Atrakcje w Borach Tucholskich

Co warto wiedzieć o Borach Tucholskich: szlaki, atrakcje, przyroda

Bory Tucholskie nie są szczególnie popularnym kierunkiem wakacyjnych wyjazdów Polaków. Większość nie zdaje sobie sprawy, że jest to region, gdzie można łączyć wypoczynek z kontaktem z przyrodą i lokalnymi tradycjami. W gęstwinie lasów ukryte są liczne pensjonaty, hotele, domy wypoczynkowe i gospodarstwa agroturystyczne. Na miłośników natury czekają szlaki do obserwacji dzikiej przyrody, a na pasjonatów historii szlak zamków krzyżackich,

Bory Tucholskie to jeden z największych w Polsce kompleksów lasów sosnowych. W dorzeczu Brdy i Wdy oraz na równinach Charzykowskiej i Tucholskiej znajdują się liczne jeziora, z których 40 przekracza powierzchnię 1 km kw. Ze względu na rzadką roślinność i gatunki zwierząt Bory Tucholskie zostały ogłoszone parkiem narodowym. Ochroną objęto lasy, torfowiska, wydmy oraz jeziora o łącznej powierzchni 46 km kw.

Atrakcje w Borach Tucholskich

Najpopularniejsze miejscowości turystyczne w Borach Tucholskich to Charzykowy, Pieczyska, Raciąż, Sokole Kuźnica, Swornegacie, Tleń i Zamrzenica, gdzie można liczyć na miły wypoczynek oraz kontakt z przyrodą i lokalnymi tradycjami. Oferta noclegowa jest bardzo szeroka – w zależności od upodobań i możliwości finansowych klientów. Każdy kto marzy o wypoczynku w ciszy znajdzie ukojenie wśród okolicznych lasów, nad rzekami i jeziorami.

Pod hasłem nocleg bory tucholskie znajdziesz w internecie tysiące ciekawych ofert w rodzaju bory tucholskie domek nad jeziorem. Polecamy wypoczynek na Kociewiu wśród lasów i jezior. Okolica jest popularna wśród miłośników trekkingu, wędkarstwa i jazdy na rowerze. Miejscowe pensjonaty oferują miejsca na ognisko czy grilla, stawy rybne i basen. Do dyspozycji gości są quady, rowery czy pontony.

W rejonie Borów Tucholskich istnieją cztery parki krajobrazowe – Wdzydzki, Tucholski, Zaborski oraz Wdecki. W 1996 roku utworzono park narodowy, który został wydzielony z Zaborskiego Parku Krajobrazowego, aby chronić najcenniejsze przyrodniczo obszary. Teren parku to jedynie 2 proc. powierzchni całych Borów Tucholskich, lecz znajduje się tutaj 21 jezior, z których kilka tworzy Strugę Siedmiu Jezior (Ostrowite, Zielone, Jeleń, Bełczak, Główka, Płęsno, Mielnica-Skrzynka), ciąg wodny prowadzący do największego zbiornika wodnego w regionie, którym jest Jezioro Charzykowskie.

Co warto zobaczyć w Borach Tucholskich

Kilkaset lat temu Tuchola była siedzibą komtura krzyżackiego. Do dziś zachowały się fragmenty budowli obronnych postawionych przez Krzyżaków. W czasach swojej świetności zamek w Człuchowie ustępował wielkością tylko siedzibie wielkiego mistrza w Malborku. Obecnie możemy podziwiać pozostałości murów obronnych oraz 46-metrową wieżę zamku. Krzyżacka wieża obronna zachowała się również w Świeciu.

Innymi atrakcjami Borów Tucholskich są zabytki kultury hydrotechnicznej stanowiące część Wielkiego Kanału Brdy, który powstał w połowie XIX wieku. Są to zapora, zbiornik wodny oraz kilkudziesięciometrowy akwedukt, którym kanał prowadzony jest nad rzeką Czerska Struga. Co ciekawe, budowla wzorowana jest na konstrukcjach starożytnych Rzymian.

W Borach Tucholskich jest kilkadziesiąt zbiorników wodnych, których część łączą rzeki Brda i Wda. 233-kilometrowy szlak Brdy jest uważany za jedną z najpiękniejszych tras kajakowych w Polsce i w Europie. Rzeka jest w większości dzika i meandruje swobodnie przez pola i lasy. W górnym odcinku wąska, więc jej nurt ma nieco szybszy. W środkowej części przepływa przez cztery jeziora. Na całym szlaku jest wiele przystani i pól kempingowych.

Przyroda Borów Tucholskich

Na terenie Tucholskiego Parku Krajobrazowego znajduje się ponad 76 km szlaków pieszych i rowerowych, które położone są w lasach, na ich obrzeżach, nad rzekami i jeziorami. W otoczeniu śpiewu ptaków, szumu drzew, oddychając świeżym, leśnym powietrzem łatwo odciąć się od zgiełku wielkich miast.

Rezerwat Bory Tucholskie znajduje się na obszarze województw kujawsko-pomorskiego oraz pomorskiego. Jest to największy polski rezerwat biosfery (powierzchnia 3195 km²), który został utworzony w 2010 przez Międzynarodową Radę Koordynującą UNESCO w ramach programu „Człowiek i Biosfera”. Rezerwat podzielony jest na strefy rdzenną, buforową oraz tranzytową. Ma na celu ochronę bioróżnorodności biologicznej a także umożliwienie lepszej obserwacji zmian ekologicznych w skali całej planety.

Duże zróżnicowanie florystyczne wpływa na ogromna różnorodność grzybów. Okres wegetacyjny zaczyna się w Borach Tucholskich w pierwszych dniach kwietnia. Latem jest sezon na gołąbki, ale szczyt sezonu przypada na charakterystyczną dla regionu długą i słoneczną jesień. Sezon wegetacyjny grzybów kończy się w pierwszych dniach listopada.

Szlaki turystyczne w Borach Tucholskich

Najpopularniejszym i najdłuższym pieszym szlakiem turystycznym w Borach Tucholskich jest niebieski szlak Brdy o długości ponad 150 km, który łączy Bydgoszcz z Konarzynami. Ten pieszy szlak (dopuszczono na nim ruch rowerzystów) prowadzi w górę Brdy i długimi odcinkami jest wytyczony nad samym brzegiem rzeki.

Za północnymi brzegami Jeziora Koronowskiego wkracza na tereny Tucholskiego Parku Krajobrazowego, a tam mija uroczysko „Piekło”, gdzie Brda z leniwie płynącej nizinnej rzeki zamienia się w wartki górski potok. Idąc wzdłuż linii na północ, dochodzimy do Parku Narodowego Bory Tucholskie. Szlak kończy się w Konarzynach za zachodnimi granicami Zaborskiego Parku Krajobrazowego.

W terenie gęsto zalesionym, gdzie nie ma większych wzniesień, znajdziemy liczne szlaki rowerowe, które prowadzą w najciekawsze i najpiękniejsze miejsca regionu. Najdłuższy szlak rowerowy w Borach Tucholskich to niemal kopia najdłuższego szlaku pieszego. Niebieski „szlak Brdy” liczy160 km, ale tylko krótkimi fragmentami prowadzi po piaszczystych ścieżkach leśnych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *