ZOO na Kaszubach

ZOO na Kaszubach – 3 ogrody zoologiczne, które warto odwiedzić

Wakacyjna czy weekendowa wyprawa na Kaszuby nie musi ograniczać się do plażowania nad morzem czy licznymi w tym regionie jeziorami. W wolnej chwili lub gdy pogoda nie sprzyja kąpielom słonecznym warto wybrać się do jednego z miejscowych ogrodów zoologicznych. Kaszubskie ZOO to egzotyka przez okrągły rok. Ile wiecie o wyjątkowym obiekcie dla turystów, jakim jest papugarnia Tuchlino? Już wyjaśniamy!

ZOO w Gdańsku to największy ogród zoologiczny w Polsce, który cieszy się dużą popularnością wśród mieszkańców Trójmiasta, ale również u turystówJest atrakcją, do której z roku na rok przybywają setki tysięcy ludzi, zwłaszcza w miesiącach letnich. Miejski Ogród Zoologiczny „Wybrzeża” zamieszkuje ponad 1,1 tys. zwierząt reprezentujących prawie 200 gatunków.

ZOO na Kaszubach

Ogród w gdańskiej Oliwie został założony w 1954 roku i obecnie zajmuje powierzchnię ok. 125 ha. Położony jest w sercu Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego. Aktualnie żyją tu takie zwierzęta, jak lwy angolskie, gepardy, tygrysy, pantery, słonie, żyrafy, zebry, surykatki, jaki, małpy, kajman szerokopyski, krokodyle, hipopotamy karłowate, tapiry, kapibary, najliczniejsza w kraju rodzina pingwinów tońców, kondory wielkie, a także jedyne w Polsce orangutany.

W ogrodzie w Gdańsku z powodzeniem hoduje się foki szare. Jest to największy z trzech gatunków fok występujących na południowym wybrzeżu Morza Bałtyckiego. Samce osiągają 2,5 m długości i wagę nawet do 300 kg. Małe foczki są karmione mlekiem matki tylko przez pierwsze trzy tygodnie życia. Mleko foki zawiera aż 50 proc. tłuszczu, dlatego maluchy szybko przybierają na wadze i potrafią osiągnąć masę około 30 kg przed ukończeniem miesiąca.

Foki – turlają się dla zabawy po brzegu…

Karmienie dorosłych fok na terenie gdańskiego ogrodu jest bardzo widowiskowym wydarzeniem. Zwierzęta te nie tylko kręcą piruety, wyskakując z wody, ale potrafią też przybić z opiekunem piątkę płetwą, a potem turlać się dla zabawy po brzegu.

– Nasze szarytki chciałyby przypomnieć o swoich koleżankach i kolegach w naturze, którym zagrażają takie niebezpieczeństwa jak przyłów, czyli przypadkowe zaplątanie się w sieci oraz brak bezpiecznego schronienia i zanieczyszczenie środowiska. Wiedzieliście, że przebywając nad polskim morzem możecie spotkać fokę? Niestety, nie każdy z nas wie ja zachować się w takiej sytuacji. Przede wszystkim należy zachować bezpieczny dystans, ponieważ foka jest drapieżnikiem i może być niebezpieczna. Trzeba również pamiętać, że jest zwierzęciem wodno-lądowym więc na brzeg wychodzi żeby odpocząć – czytamy na facebookowym profilu gdańskiego ZOO.

ZOO w Gdańsku 

Na terenie ogrodu znajduje się również Małe ZOO. To wyjątkowe miejsce, gdzie można pogłaskać, przytulić i nakarmić żywe zwierzęta. Mieszkają w nim kozy, owce, lamy, alpaka, świnka i króliki. Nie ma tutaj gatunków zwierząt, które mogłyby być niebezpieczne.  Każde zwierzątko ma swoje imię, jest skore do przyjaźni i witania się z małych gośćmi.

Ogród można zwiedzać podczas wycieczki kolejką retro albo wybrać się na przejażdżkę konną. Jest tu wypożyczalnia oryginalnych drewnianych wózków dla dzieci, aby nie musiały pieszo pokonywać rozległego terenu. Na terenie ogrodu działa park linowy „Małpi Jar”, w którym znajdują się trasy odpowiednie dla każdego wieku oraz park dinozaurów.

ZOO egzotyczne na Kaszubach

Inne kaszubskie ZOO znajduje się w Tuchlinie, gdzie możemy oglądać kilkadziesiąt gatunków egzotycznych zwierząt, ale nie tylko. Dodatkową frajdą jest możliwość pogłaskania niektórych pod opieką wykwalifikowanego pracownika, a nawet wzięcia na ręce i zrobienia sobie z nimi zdjęcia. Na terenie obiektu znajdują się salę dydaktyczną, profesjonalne kino 3D, restaurację oraz sklep, w którym sprzedawane są specjalnie sprowadzane egzotyczne zwierzęta i pamiątki. 

Zoo-Egzotyczne Kaszuby to jedyna w okolicy wystawa egzotycznych zwierząt. W zamkniętym obiekcie można zobaczyć rzadkie i niespotykane w naszej strefie klimatycznej gatunki pająków, ryb, gadów, ptaków i ssaków z całego świata, w tym pytona i boa dusiciela, kameleona czy papugę arę. Można dowiedzieć się wielu ciekawostek na temat zwierzaków.

W akwarium o pojemności 20 tys. litrów pojemności można podziwiać wystawę akwarystyczną, w której znajdują się gatunki fauny i flory typowe dla jezior Szwajcarii Kaszubskiej. Zwiedzający z bliska oglądają wszystko, czego nie mamy szansy dostrzec podczas żeglowania na kaszubskich jeziorach.

Papugarnia Tuchlino

W czerwcu 2017 w Zoo Egzotycznym powstała papugarnia z bardzo rzadkimi okazami papug – Lorysami Górskimi, które można karmić nektarem i pyłkiem kwiatowym. Jest to jedna z większych atrakcji dla małych dzieci, a także szansa na zrobienie sobie zdjęć z papużkami, które rzadko można spotkać nawet w tego typu obiektach.

– Pssst, spójrzcie na te rozkoszne maleństwa. Trwa teraz okres lęgowy i całkiem niedawno były ich wykluwiny (u nas to ptasia wersja urodzin). Cztery maluchy w różnym wieku czekają na was, by odwiedzić je w naszej papugarni – czytamy na stronie facebookowej ZOO-Egzotyczne Kaszuby, a czytelnicy są zachwyceni!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *