"Słodki" z Chmielna i jego przejmująca opowieść [FILM]

„Słodki” z Chmielna i jego przejmująca opowieść [FILM]

Pogmatwane kaszubskie losy w opowieści „Słodkiego”.

„Słodkiego” w Chmielnie zna chyba każdy. Kazimierz Gruenholz słynie z gry na harmonijce – spokojnie można powiedzieć, że jest w tej materii wirtuozem, docenionym niejednokrotnie w wielu miejscach, również daleko poza Kaszubami. Słynie z tego, że przez wiele lat organizował życie kulturalne i sportowe w Chmielnie i okolicy;  zespół folklorystyczny, spływy kajakowe, zawody sportowe i wiele innych przedsięwzięć – to jego zasługi dla lokalnej społeczności.

Swego czasu jeździł klimatyczną bryczką, prowadził cukiernię. Gdy spotyka się go dzisiaj, zawsze poczęstuje tabaką. Uwaga! Tabaka Kazika działa z opóźnionym zapłonem! Wydaje się że nic, że można jeszcze doładować… Po kilku minutach człowiek – jeśli przesadził, zaczyna żałować swojej łapczywości.

A Kazik tylko się uśmiecha…

Taki jest Kazik. Pełen charakterystycznego dla siebie poczucia humoru. Gołębie serce skrywane niekiedy pod uważnym spojrzeniem i nieco szorstką powierzchownością.

"Słodki" z Chmielna i jego przejmująca opowieść [FILM]
Kazimierz „Słodki” Gruenholz. Fot. Piotr Emanuel Dorosz

Opowieść „Słodkiego”

Niekiedy wspomina się o Kaziku, że miał trudne dzieciństwo, że jego matkę, która była Niemką, wywieziono w latach czterdziestych, a jego samego z bratem bliźniakiem zabrano z transportu do Niemiec, odłączono od rodziny.

Kilka tygodni temu przeprowadziliśmy wywiad z Kazikiem, w ramach projektu „Świadkowie Epoki”. Opowiedział nam historię swojego życia. Dziesięciominutowy skrót tego nagrania właśnie pojawił się w internecie. „Słodki” opowiada o tym, jak rozdzielono go z matką, jak wychowywał się u swojej drugiej matki, jak odnalazł brata bliźniaka i w końcu – swoją pierwszą mamę.

Kaszubskie losy często są zagmatwane. A opowieść „Słodkiego” jest tego najlepszym przykładem.

Zresztą – sami zobaczcie.

Mini skansen u Słodkiego

Kazimierz Gruenholz jest również bohaterem innego naszego filmu dokumentalnego, pt. „Rupieciarze” (produkcja: Magazyn Kaszuby, Isaan Ostrzyce).

Bo „Słodki”, z właściwą sobie energią, samozaparciem i determinacją, w ostatnich latach podjął się kolejnego wyzwania. W dawnej stajni w Chmielnie otworzył skansen. Panuje w nim wyjątkowy klimat – głównie za sprawą gospodarza, który chwyta poszczególne instrumenty i gra…

Możemy tu zobaczyć ogromną kolekcje ustnych harmonijek, gitarę (koloru czerwonego), która została w miejscowym ośrodku po balandze, jaką zorganizowali tu członkowei zespołu „Czerwone Gitary”, i jeszcze wiele innych przedmiotów, które w opowieściach Kazika ożywają i pozwalają spojrzeć w wstecz…

Film „Rupieciarze” opowiada o czterech wyjątkowych osobach, które bezinteresownie prowadzą na Kaszubach prywatne muzea, izby regionalne, są strażnikami pamięci o dawnych Kaszubach. Wśród nich – Kazik „Słodki” Gruenholz.

Zapraszamy do oglądania.


Czy znasz Świadka Epoki?

Cały czas poszukujemy chętnych do udzielenia nam wywiadu w ramach projektu „Świadkowie Epoki”. Wywiady przeprowadzamy dla Instytutu im. Witolda Pileckiego w Warszawie. Zrealizowane przez nas materiały trafiają do powstającego właśnie archiwum, są wykorzystywane do celów naukowych i edukacyjnych. Niektóre z wywiadów, w skróconej wersji, trafiają do internetu na kanał na YouTube pn. „Świadkowie Epoki” – tak, jak trafił tu wywiad z Kazimierzem Gruenholzem.

Jeśli w Waszym otoczeniu jest ktoś, kto chciałby podzielić się swoimi wspomnieniami, dotyczącymi wojny, czasów powojennych, bądź ktoś, kto był represjonowany w czasach PRL-u, lub angażował się w walkę z komunistyczną władzą – prosimy o kontakt. Interesują nas historię bohaterskich walk o wolność i niepodległość, ale nie tylko… Ważne są dla nas również także te „zwykłe” opowieści, dotyczące innej walki – codziennej walki o przetrwanie w dramatycznych czasach.

Przyjeżdżamy w umówione miejsce (może to być mieszkanie naszego rozmówcy) z dwoma kamerami, nagrywamy rozmowę, całość zwykle trwa około dwóch godzin. Rodzina i sam rozmówca na pamiątkę otrzymują płytę z nagraniem i pamiątkowy list od Instytutu im. Witolda Pileckiego w Warszawie, z podziękowaniami za poświęcony czas.

Zachęcamy do kontaktu:

tel. 794 263 446 (Tomasz Słomczyński)

[email protected]