Bushcraft - typologia leśnych ludzi 8

Bushcraft – typologia leśnych ludzi [Część 1]

Wyglądają trochę jak żołnierze, trochę jak ekolodzy, a trochę jak myśliwi. Głównie jak jacyś uzbrojeni w scyzoryki partyzanci. To się nazywa Bushcraft.

Bushcraft wciąga. Łażą tacy po lesie nie wiadomo, po co. Często nawet nie łażą, tylko zalegają. Spotkać ich można czasem, wyglądają trochę jak żołnierze, trochę jak ekolodzy, a trochę jak myśliwi. Głównie jak jacyś uzbrojeni w scyzoryki i finki partyzanci.

Widywałem ich podczas moich kaszubskich wędrówek.

O co im chodzi?

Bushcraft

Buschcraft. Geneza słowa pochodzi z angielskiego bush, co oznacza krzaki oraz craft, czyli rzemiosło. Dosłownie tłumacząc, bushcraft, to nic innego jak krzaczaste rzemiosło – brzmi idiotycznie, ale coś w tym jest, gdyż w wielkim skrócie jest po prostu szlajaniem się po krzakach oraz wszelkimi zajęciami związanymi z przebywaniem w dziczy [źródło: wodagorylas.pl] .

Bushcraft staje się coraz bardziej popularny. Dla jednych to doskonalenie się w technikach przetrwania, dla innych mistyczne wręcz doświadczanie natury. Jak kto woli.

W mediach społecznościowych jest wiele „bushcraftowych” grup. Na profilu jednej z nich znalazłem systematyczny opis – typologię miłośników przebywania na łonie natury. Wydała mi się na tyle ciekawa, że postanowiłem ją przywołać w całości.

Jej autorem jest Adam Frątczak z grupy na Facebooku: Hopeless outdoor team.

Bushcraft - typologia leśnych ludzi 7

Typologia osób spotykanych w lasach.

Bushcraft - typologia leśnych ludzi 4
Bushcraft – typologia leśnych ludzi. Źródło: Facebook

Wstęp – uwaga metodyczna:

Od około dwóch lat prowadzimy szerokie badania socjologiczne. Staramy się skategoryzować większość typów ludzi, których możecie napotkać w czasie przebywania w lesie. Materiał opracowaliśmy na podstawie własnych doświadczeń przy spotkaniach z innymi śpiącymi po krzakach, a także dzięki wnikliwej analizie zawartości szeroko dostępnej na kilku głównych grupach tematycznych na fejsbuku.

 TYP „NOSICIEL”

Ma przy sobie WSZYSTKO. Nawet jeśli wybiera się na jedną lipcową nockę w pobliskim lesie, zabierze w swoim studwudziestolitrowym Zasobniku Piechoty Górskiej stuptuty, raki i żarcie na tydzień. Dla trzech osób. Ten typ człowieka ma przy sobie wszystko to, co kupił lub wygrzebał u dziadka w szafie w ciągu ostatnich trzech lat. Sam przed sobą uzasadnia konieczność posiadania w lesie sekatora. Jego główną maksymą jest „Kto nie nosi, ten się prosi!” On się nie prosi. On jest proszony o pożyczanie niezliczonej ilości akcesoriów.

Jak rozpoznać: zawsze jest czerwony na twarzy i spocony, bo na plecach ma średnio 40 kilogramów ekwipunku. W każdej rozmowie dąży do sprowadzenia jej na tematy sprzętowe i dyskretnego zaprezentowania swojego nowego noża/śpiworka/tarpa/plecaka/kuchenki/hamaka. Dookoła Nosiciela orbitują koledzy, którzy bez zawartości jego plecaka prawdopodobnie nie przeżyliby nocy w lesie, a chińskie zupki żarliby na sucho, popijając wodą z kałuży (patrz -> SĘP).

Bushcraft - typologia leśnych ludzi 1
Bushcraft – typologia leśnych ludzi. Źródło: Facebook

TYP „SĘP”

Nie posiada na własność sprzętu biwakowego, ponieważ ten jest mu zwyczajnie zbędny. Zawsze na kilka dni przed wyjazdem odzywa się do kilku znajomych Nosicieli i uprzejmie prosi o pożyczenie paru istotnych części wyposażenia. Niecnie wykorzystuje fakt, że dzięki niemu Nosiciel ma uzasadnienie dla swojego zbieractwa i wymiany sprzętu na nowszy/droższy/lżejszy, bo „ten stary i tak będzie do pożyczania…”. Sęp funkcjonuje przemyślnie – za każdym razem obiecuje, że „no za miesiąc kupię sobie plecak, tylko czekam aż wejdzie mi wypłata/będzie odpowiednia koniunkcja gwiazd.”

Jak rozpoznać: Na każdym wyjściu w teren ma inny sprzęt, ponieważ rotacyjnie pożycza od różnych ludzi różne akcesoria, by uniknąć posądzenia o sępienie. Łatwo zmusić sępa do ujawnienia się w obozie. Wystarczy wyciągnąć stalowy kubek celem zagotowania wody na herbatę. Sęp wyczeka aż wypijemy, a następnie pożyczy od nas kubek, by oddać go pokrytego osadem po fasolce z puszki, dzięki czemu następna nasza herbata będzie niespotykanie tłusta.

Bushcraft - typologia leśnych ludzi 5
Bushcraft – typologia leśnych ludzi. Źródło: Facebook

TYP „KOMANDOS”

Osobnik charakteryzuje się trudnością obserwacji. Nie używa hamaka, ponieważ ten w zestawie z tarpem byłby zbyt rzucający się w oczy. Śpi w swoim bivy, ostatecznie w norce, zagrzebany pod warstwą igliwia. Nie pali ogniska, nie używa palników turystycznych. Żywi się głównie wojskowymi racjami żywnościowymi podgrzewanymi chemicznie. Cały jego sprzęt prezentuje imponującą gamę odcieni zieleni i brązu, przełamaną wstawkami w kamuflażu. Używa tylko i wyłącznie sprzętu kontraktowego, choć bywa, że z różnych epok. Jego ulubionym materiałem jest Cordura, z której ma nawet pościel i zasłony w domu.

Jak rozpoznać: Mundur i marszowy chód. Jeśli już uda Ci się na niego trafić, to możesz uznać się za szczęściarza. Istnieje jednak spora szansa, że zaciuka Cię swoim ka-barem, żeby nie pozostawić przy życiu świadków.

Bushcraft - typologia leśnych ludzi 6
Bushcraft – typologia leśnych ludzi. Źródło: Facebook

TYP „KONESER”

Wyjście do lasu jest doskonałym pretekstem do solidnej libacji w krzakach. W lesie bywa często, zawsze w towarzystwie. Nigdy nic nie pamięta, poza tym, kto się ostatnio zrzygał do ogniska. Kluczowym jest, żeby wychodząc w teren z Koneserem pilnować, aby nie otwierał flaszki przed rozbiciem obozu. W przeciwnym razie wszyscy budzicie się na kacu, zziębnięci, owinięci tarpami i odkrywacie, że ktoś w nocy podtrzymywał ognisko Waszymi śpiworami.

Jak rozpoznać: Po brzęku flaszek w plecaku. Warto pamiętać o zabraniu solidnie wyposażonej apteczki na wyjście z Koneserem. Szczególnie polecamy klejone szwy.

***

Już wkrótce druga część typologii! A w niej między innymi: ULTRALAJTOWIEC, INFLUENCER, NÓŻ I KRZESIWO oraz W LESIE NIE SŁYSZĘ KRZYKU ŻONY.

Bushcraft - typologia leśnych ludzi 8
Bushcraft – typologia leśnych ludzi. Źródło: Facebook