Pracowałeś za granicą? Sprawdź, czy nie należy Ci się zwrot podatku

Wielu Polaków pracujących za granicą nie zdaje sobie sprawy, że może ubiegać się o zwrot nadpłaconego podatku, często nawet kilka lat wstecz. W zależności od kraju i wysokości zarobków można odzyskać nawet kilka tysięcy złotych. Jak działa zwrot podatku, kto może się o niego ubiegać i dlaczego warto skorzystać z pomocy biura rozliczeń zagranicznych?

Na czym polega zwrot podatku z zagranicy?

Podobnie jak w Polsce, w większości krajów europejskich pracownicy odprowadzają zaliczki na podatek dochodowy. Często jednak kwota ta jest wyższa niż ostateczna należność dla urzędu, co oznacza, że można odzyskać nadpłatę. Zwrot podatku zależy od wielu czynników, takich jak wysokość zarobków, ulgi podatkowe czy okres zatrudnienia – a także konkretnych przepisów w danym kraju.

Rozliczenie podatku z zagranicy wymaga złożenia odpowiednich dokumentów do tamtejszego urzędu skarbowego. Warto pamiętać, że często wnioski o zwrot można składać nawet kilka lat wstecz – w zależności od przepisów danego kraju.

Kto może ubiegać się o zwrot podatku?

O zwrot podatku mogą ubiegać się zwykle osoby, które:

  • legalnie pracowały za granicą i odprowadzały tam podatek dochodowy,
  • posiadają dokumenty potwierdzające uzyskane dochody,
  • w zależności od kraju – były lub nie rezydentami podatkowymi w określonym roku podatkowym (status rezydenta często oznacza możliwość uzyskania dodatkowych ulg i odliczeń).

Dokładne kryteria uprawniające do zwrotu definiują przepisy podatkowe danego kraju. Dla przykładu osoby pracujące w Niemczech często mają prawo do zwrotu części podatku, zwłaszcza jeśli ich roczne dochody były niskie lub pracowały one tylko przez część roku. Dodatkowo można odliczyć m.in. koszty dojazdu do pracy, wynajmu mieszkania czy innych wydatków związanych z pracą. Tego rodzaju odliczenia mogą zwiększyć kwotę zwrotu. Osoby pracujące w Niemczech mogą często wnioskować również o Kindergeld, czyli zasiłek na dzieci, odpowiednik polskiego 800+, który jednak jest wyższy. W Niemczech wniosek o zwrot podatku można składać nawet do 4 lat wstecz.

Podobne zasady zwrotu podatku obowiązują w innych krajach chętnie wybieranych przez Polaków pracujących za granicą – m.in. w Wielkiej Brytanii, Austrii, Belgii czy Niderlandach (Holandii). Zwykle można tam wnioskować o zwrot do kilku lat wstecz.

Skorzystaj z pomocy profesjonalistów

Proces zwrotu podatku może okazać się skomplikowany, zwłaszcza jeśli nie znasz przepisów obowiązujących w danym kraju lub tamtejszego języka urzędowego. W takiej sytuacji warto skorzystać z usług biura rozliczeń zagranicznych. Biura te pomagają w dopełnieniu wszystkich formalności i zwiększają szanse na uzyskanie maksymalnej kwoty zwrotu. Podpowiedzą także, czy podatnik może skorzystać z ulg i odliczeń (np. zasiłku na dzieci czy zapomogi dla osób uzyskujących niewielkie dochody).

Jeśli szukasz biura rozliczeń zagranicznych, sprawdź ofertę biura All-Tax, które współpracuje z klientami z całej Polski (i nie tylko). Więcej informacji znajdziesz na stronie: https://all-tax.pl/.

Dlaczego warto skorzystać z profesjonalnej pomocy? Wśród najważniejszych zalet możemy wymienić:

  • wsparcie w kompletowaniu dokumentów i w kontakcie z zagranicznym urzędem,
  • dokładne sprawdzenie przysługujących ulg i możliwych odliczeń,
  • oszczędność czasu, uniknięcie błędów w wypełnianiu dokumentów,
  • uzyskanie najwyższej kwoty zwrotu w możliwie najkrótszym czasie.

Artykuł sponsorowany.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *