Gdzie jechać na Kaszuby gdy wichura i deszcz?

Gdzie jechać na Kaszuby gdy wichura i deszcz?

Muzea na Kaszubach – godziny otwarcia, ceny biletów. Co można w nich zobaczyć?

No właśnie – może lepiej zostać w domu? Nie? No dobrze… W takim razie  zastanówmy się: gdzie jechać na Kaszuby w jesienny, słotny dzień?

Gdzie jechać na Kaszuby gdy zimno, wichura i deszcz? Odpowiedź jest prosta. Do muzeum.

Muzea są różne. Każda ma swoją specyfikę. Tym razem zaproponujemy Czytelnikom wycieczkę do któregoś z tych największych (bo jest wiele mniejszych, prywatnych, rozsianych po wioskach, ale to zupełnie inny temat – na inny artykuł).

Najważniejsze muzea na Kaszubach, to:

  • Muzeum Kaszubskie w Kartuzach im. Franciszka Tredera,
  • Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej w Wejherowie,
  • Muzeum Zachodniokaszubskie w Bytowie,
  • Muzeum Ziemi Kościerskiej w Kościerzynie (wraz z Muzeum Akordeonu i Muzeum Kolejnictwa),
  • Muzeum Ziemi Puckiej im. Floriana Ceynowy,
  • Muzeum Historyczno-Etnograficzne w Chojnicach,
  • Muzeum – Kaszubski Park Etnograficzny we Wdzydzach Kiszewskich.

Uff, sporo tego… Które z nich wybrać? Zastanówmy się.

Załóżmy, że aura absolutnie nie zachęca do spacerów po świeżym powietrzu. Jeśli tak, to wizytę we Wdzydzach Kiszewskich możemy odłożyć na „kiedyindziej”. Naprawdę warto w spokoju i przy ładnej pogodzie zagubić się w czasie spacerując między chatami sprzed stu albo i dwustu lat. Podobnie ma się sytuacja ze skansenem w Nadolu i z Hallerówką we Władysławowie.

Zostało nam więc sześć muzeów. Które wybrać?

Zobacz w Przewodniku Magazynu Kaszuby: wszystkie muzea na Kaszubach

Gdzie jechać na Kaszuby gdy zimno, wichura i deszcz? 11
Muzea w Przewodniku Magazynu Kaszuby

Każde z nich ma swój odrębny klimat, nieco inne treści przekazuje i znajduje się w innym otoczeniu. Przyjrzyjmy im się więc po kolei…

***

Gdzie jechać na Kaszuby jesienią? Może do…

Muzeum Kaszubskie w Kartuzach im. Franciszka Tredera

Jeżeli ktoś interesuje się kulturą i historią Kaszub i Kaszubów, powinien potraktować wizytę w tym muzeum jak coś w rodzaju obowiązku. Znajdzie tu pigułkę wiedzy, przykrojoną na miarę początkującego odkrywcy Kaszub. Odnosi się wrażenie, że wystawa, skądinąd interesująca, jest przygotowana głównie dla wycieczek szkolnych. Tym bardziej godna polecenia dla rodzin z dziećmi.

Eksponaty prezentowane są w siedmiu salach wystawowych budynku głównego.

Na parterze oglądamy obiekty związane z zajęciami tutejszej ludności, na piętrze natomiast poznajemy wytwory sztuki ludowej Kaszubów. Prezentowane tu obiekty pochodzą w przeważającej większości z XIX wieku.

Na poszczególnych salach prezentowane są eksponaty – w podziale na poszczególne dziedziny życia Kaszubów: rolnictwo, gospodarstwo domowe, rybołówstwo, garncarstwo, obrzędowość i kultura kaszubska, sztuka ludowa. Dwie ostatnie sale umieszczone w budynku głównym mieszczą ekspozycje o nazwach: „Posag panny młodej” i „Izba kaszubska”.

Warto zwrócić uwagę na wystawy czasowe – niejednokrotnie niezwykle ciekawe.

Obecnie (październik/listopad 2017) możne w kartuskim muzeum obejrzeć wystawę obrazów Stanisławy Neubauer. To znana artystka z Kartuz, jej malarstwo oszałamia wręcz kolorami.  Zapoznanie się ze sztuką tej malarki może stanowić doskonałe uzupełnienie informacji historycznych i etnograficznych – jako dowód, że Kaszuby są regionem żywym i wciąż dynamicznie się rozwijającym, również w sferze kultury.

Muzeum Kaszubskie w Kartuzach najlepiej zwiedzać z przewodnikiem.

Jeśli już będziemy w Kartuzach, rzecz jasna, wypadałoby odwiedzić kolegiatę. Świątynia ta sama w sobie jest swoistym muzeum. Przy kolegiacie jest galeria sztuki współczesnej i kawiarnia, będziemy przechodzili przez Rynek (obecnie w remoncie), gdzie znajdują się restauracje. Kartuzy z muzeum w roli głównej – to propozycja na co najmniej kilka godzin.

Godziny otwarcia:W sezonie letnim (od 01.05 do 30.06), od wtorku do piątku 8.oo -16.oo, sobota 8.oo – 15.oo, niedziela 10.oo – 14.oo

(od 01.07 do 31.08) od wtorku do piątku 8.oo -18.oo, sobota i niedziela 9.oo – 17.oo

poza sezonem: (od 01.09 – 30.09) od wtorku do piątku 8.oo -16.oo, sobota 8.oo – 15.oo, niedziela 10.oo – 14.oo

(od 1.10 – 01.05), od wtorku do piątku 8.oo -16.oo, sobota 8.oo – 15.oo

Cennik: Bilet do Muzeum: 10 zł z VAT normalny, 6 zł z VAT ulgowy

Opłata za przewodnika po Muzeum: 60 zł z VAT, opłata za przewodnika terenowego: 100 zł z VAT/godz., lekcja muzealna: 3,50 zł, lekcje przedszkolne: 3,50 zł

Tel. do muzeum: 58 681 14 42

***

Gdzie jechać na Kaszuby jesienią? Może do…

Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej w Wejherowie

To miejsce dla zaawansowanych kaszubofanów. Nie znajdziemy tu krosien czy kołowrotków do przędzenia wełny, wszechobecnych w innych placówkach muzealnych. W zamian za to przekonamy się, że Kaszubi nie tylko mielili tabakę i łowili ryby, ale też tworzyli sztukę wysoką. Aleksander Majkowski i „Zycie i przygody Remusa”, Hieronim Derdowski, Jan Karnowski i inni. Co nam mówią te nazwiska? Jeśli niewiele – oznacza to, że w ramach autoedukacji w te pędy powinniśmy wyruszać do Wejherowa.

Siedziba Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej znajduje się w XIX wiecznym pałacu Przebendowskich oraz Keyserlingków, więc już samo przebywanie w tym obiekcie może stanowić atrakcję. 

W skład zbiorów wchodzi ponad 200 tysięcy eksponatów. Można tam zapoznać się z literaturą, prasą, rękopisami z regionu oraz tłumaczeniami utworów religijnych na język kaszubski (nawet Nowego Testamentu). W muzeum zgromadzono również dobra kultury kaszubskiej tj. pamiątki po twórcach i działaczach regionu czy świadectwa epoki, w której żyli: pieczęcie, obrazy, ryciny. W skład wystawy wchodzą także oryginalne stroje Kaszubów ozdobione haftem wejherowskim czy instrumenty muzyczne przynależne do regionu, m.in. bazuna, burczybas, diabelskie skrzypce.

Godziny otwarcia: pon. – pt.: 9.00 – 18.00, sob., niedz.: 11.00 – 17.00, kontakt do muzeum: 58 736 18 21

Jednak – trzeba to zastrzec, wejherowskie muzeum – choć bardzo interesujące dla wyrobionych kulturalnie widzów, raczej nie będzie atrakcyjne dla małych dzieci. Trudno je będzie zainteresować rękopisami wielkich kaszubskich twórców, pamiątkami po nich.

Wystawy czasowe najczęściej związane są z historią Kaszub, dla przykładu – były to m.in.: wystawa fotograficzna „Z Wejherowa do Gdańska”, na której zgromadzono zdjęcia wsi i miasteczek kaszubsko – pomorskich z przełomu XIX i XX wieku albo wystawa jubileuszowa poświęcona siostrom zakonnym działającym na terenie Wejherowa, m.in. bł. Alicji Kotowskiej, która zginęła w Piaśnicy.

Warto więc, zanim wyruszymy do wejherowskiego muzeum, przekonać się, czy i jaka wystawa jest aktualnie do obejrzenia.

Jeśli chodzi o otoczenie muzeum – z pewnością jest atrakcyjne, tylko że… Niekoniecznie gdy leje deszcz i dmucha wicher. Muzeum znajduje się bowiem w parku, w niedalekiej odległości od słynnej Kalwarii Wejherowskiej. To jednak propozycje na zwiedzanie w bardziej przyjaznej aurze. Z muzeum – kierując się w drugą stronę, do centrum Wejherowa, dotrzemy do rynku w ciągu kilku minut. Bez problemu znajdziemy tu sympatyczną knajpkę, w której wypijemy kawę albo zjemy obiad. Centrum Wejherowa może być ciekawe dla turystów poszukujących regionalizmu w przestrzeni miasta – jest tu mnóstwo akcentów kaszubskich, umieszczonych zarówno przez władze miasta (pomniki, monumenty), jak i przez samych mieszkańców – przedsiębiorców (np. sklepikarzy). Warto zwrócić na to uwagę, podobnie jak i na znajdujące się tu sklepy z pamiątkami.

***

Gdzie jechać na Kaszuby jesienią? Może do…

Muzeum Zachodniokaszubskie w Bytowie

To propozycja dla tych, którzy gustują w gotyckich wnętrzach, którzy chcą się przekonać, że nie tylko Malbork Krzyżakami stoi.

Muzeum mieści się w najstarszym, północnym skrzydle Zamku w Bytowie, tak zwanym Domu Zakonnym.  Zajmuje ono jeszcze dwie baszty, które przylegają do tego skrzydła: Młyńską i Prochową, a także kurtynowy mur obronny. Zwiedzanie należy zacząć od wystawy etnograficznej, która prezentuje kulturę materialną Kaszubów Bytowskich. Są tu eksponaty dotyczące rolnictwa, rybołówstwa, pszczelarstwa, itp. Z pewnością interesujące, szczególnie dla dzieci, będą sale, w których można podziwiać eksponaty dotyczące rzemiosła w dawnych czasach. Znajduje się tam mnóstwo przedmiotów, o których istnieniu dzieci zwykle nie mają pojęcia.

Na pierwszym piętrze obejrzymy wystawy, które wzbudzą zainteresowanie miłośników historii, ponieważ nawiązują do czasów krzyżackich i panowania Gryfitów na tych ziemiach.

Można tam zwiedzić refektarz, komnatę prokuratora, kaplicę, dormitorium i Salę Gryfitów. Interesująca jest również Sala Portretowa, w której odbywają się cykliczne koncerty „Muzyka na Zamku”. W Baszcie Młyńskiej jest warta zobaczenia wystawa dotycząca historii Bytowa,  z baszty można przejść na mury obronne, skąd rozciąga się wspaniały widok na dziedziniec Zamku.

Już poza samym zamkiem, w centrum miasta znajduje się tzw. Wieża Gotycka.

To pozostałość po bytowskiej farze, o czym przekonać się można oglądając archeologiczną odkrywkę. Na czterech kondygnacjach prezentowane tam są zabytki archeologiczne pochodzące z prac wykopaliskowych w Bytowie i okolicach, m.in.  różaniec bursztynowy oraz fragment czaszki dziewczyny pochowanej w diademie.

Wystawy czasowe dotyczą różnych sfer życia, nie związanych już ze średniowieczną historią. Przykładem może być wystawa prac Ireny Brzeskiej (maj 2017) – twórczyni z Kożyczkowa spod Kartuz. Należy do najwybitniejszych rzeźbiarek współcześnie tworzących an Kaszubach.

Muzeum Zachodniokaszubskie w Bytowie różni się od pozostałych.

Tutaj, w większym stopniu niż w innych muzeach, zwiedzający mogą poznać średniowieczną przeszłość ziemi, nazwanej mianem: Cassubia. To propozycja dla tych, którzy błędnie sądzą, że Kaszubi są ludem rodem z cepelii, starym jak chałupa w skansenie we Wdzydzach. Otóż nie! Warto zatrzymać się na dłużej przy tej części wystawy, która poświęcona jest książętom pomorskim, by przekonać się, że w XII i XIII wieku na tej ziemi istniały księstwa, które prowadziły swoja własną politykę, które Paistowie, chcąc sobie podporządkować, musieli podbijać wyprawiając się zbrojnie. To ważna lekcja dla wszystkich, którzy pragną zrozumieć, czym jest dzisiaj kaszubszczyzna.

Godziny otwarcia Muzeum:

poniedziałek 10-16 (wstęp wolny). W poniedziałki jest udostępniana tylko ekspozycja etnograficzna. Pozostałe sale można zwiedzać tylko z przewodnikiem, za pełną opłatą i po wcześniejszym umówieniu się. Wtorek- piątek 10-18 (w sezonie turystycznym 1 maja- 15 września), do 16 poza sezonem; sobota- niedziela 10- 18 (po sezonie do 16)

Cennik:  bilet normalny- indywidualny: 9zł, grupowy 8,50; bilet ulgowy- indywidualny: 7 zł, grupowy 6,50; bilet szkolny- indywidualny: 5zł, grupowy 4,50, opłata za przewodnika : 2 zł od osoby (min 15 osób), bezpłatny wstęp w poniedziałki-  tylko na ekspozycję etnograficzną.

Bilety nie są sprzedawane na 15 minut przed zamknięciem

Kontakty: sekretariat –  59 822 26 23, 59 822 86 12, [email protected], tel. 59 822 86 13

***

Gdzie jechać na Kaszuby jesienią? Może do…

Kościerzyna – trzy muzea w jednym

Kościerzyna jest wymagająca czasowo. Znaczy to tyle, że nie ma sensu planować zwiedzania, jeśli mamy mniej niż ładnych kilka godzin. Znajdują się tu trzy interesujące muzea: Muzeum Ziemi Kościerskiej, Muzeum Akordeonu i Muzeum Kolejnictwa.

Muzeum Ziemi Kościerskiej

Całość ekspozycji podzielono na:

– Dział Historii i Kultury Ziemi Kościerskiej, gdzie znajdują się eksponaty i tablice przedstawiające dzieje miasta i okolic, a także kulturę zamieszkującej jej ludności.

– Dział Etnograficzny ze zbiorami rękodzieła ludności kaszubskiej takimi jak hafty, rzeźby, naczynia, wyroby plecione, przedmioty codziennego użytku,  obrazujące dawne życie Kaszubów.

Poza tym w piwnicy budynku umieszczono rekonstrukcję sceny z powieści Aleksandra Majkowskiego „Życie i przygody Remusa”. Stoją tam woskowe figury, z których jedna przedstawia tytułowego bohatera kaszubskiej epopei.

KościerskieMuzeum Akordeonu

Jest pierwszym takim muzeum w Polsce. Muzyka akordeonowa na Kaszubach ma długą tradycję. Trudno sobie wyobrazić kaszubską kapelę bez tego instrumentu. Nazywany jest różnie, czasem zabawnie; kwecz, świnia czy też kaloryfer. Inicjatorem powstania muzeum był akordeonista i zarazem kolekcjoner – pasjonat Paweł Nowak. Wszystko zaczęło się w 1999 roku, kiedy to otrzymał od swojego wuja akordeon Tatry. Potem pojawiały się kolejne instrumenty i tak w roku 2006 zbiór liczył już 60 sztuk, a w 2010, w roku otwarcia muzeum, kolekcja składała się ze 180 eksponatów.

Muzeum Akordeonu jest ciekawe zarówno dla znawców i miłośników instrumentów muzycznych jak i dla „zwykłych zjadaczy chleba”.

Godziny otwarcia (Muzeum Ziemi Kościerskiej, Muzeum Akordeonu):

X-IV, poniedziałek – piątek, godz. 8.00 – 16.00, Sobota, niedziela nieczynne

V-VIII, poniedziałek, godz. 10.00 – 16.00, wtorek – sobota, godz. 10.00 – 18.00, niedziela, godz. 12.00 – 18.00

IX,    poniedziałek – piątek, godz. 8.00 – 16.00, sobota, godz. 10.00 – 18.00, niedziela, godz. 12.00 – 18.00

Ceny biletów: bilet normalny – 5 zł, bilet ulgowy – 4 zł

Przy zwiedzaniu trzech muzeów łącznie (Muzeum Ziemi Kościerskiej, Muzeum Akordeonu i Muzeum Kolejnictwa) cena biletów: bilet normalny – 12 zł, bilet ulgowy – 10 zł

Kontakt (Muzeum Ziemi Kościerskiej, Muzeum Akordeonu): 58 680 04 88

Muzeum Kolejnictwa w Kościerzynie

Usytuowane jest przy ul. Towarowej 7, w bezpośrednim sąsiedztwie dworca kolejowego. Zgromadzono tutaj największą ilość pojazdów szynowych w Polsce Północnej. Niebywałą atrakcją jest zabytkowa hala parowozowni wraz z pomieszczeniami warsztatowymi. Miłośnicy kolei i historii transportu szynowego będą usatysfakcjonowani mogąc obejrzeć takie unikaty jak serię parowozów, lokomotyw spalinowych, a także  lokomotywy elektryczne oraz inne „perełki” w postaci: pociągu ratunkowego, wagonu kolei linowej na Gubałówkę czy składu pociągu wąskotorowego. Muzeum Kolejnictwa jest interesującym miejscem dla zwiedzających w każdym wieku.

Godziny otwarcia: W poniedziałki, godz. 10.00 – 16.00, od wtorku do niedzieli, godz. 10.00 – 18.00

Ceny biletów: Bilet normalny – 8 zł, bilet ulgowy – 6 zł, bilet grupowy – 4 zł

Dzieci do lat 7 bezpłatnie

Przy zwiedzaniu trzech muzeów łącznie (Muzeum Ziemi Kościerskiej, Muzeum Akordeonu i Muzeum Kolejnictwa) cena biletów: bilet normalny – 12 zł, bilet ulgowy – 10 zł.

Kontakt (Muzeum Kolejnictwa): 58 721 86 31

Muzeum Ziemi Kościerskiej i Muzeum Akordeonu usytuowane są przy rynku, gdzie znajdują się również restauracje i bary. Zwiedzanie Kościerzyny – Rynku i uliczek przylegających do niego, to atrakcja sama w sobie. Jeśli pogoda sprzyja spacerom, rzecz wydaje się oczywista. Jeśli jednak aura nie sprzyja zwiedzaniu pod chmurką – bardzo malowniczo wygląda Rynek ze szybą którejś ze znajdujących się tu restauracji, gdy spoglądamy nań z nad kubka gorącej herbaty…

Kościerzyna mocno odwołuje się do Remusa.

Widzimy jego postać w muzeum, pomnik na rynku. Warto więc przeczytać powieść Aleksandra Majkowskiego „Życie i przygody Remusa” jeszcze przed przyjazdem do tego miasteczka, i skonfrontować własne wyobrażenia tej postaci z wizerunkami znajdującymi się w piwnicy muzeum i na Rynku.

***

Gdzie jechać na Kaszuby jesienią? Może do…

Muzeum Ziemi Puckiej

Ekspozycje mieszczą się w dwóch budynkach. Pierwsza znajduje się przy rynku (Plac Wolności 28 – tzw. Kamienica), gdzie można zobaczyć eksponaty dotyczące historii Ziemi Puckiej.

Zwiedzać można „chronologicznie” – począwszy od najdawniejszych dziejów tej ziemi. W piwnicach mieści się wystawa archeologiczna. Zapoznamy się tam z pierwszymi osadnikami, jeszcze z epoki kamienia. Kolejne eksponaty są późniejsze – sięgają wczesnego średniowiecza. Obejrzymy między innymi: najstarsze narzędzia krzemienne, naczynia, popielnice twarzowe i domkowe, bursztynową kolię, paciorki szklane i bursztynowe, fibule a także brązowy skarb z Władysławowa (naramienniki, tarczki spiralne, sierp, sztylet) czy łódź – dłubankę dębową z VIII w. n.e.

Następnie, do góry po schodach – przechodzimy do Pucka średniowiecznego – to czasy książąt pomorskich i Krzyżaków.

Dalej – coś wyjątkowego. Tego nie ma w innych kaszubskich muzeach – opowieść dotyczy związków Rzeczpospolitej z morzem, poznajemy kaprów, żeglarzy – również synów tej ziemi. Dowiadujemy się, jaką rolę pełnił Puck (i ogólnie – Morze Bałtyckie) dla polityki władców Polski i Europy w XVII – XIX wieku. Kto z nas wiedział, że Puck – podobnie, jak Gdańsk czy Częstochowa, oparł się szwedzkiej nawałnicy?

W drugim obiekcie, tzw. Szpitaliku nie ma już wielkiej polityki.

Wejdziemy do warsztatów rzemieślniczych: kuźni, warsztatu szewskiego, krawieckiego, tkackiego, rogarskiego, a także obróbki drewna (ciesielskiego, stolarskiego, bednarskiego). Zobaczymy jakimi sprzętami posługiwali się niegdyś rybacy wypływający w morze. Przekonamy się, jakimi sposobami leczono chorych. Znajduje się tu również ekspozycja poświęcona sztuce ludowej Kaszub.

Godziny otwarcia:

„Kamienica”:  Lipiec, sierpień, wt. – pt.: 8.00 – 15.00, wrzesień – czerwiec, pon. – pt.: 8.00 – 15.00

„Szpitalik”: Lipiec, sierpień, wt. – pt.: 9.00 – 17.00, so.,nd.: 10.00 – 14.00, wrzesień – czerwiec: wt. – pt.: 8.00 – 15.00, so.,nd.: 10.00 – 14.00

Ceny biletów: „Kamienica”: normalny – 4zł., ulgowy – 3zł, przewodnik – 16zł., „Szpitalik”: normalny – 5zł., ulgowy – 4zł., przewodnik – 16zł.

Oba oddziały: normalny – 6zł., ulgowy – 5zł.

Nr. tel.: 58 673 22 29

Muzeum Ziemi Puckiej posiada swoje oddziały – skansen w Nadolu i tzw. Hallerówkę we Władysławowie. Jednak obiekty te zdecydowanie lepiej jest odwiedzić wiosną, latem lub wczesną jesienią – tak żeby w pełni skorzystać z pięknej okolicy – plaży i przystani nad jeziorem Żarnowieckim (Nadole) lub plaży nadmorskiej (Władysławowo – choć tu akurat lepiej wybrać się poza sezonem… z oczywistych względów).

Muzeum znajduje się w ścisłym centrum miasta, przy rynku (kamienica) i tuż obok niego (Szpitalik). Po nasyceniu się historią, etnografią i sztuką ludową można wybrać się na krótki spacer – jest w porcie restauracja z widokiem na Zatokę…

***

Gdzie jechać na Kaszuby jesienią? Może do…

Muzeum Historyczno – Etnograficzne w Chojnicach

Mieści się w sześciu zabytkowych obiektach, z czego trzy są udostępnione do zwiedzania.

Brama Człuchowska

Wystawa mieście się na pięciu kondygnacjach.

Muzeum to opisała dla Magazynu Kaszuby Lucyna Szomburg:

Na każdym piętrze znajduje się jedno niewielkie pomieszczenie, a w nim eksponaty; drewniane świątki z przydrożnych kapliczek, dawne, gimnazjalne czapki uczniowskie z chojnickich szkół, sprzęty domowe, meble, naczynia… mnie zauroczyła dziecięca kołyska na biegunach, z podusią z falbankami. Ciekawe ile dzieci kołysała do snu, gdzie była jej izba, kto ją wykonał i dla kogo?

Ostatnie piętro muzeum poświęcone jest żeglarstwu jeziorowemu i prekursorowi polskiego żeglarstwa, Ottonowi Weilandowi. Nie zdawałam sobie sprawy, że już w okresie międzywojennym Charzykowy stały się kolebką polskiego sportu wodnego.

Z niewielkich okien wieży – bramy roztacza się wspaniały widok na chojnicką starówkę; kamieniczki i dawne baszty obronne; Wronią, Szewską i Kurzą Stopę. Swoją drogą, ciekawe mają nazwy…

Wieża Kurza Stopa

Mieści się przy ul. Podmurnej 3, ma dwie kondygnacje, znajduje się tam ekspozycja Galerii Współczesnej Sztuki Polskiej, jest wykorzystywana na wystawy czasowe.

Kamienica przy ul. Drzymały

W niej znajduje się stała ekspozycja z wystrojem mieszczańskiego wnętrza z pocz. XX w.
(ul. Drzymały 5).

Obiekty mieszczą się na chojnickiej starówce. Kto raz tu był, wie, że nie trzeba jej specjalnie zachwalać. Jest po prostu urocza. I nie brakuje tu miejsc, w których można będzie skryć się przed wiatrem, deszczem i słotą.

Godziny otwarcia:

wrzesień- czerwiec: wt- czw 10.00- 17.00, śr- pt  10.00- 15.00, sob, niedz.  10.00- 15.00, poniedziałek nieczynne

lipiec, sierpień: wt- pt: 10.00- 17.00, sob, niedziela 11.00- 16.00, poniedziałek: nieczynne

Kontakt: 52 397 43 92