220 m n.p.m. U podnóża góry przebiega część ścieżki przyrodniczo-dydaktycznej. Dalej ścieżka prowadzi na drewniany taras, z którego roztacza się piękny widok na sześć jezior: Białe, Czarne, Junno, Kamienickie, Odnoga oraz Potęgowskie.
Najwyższym wzniesieniem Wysoczyzny Choczewskiej jest Góra Wysoka, wzgórze o wysokości 179,2 m n.p.m. Góra Donas w Gdyni wznosząca się na wysokość 206,5 m n.p.m. znana jest z tarasu widokowego na wysokości 26 m nad ziemią. Przy dobrej pogodzie umożliwia oglądanie samolotów lądujących na lotnisku w Gdańsku oraz statków płynących za Helem.