Bielickowo. Muzeum pana Czesława. 17

Kaszuby. Atrakcje nieobecne w przewodnikach

Atrakcje tak zwane nieoczywiste. W folderach turystycznych próżno ich szukać. Tu są prawdziwe, autentyczne Kaszuby

Zwiedzaj z nami Kaszuby. Atrakcje, które proponujemy, to nasze „perełki”, których często próżno szukać w kolorowych folderach.

Na Kaszubach, jak w każdym regionie Polski, mamy atrakcje „sztandarowe”, o których przeczytamy na każdym portali i w każdym przewodniku. Z racji tego, że są masowo odwiedzane przez turystów, stały się „kombinatami”, w których wszystko jest obszyte na miarę, pod turystę.

Nasza propozycja jest inna. Proponujemy spojrzeć na Kaszuby od podszewki. Spoglądając na nie z tej perspektywy spotkamy wyjątkowych ludzi, Kaszubów z krwi i kości. Nie będą nam cytować wyuczonych formułek, opowiedzą nam o swoim życiu, dzieciństwie. Będziemy mieli okazję wsłuchać się żywy język, dotknąć historii tego regionu.

Zapraszamy więc do prywatnych wiejskich muzeów. Zachęcamy, by z ich gospodarzami wdać się w pogawędkę, dopytywać, rozmawiać. W ten sposób poznamy prawdziwe Kaszuby, nie te z folderu turystycznego.

Na poniższej mapce umieściliśmy lokalizacje opisywanych muzeów.

 

Bielickowo – Muzeum Prywatne „Zagroda Kaszubska” w Kawlach Dolnych

Imponujący zbiór eksponatów – od śmigłowca (prawie na chodzie), przez stare, zabytkowe auta, motocykle, ciągniki, maszyny parowe z XIX wieku, po drobne przedmioty codziennego użytku” żelazka, maszyny do pisania czy np. buty na drewnianej podeszwie (również dla koni). Znajduje się tu przeniesiona z okolicznej wsi wiejska chata, zrekonstruowana kuźnia. Warto poprosić gospodarza – pana Czesława Bielickiego, by zagrał na fisharmonii lub akordeonie.

Bielickowo. Muzeum pana Czesława

Kawle Dolne 7, Przodkowo 83-304. Przed wizytą należy umówić się z panem Czesławem Bielickim – nr telefonu: 601-636-448.

Izba Regionalna w Zgorzałem

Gospodyni – Zyta Górna to znana na Kaszubach strażniczka kulinarnych tradycji kaszubskich, aktywna uczestniczka życia kół gospodyń wiejskich. Opowie o eksponatach i o swoim dzieciństwie, o historii swojej rodziny. U pani Zyty można zrozumieć, jak ważne w życiu współczesnej wsi kaszubskiej są Koła Gospodyń Wiejskich, i kobiety w ogóle. Wystawa dotyczy głównie przedmiotów codziennego użytku oraz historii rodziny pani Zyty.

Muzeum nieoczywiste w Zgorzałem. Ważne sprawy pani Zyty

Izba Regionalna, ul. Lecha Wałęsy 2, Zgorzałe83-322 Stężycatel. 885 110 652 (należy umówić się przed wizytą).

Muzeum Gospodarstwa Wiejskiego w Lipuszu

Muzeum prowadzone przez lokalny oddział Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego mieści się w dawnym ewangelickim kościele. Kustoszem jest tu p. Franciszek Lipiński. Opowiada, jak doszło do powstania muzeum, a także pokazuje, do jakich celów i w jaki sposób używane były znajdujące się tu przedmioty (głównie dawne przedmioty codziennego użytku). Warto zapytać o historie rodziny Emila Pircha – mieszkającego tu niegdyś Niemca, który nienawidził nazistów, ale jego synowie wstąpili do SS. Ot – takie pomorsko-kaszubskie skomplikowane losy… Koniecznie zapytać, skąd wzięło się pęknięcie w murze kościoła, widoczne nad wejściem od wewnątrz.

Lipusz. Muzeum nieoczywiste. Pan Franciszek i ptasie jarmarki

Adres: 83-424 Lipusz, ul. Wybickiego 1. Zwiedzanie muzeum jest możliwe po uprzednim uzgodnieniu (tel. 58 687 45 81)

Muzeum Techniki „Gryf” w Dąbrówce k. Wejherowa

To ciezki kaliber. W sensie dosłownym – właściciel muzeum, Marian Kotecki, na terenie dawnej jednostki wojskowej zdołał zgromadzić kilka czołgów – niemiecką panterę, T-35 i inne. Sa tu transportery opancerzone, działa samobiezne, armaty, karabiny… Kilkadziesiąt pojazdów – wszystkie na chodzie, setki innych eksponatów. Można – za ododatkowa opłata przejchac się czołgiem. Oprowadzają młodzi pasknaci historii i militariów. Warto przed wizytą sprawdzić, czy akurta nie odbędzie się inscenizacja jakiejs potyczki, pojedynku czołgowego… Niezapomniane wrażenia, nie tylko dla małych chłopców. Solidna dawka wiedzy historycznej.

Bitwa pod Wejherowem. Muzeum Techniki Wojskowej „Gryf” [FILM]

Muzeum Techniki Wojskowej „GRYF”

(otwarcie dla zwiedzających od soboty, 28 kwietnia 2018 r.), tel: 667 910 060, (telefon czynny poniedziałek – piątek godz. 8:00 – 16:00)

Adres: ul. ppłk. Ryszarda Lubowiedzkiego 2, 84-242 Dąbrówka.

Muzeum Ziemi Kaszubskiej i Sprzętów Militarnych w Goręczynie

Gospodarz, Sławomir Kamiński zwykł mówić, że nie znajdzie się tu zwykłych dzbanuszków i dzwoneczków. Sporo tu militariów – od pocisków, po armaty, ale znajdują się również ciekawe przedmioty codziennego użytku.Niewątpliwym atutem jest pan sławomir, który opowiada anegdoty o tym, jak pozyskuje swoje eksponaty (warto o to zapytać). Cennym dokumentem, który możemy zobaczyć jest legitymacja dziadka pana Sławomira, świadcząca o jego przynależności do Armii Krajowej. Gdyby ten kawałek papieru znaleźli Niemcy, jego właścicielowi groziłaby śmierć.

Muzeum nieoczywiste w Goręczynie. Zawsze chciałem mieć armatę

 Adres: ul. Kasztelańska 26E, Goręczyno, tel. 725 007 458 (należy umówić się przed wizytą).

Gminna Izba Regionalna im. Remusa w Łebnie

W dwóch salach mieści się ponad tysiąc eksponatów, obejrzymy tu między innymi diabelskie skrzypce, taczki, wirówka do robienia masła, ul, beczki do przechowywania mięsa, a nawet stary wózek dziecięcy i wiele innych przedmiotów codziennego użytku. Oprowadzi nas p. Katarzyna Miotk, która jak z rękawa sypie anegdotami i przywołuje dawne kaszubskie zwyczaje. Oprócz tego, że wychowała się na Kaszubach, to jest również nauczycielką języka kaszubskiego, a jej wiedza etnograficzna ma swoje oparcie w rzetelnych źródłach.

Muzeum nieoczywiste. Jak pomóc potępionej duszy

Droga nr 224, Wejherowo – Kartuzy, wieś Łebno, w centrum wsi drogowskaz z napisem: „Muzeum Kaszubskie”.

Wcześniej należy umówić się z panią Katarzyną Miotk, tel. 609 028 953, [email protected]

 

Miniskansen „U Słodkiego” w Chmielnie

Pan Kazimierz – wyjątkowy człowiek z wcale niewesołą przeszłością. Koniecznie poprosić, żeby zagrał na harmonijce ustnej, na akordeonie i na bazunie. Pokaźna kolekcja instrumentów, trąb, trąbek i harmonijek ustnych. Jest nawet gitara, która została w miejscowym ośrodku, połamana, po wizycie Czerwonych Gitar (rzeczywiście, jest czerwona). Można spekulować – co po koncercie robili muzycy, że została po nich połamana gitara?

Chmielno. Skansen wirtuoza harmonijki

Miniskansen „U Słodkiego” w Chmielnie, ul. Nad Stawem 30, 83-333 Chmielno, tel.: 692 055 026 (należy umówić się przed wizytą).

Rąb. Izba Regionalna. Życie szkólnego

Tu odkrywamy świat „przeszły kaszubski”, widziany oczami szkólnego – czyli nauczyciela. Pani Gabriela, kobieta o gorącej duszy, opowie o swoim dziadku i tacie – tutejszych szkólnych, włączy patefon, pokaże szkolną kronikę. Warto usiąść na chwilę i poczytać, przekonać się, co było ważne przed kilkudziesięciu laty. Warto także dokładnie wpatrzeć się w czarno-białe zdjęcia, z których spoglądają przejęte dzieci, surowi nauczyciele. Z panią Gabrielą nudno nie będzie, to jest akurat pewne…

Rąb, Izba Regionalna. Świat pani Gabrieli

Rąb, budynek dawnej szkoły, tel.: 586819834 (należy zadzwonić przed wizytą i się umówić).

[ Kaszuby. Atrakcje nieoczywiste ]