zamek w malborku

Zamek w Malborku – najpotężniejsza twierdza średniowiecznej Europy

Największe zamki w Polsce znajdują się w Krakowie, Malborku i Wałbrzychu, przy czym najpotężniejszą twierdzą średniowiecznej Europy uznawany jest zamek krzyżacki w Malborku. To jeden z największych zachowanych zespołów gotyckiej architektury na świecie, była stolica państwa zakonnego. W naszym artykule znajdziesz same ciekawostki o tym niezwykłym miejscu. Jak dojechać do zamku w Malborku? Ile trwa zwiedzanie oraz jakie skarby kryje muzeum zamkowe w Malborku? Zachęcamy do lektury!

Twierdza w Malborku od 1309 roku była siedzibą wielkich mistrzów Zakonu Szpitala Najświętszej Marii Panny Domu Niemieckiego w Jerozolimie i przez 150 lat stolicą państwa krzyżackiego. Ten malowniczo usytuowany nad Nogatem kompleks trzech zamków jest symbolem potęgi jednego z trzech największych, obok joannitów i templariuszy, chrześcijańskich zakonów rycerskich. Krzyżacy nazwali go Marienburgiem na cześć Maryi, matki Jezusa.

Jak dojechać do zamku w Malborku?

Malbork leży u zbiegu dróg nr 22 i 55. Dojazd samochodem z Warszawy zajmuje ok. 4 godz., a z Katowic ok. 5 godz. Turyści spędzający wakacje w Gdańsku dojadą do Malborka w ok. 50 minut. W mieście jest dworzec kolejowy, gdzie zatrzymują się także autobusy PKS. Z wielu miast można dojechać bez przesiadek. Zmotoryzowani do niedawna narzekali na wysokie ceny obowiązujące na zamek Malbork parking. Dużo taniej jest jednak na dwóch parkingach w Kałdowie, dzielnicy miasta położonej na zachodnim brzegu Nogatu, skąd wystarczy przejść przez drewniany most, by znaleźć się pod murami zamku. Z parkingów rozciąga się znakomity widok na cały kompleks warowni oraz odbudowywaną malborską starówkę.

Znajdujące się na powierzchni ok. 21 ha arcydzieło architektury obronnej jest w rzeczywistości twierdzą złożoną z trzech zamków: niskiego, średniego i wysokiego. Odpowiedź na pytanie kiedy powstał zamek w Malborku nie jest prosta, bo budowa kompleksu nad Nogatem rozpoczęła się w XIII wieku i trwała aż do połowy XV wieku. Z biegiem lat warownia rozrastała się i wzbogacała o kolejne fortyfikacje.

Dziś zwiedzający mogą podziwiać pas imponujących murów z czerwonej cegły z wieżami i bramami oraz ogromne sale z centralnym ogrzewaniem gorącym powietrzem, latryną z liśćmi kapusty lub sianem zamiast papieru toaletowego oraz zapadnią, przy pomocy której pozbywano się niewygodnych braci korzystających z toalety. Trafiali oni wprost do fosy. Muzeum zamkowe w Malborku oferuje wiele atrakcji dla zwiedzających, w tym kilka wystaw z dawną bronią, bursztynem, wyrobami z porcelany i rzemiosła artystycznego. Kubatura budynków przekracza ćwierć miliona metrów sześciennych. Szacuje się, że na budowlę składa się 12-15 mln cegieł!

Zamek w Malborku cennik

W sezonie jesienno-zimowym 2022-2023 zwiedzanie całego zamku w grupie w wymiarze 3,5 godz. kosztuje 55 zł od osoby (bilet normalny) i 35 zł (ulgowy). Za bilet szkolny trzeba zapłacić 20 zł (dotyczy tylko zorganizowanych grup szkolnych, opiekun wchodzi bezpłatnie – jedna osoba na dziesięciu uczniów). Do ceny biletu należy doliczyć opłatę za przewodnika (250 zł od grupy, która może liczyć do 30 osób, w przypadku posiadania tour guide do 40 osób) lub audio przewodnika (15 zł od osoby). Obowiązuje wcześniejsza rezerwacja. Limit wejść wynosi 500 osób na godzinę. Przewodnik odpowie nam na wszystkie pytania, w tym m.in. ile wież ma zamek w Malborku.

Tańsze i krótsze (1,5 godz.) jest zwiedzanie trasą zieloną, która obejmuje część przedzamcza, przejazdy bramne, dziedzińce zamku średniego i wysokiego, kaplicę św. Anny, tarasy wraz z ogrodem wielkich mistrzów, fosy i międzymurze. Bilet normalny kosztuje 25 zł, a ulgowy 15 zł. Do kosztów trzeba doliczyć opłatę za przewodnika – patrz wyżej.

Turyści indywidualni decydujący się na zwiedzanie całego kompleksu (3 godz.) za bilet normalny zapłacą 70 zł, a za ulgowy 50 zł. Bilet rodzinny (2+2) oznacza wydatek 220 zł. Zwiedzanie trasą zieloną w wymiarze 1,5 godz. kosztuje 30 zł (normalny) i 20 zł (ulgowy). Bilet rodzinny (2+2) – 90 zł. Poniedziałek jest dniem bezpłatnego zwiedzania muzeum zamkowego w Malborku. W tym dniu dostępna jest tylko trasa zielona. Obowiązuje opłata za przewodnika lub audio przewodnik w wysokości 15 zł.

Od 17 października 2022 roku muzeum zamkowe w Malborku otwarte jest od wtorku do niedzieli w godzinach 9:00-15:00 (ostatnie wejście o godz. 13:00). Dla zwiedzających dostępna jest wtedy trasa historyczna prowadząca po wnętrzach i terenach muzeum. W godz.13:15-16:00 (ostatnie wejście o godz. 15:00) dostępna jest tylko trasa zielona.

Zamek w Malborku – ciekawostki

Ciekawostką jest, że Krzyżacy spali w pozycji półsiedzącej, gdyż wierzyli, że jeśli położyliby się do łóżka całkowicie, to sprowadziliby na siebie śmierć, bo ta zabierała ze sobą wszystkich leżących. Zamek to niezdobyta twierdza. Mimo wielokrotnych szturmów na przestrzeni wieków nikomu nie udało się zdobyć Malborka. W roku 1457 w czasie wojny trzynastoletniej polski król Kazimierz Jagiellończyk odkupił zamek krzyżacki za 190 tys. florenów (ok. 660 kg złota) od najemników czeskich, którym zakonnicy zalegali żołd.

Muzeum zamkowe w Malborku, podobnie jak inne rezydencje królewskie w Polsce, jest fundatorem wartościowych nagród w konkursach dla dzieci i młodzieży szkolnej. Jeśli więc wiesz, jak narysować zamek w Malborku wygrana może cię nie ominąć. Najlepiej rysuj w domu i czekaj na najbliższą okazję zaprezentowania swoich umiejętności plastycznych przed szerokim audytorium.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *