Wakacje w Trójmieście 2023

Wakacje w Trójmieście 2023 – jakie atrakcje warto odwiedzić?

Atrakcje turystyczne Polski rzadko goszczą w czołówkach prestiżowych rankingów turystycznych świata. Cieszy więc, że nasz kraj poleca turystom wielka amerykańska telewizja informacyjna. CNN wskazuje atrakcje w Polsce na weekend i dłuższy urlop. Wśród miejsc, które warto odwiedzić stacja wskazuje Gdańsk i okolice. Trudno dziwić się temu wyborowi, gdyż latem 2023 w Trójmieście aż roi się od miejscówek, które koniecznie trzeba odwiedzić. Otwieramy oczy wszystkim niedowiarkom, pisząc o miejscach, gdzie w Polsce warto wydać nasze ciężko zarobione pieniądze!

Są setki odpowiedzi na pytanie, co warto zobaczyć w Trójmieście. Jedni powiedzą, że Drogę Królewską z Długim Targiem i ulicą Długą, Fontannę Neptuna, Dwór Artusa, Muzeum II Wojny Światowej, Europejskie Centrum Solidarności, ZOO i Park Oliwski w Gdańsku. Inni, że Skwer Kościuszki, Kamienną Górę, Orłowo, festiwal Open’er oraz Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. Jeszcze inni przekonują, że w pierwszej kolejności należy zobaczyć drewniane molo, ul. Bohaterów Monte Cassino i legendarna Operę Leśną w Sopocie. Wszyscy oni mają rację! 

Najlepsze atrakcje Trójmiasta na Lato 2023

Dlatego omawiając najlepsze atrakcje Trójmiasta na Lato 2023, wskazujemy subiektywnie  miejsca, które zrobiły na nas największe wrażenie, gdy odwiedziliśmy je po raz pierwszy. W Gdańsku trzeba przede wszystkim zwiedzić zabytki Prawego Miasta. Są to m.in. gotycko-renesansowy Ratusz Głównego Miasta, gotycka Bazylika Mariacka, Wielka Zbrojownia, dziewięć bram miejskich i pięć baszt, Fontanna Neptuna, Katownia i Dwór Artusa. Godne polecenia muzea w Gdańsku to Muzeum Narodowe, Muzeum II Wojny Światowej, Europejskie Centrum Solidarności, Centrum Hewelianum oraz Muzeum Bursztynu w Wielkim Młynie.

Najstarszym zabytkiem Gdyni jest Kościół Świętego Michała Archanioła ufundowany w XII wieku przez księcia Świętopełka II. Do zwiedzania rekomendujemy także obiekty z lat 30. XX wieku: Dworzec Morski, Willę Gryf, Dom Żeglarza Polskiego, Dom Rybaka czy Rezerwat Przyrody Kępa Orłowska. W Sopocie warto zobaczyć latarnię morską, molo, Krzywy Domek przy Monciaku, Dom Zdrojowy, słynne wille Herbstów, Wernera, Basnera, Claaszena czy Marszałka. Do największych atrakcji turystycznych Sopotu należą Opera Leśna, Grand Hotel, okolice Zakładu Balneologicznego, Pijalnia Wód Solankowych, Grodzisko oraz aquapark.

Wakacje w Trójmieście – co warto odwiedzić wspólnie z dziećmi?

Gdyby zapytać przeciętnego mieszkańca Polski o miejsca, które warto odwiedzić z dziećmi, można przyjąć, że odpowie: plaże w Trójmieście, kąpiele morskie i słoneczne oraz tamtejsze smażalnie ryb. Wszyscy oglądamy „paragony grozy” publikowane przez turystów w internecie, ale chyba każdy kto pojechał nad morze zajrzał do smażalni. Nie wszyscy zdają sobie sprawę, że w Trójmieście jest sporo rodzinnych atrakcji poza smażalniami i plażami.

Niektóre z tych miejsc stanowią najlepszą ofertę na deszczowe dni, a inne są świetnym pomysłem na popołudniowy spacer. W Trójmieście dzieci nie powinny się nudzić, jeśli przedstawimy im zachęcająca ofertę. Są to miejsca będące obowiązkowo celem turystów, gdzie można w ciekawy sposób spędzić czas nie tylko na zabawie, ale poznając historię czy tajemnice przyrody, a w przerwie pójść na lody lub zjeść smaczny posiłek w interesujących okolicznościach.

Aquaparki w Trójmieście

Przewodniki rekomendują aquapark w Sopocie przy ul. Zamkowa Góra, który jest pięknym kompleksem rekreacyjno-sportowym składającym się m.in. z basenów, kręgielni, saun, wanien z hydromasażem oraz wodnego placu zabaw dla dzieci. Natomiast aqupark Reda przy ul. Morska 5 w pobliżu drogi S6 między Trójmiastem a Półwyspem Helskim oferuje atrakcje basenowe połączone z oceanarium. Jedna ze zjeżdżalni zakończona jest przeszklonym tunelem wewnątrz akwarium z żywymi rekinami.

ZOO w Oliwie

Oliwskie ZOO przy ul. Karwieńskiej to ok. 125 ha, gdzie mieszkają zwierzęta pochodzące ze wszystkich kontynentów. Jak podaje strona ogrodu, łącznie jest tam 868 osobników i 164 gatunki zwierząt, a wśród nich słonie, lwy, pingwiny, żyrafy, a także kozy i owce, które można pogłaskać i nakarmić. Dzieci mogą nie tylko podziwiać zwierzęta, ale pobawić się z nimi w Małym ZOO oraz z kucykami, na których można pojeździć. Latem bilet wstępu kosztuje 40 zł i ulgowy 35 zł. Bilet rodzinny to wydatek 120 zł. Bon turystyczny nie jest realizowany. Będąc w okolicy, warto odwiedzić Park w Oliwie (im. Adama Mickiewicza) z ogrodem botanicznym.

Oceanarium i port w Gdyni

Akwarium Gdyńskie jest częścią Morskiego Instytutu Rybackiego-Państwowego Instytutu Badawczego. To czynne w godz. 9-21 skrzyżowanie muzeum i zoo, gdzie po wykładzie na temat świata pod wodą zobaczymy ponad 200 gatunków morskich zwierząt, w tym krokodyle, żółwie, kraby, różne gatunki ryb. Wśród miejscowych atrakcji – rekin, węgorze elektryczne, krokodyl krótkopyski (najmniejszy krokodyl świata) oraz ryby-kamienie, czyli szkaradnice. Możemy też podziwiać przepiękną florę i faunę rafy koralowej, a także jedno z najinteligentniejszych zwierząt na Ziemi, ośmiornicę.
 
Wybierając się do portu w Gdyni, trzeciego co do wielkości handlowym portu morskiego w Polsce, który powstał w latach 20. ub. wieku, nie można zapomnieć o białej fregacie. „Dar Pomorza” jest obecnie statkiem-muzeum. Zwiedzić też trzeba koniecznie okręt ORP „Błyskawica”, który jest legendą Marynarki Wojennej RP.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *