Kaszuby. Atrakcje nieobecne w przewodnikach - Magazyn Kaszuby

Kaszuby. Atrakcje nieobecne w przewodnikach

Zwiedzaj z nami Kaszuby. Atrakcje, które proponujemy, to nasze “perełki”, których często próżno szukać w kolorowych folderach.

Na Kaszubach, jak w każdym regionie Polski, mamy atrakcje “sztandarowe”, o których przeczytamy na każdym portali i w każdym przewodniku. Z racji tego, że są masowo odwiedzane przez turystów, stały się “kombinatami”, w których wszystko jest obszyte na miarę, pod turystę.

Nasza propozycja jest inna. Proponujemy spojrzeć na Kaszuby od podszewki. Spoglądając na nie z tej perspektywy spotkamy wyjątkowych ludzi, Kaszubów z krwi i kości. Nie będą nam cytować wyuczonych formułek, opowiedzą nam o swoim życiu, dzieciństwie. Będziemy mieli okazję wsłuchać się żywy język, dotknąć historii tego regionu.

Zapraszamy więc do prywatnych wiejskich muzeów. Zachęcamy, by z ich gospodarzami wdać się w pogawędkę, dopytywać, rozmawiać. W ten sposób poznamy prawdziwe Kaszuby, nie te z folderu turystycznego.

Na poniższej mapce umieściliśmy lokalizacje opisywanych muzeów.

[wpgmza id=”6″]

 

Bielickowo – Muzeum Prywatne “Zagroda Kaszubska” w Kawlach Dolnych

Imponujący zbiór eksponatów – od śmigłowca (prawie na chodzie), przez stare, zabytkowe auta, motocykle, ciągniki, maszyny parowe z XIX wieku, po drobne przedmioty codziennego użytku” żelazka, maszyny do pisania czy np. buty na drewnianej podeszwie (również dla koni). Znajduje się tu przeniesiona z okolicznej wsi wiejska chata, zrekonstruowana kuźnia. Warto poprosić gospodarza – pana Czesława Bielickiego, by zagrał na fisharmonii lub akordeonie.

Bielickowo. Muzeum pana Czesława

Kawle Dolne 7, Przodkowo 83-304. Przed wizytą należy umówić się z panem Czesławem Bielickim – nr telefonu: 601-636-448.

Izba Regionalna w Zgorzałem

Gospodyni – Zyta Górna to znana na Kaszubach strażniczka kulinarnych tradycji kaszubskich, aktywna uczestniczka życia kół gospodyń wiejskich. Opowie o eksponatach i o swoim dzieciństwie, o historii swojej rodziny. U pani Zyty można zrozumieć, jak ważne w życiu współczesnej wsi kaszubskiej są Koła Gospodyń Wiejskich, i kobiety w ogóle. Wystawa dotyczy głównie przedmiotów codziennego użytku oraz historii rodziny pani Zyty.

Muzeum nieoczywiste w Zgorzałem. Ważne sprawy pani Zyty

Izba Regionalna, ul. Lecha Wałęsy 2, Zgorzałe83-322 Stężycatel. 885 110 652 (należy umówić się przed wizytą).

Muzeum Gospodarstwa Wiejskiego w Lipuszu

Muzeum prowadzone przez lokalny oddział Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego mieści się w dawnym ewangelickim kościele. Kustoszem jest tu p. Franciszek Lipiński. Opowiada, jak doszło do powstania muzeum, a także pokazuje, do jakich celów i w jaki sposób używane były znajdujące się tu przedmioty (głównie dawne przedmioty codziennego użytku). Warto zapytać o historie rodziny Emila Pircha – mieszkającego tu niegdyś Niemca, który nienawidził nazistów, ale jego synowie wstąpili do SS. Ot – takie pomorsko-kaszubskie skomplikowane losy… Koniecznie zapytać, skąd wzięło się pęknięcie w murze kościoła, widoczne nad wejściem od wewnątrz.

Lipusz. Muzeum nieoczywiste. Pan Franciszek i ptasie jarmarki

Adres: 83-424 Lipusz, ul. Wybickiego 1. Zwiedzanie muzeum jest możliwe po uprzednim uzgodnieniu (tel. 58 687 45 81)

Muzeum Techniki “Gryf” w Dąbrówce k. Wejherowa

To ciezki kaliber. W sensie dosłownym – właściciel muzeum, Marian Kotecki, na terenie dawnej jednostki wojskowej zdołał zgromadzić kilka czołgów – niemiecką panterę, T-35 i inne. Sa tu transportery opancerzone, działa samobiezne, armaty, karabiny… Kilkadziesiąt pojazdów – wszystkie na chodzie, setki innych eksponatów. Można – za ododatkowa opłata przejchac się czołgiem. Oprowadzają młodzi pasknaci historii i militariów. Warto przed wizytą sprawdzić, czy akurta nie odbędzie się inscenizacja jakiejs potyczki, pojedynku czołgowego… Niezapomniane wrażenia, nie tylko dla małych chłopców. Solidna dawka wiedzy historycznej.

Bitwa pod Wejherowem. Muzea nieoczywiste – część druga [FILM]

Muzeum Techniki Wojskowej „GRYF”

(otwarcie dla zwiedzających od soboty, 28 kwietnia 2018 r.), tel: 667 910 060, (telefon czynny poniedziałek – piątek godz. 8:00 – 16:00)

Adres: ul. ppłk. Ryszarda Lubowiedzkiego 2, 84-242 Dąbrówka.

Muzeum Ziemi Kaszubskiej i Sprzętów Militarnych w Goręczynie

Gospodarz, Sławomir Kamiński zwykł mówić, że nie znajdzie się tu zwykłych dzbanuszków i dzwoneczków. Sporo tu militariów – od pocisków, po armaty, ale znajdują się również ciekawe przedmioty codziennego użytku.Niewątpliwym atutem jest pan sławomir, który opowiada anegdoty o tym, jak pozyskuje swoje eksponaty (warto o to zapytać). Cennym dokumentem, który możemy zobaczyć jest legitymacja dziadka pana Sławomira, świadcząca o jego przynależności do Armii Krajowej. Gdyby ten kawałek papieru znaleźli Niemcy, jego właścicielowi groziłaby śmierć.

Muzeum nieoczywiste w Goręczynie. Zawsze chciałem mieć armatę

 Adres: ul. Kasztelańska 26E, Goręczyno, tel. 725 007 458 (należy umówić się przed wizytą).

Gminna Izba Regionalna im. Remusa w Łebnie

W dwóch salach mieści się ponad tysiąc eksponatów, obejrzymy tu między innymi diabelskie skrzypce, taczki, wirówka do robienia masła, ul, beczki do przechowywania mięsa, a nawet stary wózek dziecięcy i wiele innych przedmiotów codziennego użytku. Oprowadzi nas p. Katarzyna Miotk, która jak z rękawa sypie anegdotami i przywołuje dawne kaszubskie zwyczaje. Oprócz tego, że wychowała się na Kaszubach, to jest również nauczycielką języka kaszubskiego, a jej wiedza etnograficzna ma swoje oparcie w rzetelnych źródłach.

Muzeum nieoczywiste. Jak pomóc potępionej duszy

Droga nr 224, Wejherowo – Kartuzy, wieś Łebno, w centrum wsi drogowskaz z napisem: „Muzeum Kaszubskie”.

Wcześniej należy umówić się z panią Katarzyną Miotk, tel. 609 028 953, wiecia5@wp.pl

 

Miniskansen “U Słodkiego” w Chmielnie

Pan Kazimierz – wyjątkowy człowiek z wcale niewesołą przeszłością. Koniecznie poprosić, żeby zagrał na harmonijce ustnej, na akordeonie i na bazunie. Pokaźna kolekcja instrumentów, trąb, trąbek i harmonijek ustnych. Jest nawet gitara, która została w miejscowym ośrodku, połamana, po wizycie Czerwonych Gitar (rzeczywiście, jest czerwona). Można spekulować – co po koncercie robili muzycy, że została po nich połamana gitara?

Chmielno. Skansen wirtuoza harmonijki

Miniskansen “U Słodkiego” w Chmielnie, ul. Nad Stawem 30, 83-333 Chmielno, tel.: 692 055 026 (należy umówić się przed wizytą).

Rąb. Izba Regionalna. Życie szkólnego

Tu odkrywamy świat “przeszły kaszubski”, widziany oczami szkólnego – czyli nauczyciela. Pani Gabriela, kobieta o gorącej duszy, opowie o swoim dziadku i tacie – tutejszych szkólnych, włączy patefon, pokaże szkolną kronikę. Warto usiąść na chwilę i poczytać, przekonać się, co było ważne przed kilkudziesięciu laty. Warto także dokładnie wpatrzeć się w czarno-białe zdjęcia, z których spoglądają przejęte dzieci, surowi nauczyciele. Z panią Gabrielą nudno nie będzie, to jest akurat pewne…

Rąb, Izba Regionalna. Świat pani Gabrieli

Rąb, budynek dawnej szkoły, tel.: 586819834 (należy zadzwonić przed wizytą i się umówić).

[ Kaszuby. Atrakcje nieoczywiste ]

Tomasz Słomczyński Tomasz Słomczyński
Redaktor Naczelny
t.slomczynski@magazynkaszuby.pl

To również cię zainteresuje...

Najnowsze Artykuły