Franciszek Treder. Opowieść o kaszubskim uporze i sile ducha [FILM]

Franciszek Treder. Opowieść o kaszubskim uporze i sile ducha [FILM]

Film opowiada o pasji kolekcjonerskiej upartego Kaszuby, który dzięki swojej determinacji zdołał doprowadzić do powstania kartuskiego muzeum

W sieci właśnie ukazał się film o Franciszku Trederze i jego pasji kolekcjonerskiej oraz o jego dziele, jakim jest Muzeum Kaszubskie w Kartuzach.

Franciszek Treder. Opowieść o kaszubskim uporze i sile ducha [FILM] 1
Źródło: Karczma ojca Franciszka Tredera. Film Andrzeja Dudzińskiego „Pamiętnik kaszubskiego Fausta”

Nie tylko o Franciszku Trederze

Historia założyciela kartuskiego muzeum jest również opowieścią o samych Kaszubach, o tym, jak żyło się tutaj przed stu laty. Franciszek urodził się w 1903 roku w Łączyńskiej Hucie koło Borzestowa.  Jego ojciec uprawiał małe półtorahektarowe gospodarstwo, potem zakupił karczmę, a także skupował płody rolne od miejscowych rolników, które dwa razy w tygodniu furmanką dowoził na targ do Gdańska. Jeździł tak przez trzydzieści lat. W filmie przywołane są wspomnienia Franciszka Tredera:

Do połowy drogi spał ojciec okryty z tyłu na wozie pod plandeką, pilnując zarazem ażeby ktoś nie zakradł się do wozu, a przez drugą połowę drogi odpoczywał jadący z nim sąsiad z Borzestowa.  Nie zawsze jednak podróż przebiegała bez przeszkód. Gdańscy bówcy czyhali na takie pojazdy, zwłaszcza jadące pojedynczo. Toteż z Kartuz do Gdańska wszystkie furmanki jechały razem zabezpieczając się przed napastnikami. Mimo to nierzadko dochodziło do walki na kłonice. Sam byłem świadkiem takiej rozprawy, gdy w zastępstwie sąsiada ojciec zabrał mnie do Gdańska. W jego towarzystwie czułem się bezpieczny. Na ogół był cichy i spokojny, nieco flegmatyczny nawet, ale w bójce zwinny jak tygrys. Nie zadzierał ale też i nie ustępował. W kaszę nie dał sobie dmuchać, jak mówią, bez względu na to, kto by go zaatakował.

Franciszek Treder. Opowieść o kaszubskim uporze i sile ducha [FILM] 2
Młody Franciszek Treder. Źródło: Film Andrzeja Dudzińskiego „Pamiętnik kaszubskiego Fausta”
Film opowiada o pasji kolekcjonerskiej upartego Kaszuby, który dzięki swojemu uporowi i determinacji zdołał doprowadzić do powstania Muzeum Kaszubskiego w Kartuzach.

Autorem filmu, który powstał z okazji jubileuszu 70 lecia Muzeum Kaszubskiego w Kartuzach, jest Andrzej Dudziński.