Przejście graniczne ze Słowacją

Przejście graniczne ze Słowacją. O czym warto pamiętać?

Coraz częściej Polacy odkrywają uroki Słowacji. W dzisiejszym artykule podpowiemy, na co zwrócić uwagę, planując taką podróż. Wszak długość samej granicy z naszymi sąsiadami wynosi ponad 500 km, więc dobre zaplanowanie starannie trasę, by uniknąć kosztownych pomyłek.

Przez Słowację – tranzytowy kierunek Polaków

Słowackie góry, w tym Słowacji Raj, Tetralandia czy uroki Bratysławy – to częsty kierunek polskich turystów, którzy chcą wygodnie podróżować po Słowacji własnym autem. Taka podróż niesie z sobą wiele zalet, ponieważ nie tylko we własnym tempie zwiedzamy kraj, ale także możemy odkryć nowe przestrzenie i atrakcje, których nie mielibyśmy okazji poznać, podróżując samolotem czy pociągiem.

Nie samą turystyką żyje człowiek. Warto wiedzieć, że słowackie drogi są równie często wybierane przez zawodowych kierowców, np. samochodów ciężarowych. Wynika to z faktu, że przez Słowację w prosty i szybki sposób dotrzeć na Węgry, Chorwację czy do Austrii. Rozwinięta sieć dróg krajowych zjednuje sobie sympatię polskich kierowców. Ważne jest jednak to, aby pamiętać, że na Słowacji obowiązuje stała opłata za poruszanie się po drogach ekspresowych i autostradach, więc jeśli chcemy podróżować szybki i wygodnie, powinniśmy uiścić specjalną opłatę, wykupić winietę.

Możemy zrobić to wygodnie w sposób zdalny, np. kupując winietę on-line na tej stronie: https://electronic-vignettes.com/winiety-slowacja/. Niewątpliwą zaletą takiego rozwiązania jest to, że nie musimy drukować takiej naklejki i przyklejać jej na szybę, wystarczy mieć ją przy sobie w wersji elektronicznej. Oczywiście osoby przywiązane do tradycyjnych metod wciąż mogą zakupić takie winiety na przejściach granicznych, na pogranicznych stacjach benzynowych czy w supermarketach. Jednak ograniczamy wtedy możliwość wcześniejszego zaplanowania kosztów wyjazdu, a także łatwiej nam zapomnieć w trasie o tym ważnym elemencie.

Brak ważnej winiety zakupionej przed przekroczeniem przejścia granicznego ze Słowacją, może skutkować u naszych sąsiadów mandatem wynoszącym około 100 euro. Warto więc kupić ją zawczasu online i nie martwić się kontrolą.

Przekraczając pogranicze ze Słowacją, nie tylko warto znać dogodne lokalizacje czy pamiętać o winiecie, ale należy nie zapominać także o odpowiednich dokumentach.

W podróż po słowackich drogach zapakuj ważne dokumenty

Republika Słowacka jest członkiem UE. Dlatego też wielu Polaków, przejeżdżających przez granicę polsko-słowacką bagatelizuje kwestię dokumentacji. Mimo że przejedziemy granicę bez większych problemów, legitymując się dowodem osobistym czy paszportem, to jednak istnieje wiele dokumentów, które nie tylko mogą nam pomóc w kłopotach na Słowacji, ale usprawnią nasz pobyt.

Warto więc posiadać tzw. zieloną kartę, która stanowi międzynarodowy dowód ubezpieczenia. Łatwo więc uzyskasz odszkodowanie, np. w wyniku wypadku czy kolizji. Nie bez znaczenia jest również posiadanie ważnego dowodu rejestracyjnego auta i prawa jazdy. Przydadzą się również: świadectwo homologacji samochodu i certyfikat kontroli technicznej.

Nie zapominajmy także o EKUZ, europejskiej karcie, która związana jest z naszym ubezpieczeniem zdrowotnym. Podróże międzynarodowe naprawdę potrafią zaskoczyć, także niemiło, więc im lepiej się przygotujemy, tym spokojniej stawimy czoła wyzwaniom.

Artykuł gościnny.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *