Sprawdź, jak zadbać o zdrowie i ochronę podczas podróży za granicę 2

Sprawdź, jak zadbać o zdrowie i ochronę podczas podróży za granicę

Jak wybrać ubezpieczenie turystyczne?

Planując podróż za granicę, poza miłymi elementami musisz wziąć pod uwagę także o te mniej przyjemne. Konieczne jest np. uwzględnienie możliwości zachorowania, złamania nogi, zgubienia się na obcym terenie, utracenia bagażu i tak dalej. Zobacz, jakie ubezpieczenie turystyczne wybrać, chronić swoje interesy w przypadku każdej z tych sytuacji.

[materiał sponsorowany]

Sprawdź, jak zadbać o zdrowie i ochronę podczas podróży za granicę
Źródło: kioskpolis.pl

Dlaczego warto wyrobić kartę EKUZ?

Ubezpieczenie turystyczne to termin popularny. Turyści wiedzą, że aby zapewnić sobie ochronę za granicą, powinni wykupić właściwą polisę. Kiedy korzystają z usług biura podróży, taka polisa często jest już wliczona w cenę. Obejmuje różnorodne sytuacje: od zachorowania po odwołanie lotu czy niedostarczenie bagażu na czas.

Poza tradycyjnym ubezpieczeniem warto jednak wyrobić kartę EKUZ. Nie ma tak rozległego zakresu ochrony jak polisa turystyczna, jednak umożliwia korzystanie z darmowej opieki medycznej w ramach NFZ-u w krajach Europy. Jeśli coś Ci się stanie, będzie Ci przysługiwać leczenie w takim samym zakresie, jak obywatelom danego państwa. Uwaga: niektóre usługi, które w Polsce są darmowe, tam mogą być płatne!

Ciekawą alternatywą dla tradycyjnego ubezpieczenia podróżnego oraz karty EKUZ jest karta Euro26. Sprawdź, jaki rodzaj ochrony gwarantuje: https://kioskpolis.pl/czy-na-zimowy-wypad-wystarczy-karta-euro26/.

Sprawdź, jak zadbać o zdrowie i ochronę podczas podróży za granicę 1
Źródło: kioskpolis.pl

Ubezpieczenie medyczne czy EKUZ?

W skład polisy turystycznej wchodzi między innymi ubezpieczenie medyczne. Czy jeśli już masz lub planujesz wyrobić kartę EKUZ, to nie musisz płacić za dodatkowe ubezpieczenie? Oczywiście odpowiedź jest jedna: nie „musisz”. Co nie znaczy, że nie warto. Wyżej przeczytałeś, że EKUZ odpowiada za darmowe leczenie w krajach europejskich w zakresie, jaki przysługuje obywatelom. Oznacza to, że jeśli w danym państwie opieka medyczna jest częściowo lub całościowo prywatna, karta Ci się nie przyda.

Ubezpieczenie medyczne ma nieporównywalnie większy zakres od karty EKUZ. W jego skład mogą wchodzić ratownictwo, transport medyczny, kupowanie leków i środków medycznych, leczenie w szpitalu i poza nim, wizyty domowe, konsultacje ze specjalistami. Jeśli nie będziesz na siłach wrócić do Polski samodzielnie, ubezpieczenie pokryje również koszt transportu do kraju. A jeśli to Twoje dziecko zachoruje za granicą, na koszt ubezpieczyciela dotrzesz na miejsce.

Sprawdź, jak zadbać o zdrowie i ochronę podczas podróży za granicę 2
Źródło: kioskpolis.pl

Wybierając ubezpieczenie turystyczne, zadbaj o wysokie kwoty maksymalne w leczeniu. Sprawdź też w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia, jakie usługi nie są objęte ochroną. Jeśli jesteś w ciąży, cierpisz na choroby przewlekłe lub masz problemy dentystyczne, powiadom o tym ubezpieczyciela. Razem znajdziecie odpowiednią ofertę.

Gdzie szukać ubezpieczenia podróżnego?

Poszukiwania polisy zacznij w internecie. Nie musisz przeglądać strony każdego ubezpieczyciela po kolei. Skorzystaj z porównywarki/kalkulatora ubezpieczeń. Musisz wpisać do niego dane takie jak rodzaj aktywności na wyjeździe, termin, kraj docelowy, liczba osób i podstawowe informacje o ich chorobach. Otrzymasz listę towarzystw, ofert oraz cen. Ponieważ zostały ceny zostały wyliczone dla podanych przez Ciebie informacji, nie są szacunkowe, ale rzeczywiste. Wybierz najlepszą opcję.