Chojnice

Chojnice do zwiedzania. Co zobaczyć?

Chojnice to Brama Kaszub. Miasto z zabytkową starówką leżące na dawnym trakcie Berlin – Królewiec zwanym berlinką do dzisiaj zachowało średniowieczny układ ulic. Nawet w szczycie sezonu nie jest oblegane przez turystów, dzięki czemu można spokojnie odpocząć blisko natury oraz zwiedzić atrakcyjne zabytki. Warto wiedzieć, że Chojnice uchodziły za jedno z najbardziej ufortyfikowanych miast krzyżackich. Po tym czasie pozostały w nim liczne pamiątki.

Najstarsza historyczna wzmianka o Chojnicach pochodzi z 1275 roku. Na przesmyku między nieistniejącymi już jeziorami Jeleńcz i Zielonym istniał gród obronny. Od początku XIV wieku miastem rządzili Krzyżacy, którzy zrobili z niego ważny punkt obronny. W granicach korony polskiej od 1466 roku.

Stary Rynek i piękny Ratusz – ciekawe zabytki w Chojnicach

Miasto z ok. 40 tys. mieszkańców położone na południu Kaszub zachwyca atrakcyjnymi zabytkami w bezpośrednim sąsiedztwie natury. W pobliżu jest Jezioro Charzykowskie, częściowo leżące w granicach Parku Narodowego Bory Tucholskie. Ogromne wrażenie na turystach robi starówka w Chojnicach. Neogotycki ratusz miejski, kamienice ocalałe od zniszczeń II wojny światowej i nowe ze stylizowanymi fasadami nadają temu miejscu unikalnego klimatu.

Ratusz wybudowany w latach 1901-1904 na podstawie projektu berlińskich architektów stoi w północnej pierzei rynku. Fasada z czerwonej cegły ozdobiona jest płaskorzeźbami przedstawiającymi symbole rzemiosła i handlu, w tym częstymi motywami sów i pszczół. Warto zwrócić uwagę na balkon z ozdobną balustradą wspartą na rzeźbionych ludzkich głowach.

W czasach świetności miasto chronione było przez 23 baszty i trzy bramy wjazdowe z fosą, której fragment widzimy przy bramie człuchowskiej. Dodatkowym utrudnieniem dla najeźdźców były jeziora otaczające Chojnice. Do czasów współczesnych przetrwała niewielka część systemu obronnego, ale nawet to, co zostało jest warte polecenia.

Muzeum Historyczno-Etnograficzne im. Juliana Rydzkowskiego w Chojnicach

W sześciu zabytkowych obiektach w ciągu zachowanego fragmentu średniowiecznych murów obronnych w centrum miasta działa regionalne muzeum w Chojnicach. Są to Brama Człuchowska, Baszta Wronia, Baszta Szewska, Dom Szewski, Dom na Murach, Baszta Kurza Stopa oraz dwa inne obiekty w Chojnicach i Odrach, wpisane do Rejestru Zabytków Nieruchomych Województwa Pomorskiego.

Brama Człuchowska – Muzeum Historyczno-Etnograficzne

Jedną z trzech bram wjazdowych prowadzących w dawnych czasach do miasta była Brama Człuchowska zwana Kamienną. Zbudowana w I połowie XIV wieku, od 1618 roku do końca XIX wieku służyła jako więzienie, a do 1945 jako dzwonnica kościołów św. Ducha i św. Trójcy. Legenda głosi, że zamek w Człuchowie i brama w Chojnicach połączone są tunelami, którymi rycerze zakonni mogli poruszać się między miastami.

W latach 1952-60 przebudowano wnętrze i urządzono sale wystawowe, które zostały udostępnione zwiedzającym w 1962 roku. Obecnie na pięciu kondygnacjach ekspozycyjnych cztery poświęcone są wystawom stałym ze zbiorami z zakresu archeologii, etnografii, historii i sztuki. Jest również sala wystaw czasowych.

Baszta Kurza Stopka – drugi obiekt muzeum

W Baszcie Kurza Stopa mieści się Galeria Współczesnej Sztuki Polskiej. Ekspozycja prezentuje część kolekcji gromadzonej w muzeum w Chojnicach od 1984 roku. Całość kolekcji liczy obecnie 173 obiekty i zaliczana jest do kategorii klasyki nowoczesności. Twórcy chojnickiej galerii chcą, aby w mniejszym środowisku stworzyć kulturową i edukacyjną szansę promocyjną dla artystów w zakresie polskiej sztuki współczesnej.

Kościół pw. Zwiastowania NMP i Bazylika Mniejsza pw. Ścięcia św. Jana Chrzciciela

Jednym z najcenniejszych zabytków Chojnic jest kościół Zwiastowania Najświętszej Maryi Panny zbudowany przez zakon jezuitów. Trzynawowy obiekt sakralny powstał na planie prostokąta. Nawy boczne utworzono z kaplic, a całość bryły dopełnia stylowa fasada. Wnętrze kościoła utrzymane jest w stylu późnobarokowym, z pięknym polichromiami. Wrażenie robi marmoryzowany ołtarz połączony z portalami do zakrystii i kruchty południowej.

Bazylika Mniejsza pw. Ścięcia św. Jana Chrzciciela jest najstarszą zachowaną budowlą sakralną w Chojnicach. Budowę świątyni w stylu gotyckim rozpoczęto w XIV wieku, ale od tamtego czasu kościół był wielokrotnie palony i dewastowany. Do dzisiaj przetrwały kaplica NMP oraz barokowa chrzcielnica w kształcie kielicha z początku XVIII wieku.

Uratowany z pożaru neogotycki drewniany ołtarz główny został zastąpiony ołtarzem ze srebra, na którym widnieją sceny z ewangelii. Przy bazylice stoi najstarszy budynek w mieście – zabytkowa plebania w Chojnicach. Została prawdopodobnie założona w XIV wieku, a później była wielokrotnie przebudowywana.

Eksperymentarium Chojnice – atrakcja turystyczna dla dzieci

Zarówno starsi i młodsi poszukiwacze przygód znajdą coś dla siebie w chojnickim  Eksperymentarium. Jest to interaktywna wystawa przedstawiająca człowieka w naturze ze szczególnym uwzględnieniem historii ziemi chojnickiej. Na trzynastu multimedialnych stanowiskach można dowiedzieć się wielu ciekawych rzeczy na temat zwierząt występujących w rejonie Borów Tucholskich oraz zobaczyć wiele gatunków roślin żyjących w dziewiczych lasach. Atrakcjami tego miejsca są strefa wodna i wyścigi bojerów.

Miejscem chętnie odwiedzanym przez mieszkańców miasta i turystów jest Park Tysiąclecia z zielonymi terenami spacerowymi, placem zabaw czy ogródkami letnimi. Rewitalizacja parku zdobyła pierwsze miejsce w ogólnopolskim konkursie „Modernizacja Roku 2012”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *