Cypel Rewski

Cypel Rewski – piękne i zachwycające miejsce w Zatoce Puckiej

Morze Bałtyckie to ulubiony kierunek Polaków, jeśli chodzi o spędzanie wolnego czasu i urlopów. Okazuje się, że jest wiele miejsc nieodkrytych, o których sporo osób nawet nie słyszało. W dzisiejszym artykule przybliżymy Cypel Rewski, czyli piaszczysty wał rozdzielający wody Zatoki Gdańskiej i Zatoki Puckiej. Jak dojechać, czy warto zobaczyć oraz czy można wejść na Cypel Rewski? O tym będzie nasz artykuł.

Czym jest Cypel Rewski?

Cypel Rewski określany gwarą jako Szpyrk czy Szperk to piaszczysta kosa, która oddziela Zatokę Pucką od Zatoki Gdańskiej. Znajduje się w niewielkiej miejscowości, osadzie rybackiej – Rewa, niedaleko Gdyni. Cypel został utworzony przez prąd morski płynący wzdłuż brzegu Zatoki Gdańskiej. Można zastanawiać się, ile kilometrów ma Cypel Rewski? Otóż długość piaszczystego wału ziemi ma około kilometra. W dalszej części jest on zatopiony morską wodą, jednak ciągnie się aż do Mierzei Helskiej. Jego głębokość wynosi około metr, z wyjątkiem przekopu, którego głębokość sięga nawet 5 metrów.

Czy można wejść na Cypel Rewski?

Cypel Rewski jest miejscem chętnie odwiedzanym przez turystów. Spokojnie można na niego wejść, gdyż cały odcinek niezatopiony wodą ma aż  kilometr długości. Można nim przejść prosto w morze, szukając muszelek, których w tym miejscu nie brakuje. Warto wiedzieć, że istnieją tzw. Marsze Śledzia, w których śmiałkowie maszerują z Rewy do Kuźnicy (Mierzeja Helska). Woda na całej długości ma głębokość około metra, z wyjątkiem Głębinki o długości 700 metrów, gdzie głębokość wynosi około 5 metrów. To sztuczny przekop stworzony na potrzeby żeglugi statków do portu w Pucku.

Cypel Rewski – jak dojechać?

Cypel znajduje się w Rewie, do której można spokojnie dojechać autem. Z Gdyni to jakieś 20 minut, natomiast z Gdańska około 40 minut. W Rewie należy dojechać do ulicy Rybackiej, na której zlokalizowany jest miejski parking. Można spokojnie zaparkować i dalej pójść pieszo na plażę, gdzie z daleka zauważalny będzie Cypel Rewski. Po drodze można podziwiać miasteczko, które w sezonie przyciąga wielu turystów, szczególnie pasjonatów sportów wodnych i osoby szukające spokojnej przystani. Na Cypel warto wybrać się nie tylko w dzień, ale również pod wieczór, szczególnie w celu podziwiania zachodu słońca, gdyż miejsce to gwarantuje niezapomniane widoki.

Co warto zobaczyć w Rewie?

Będąc na Kaszubach, nie sposób pominąć Rewy, szczególnie jeśli wybieramy się do Trójmiasta. Obowiązkowym miejscem, jakie trzeba zobaczyć w Rewie, jest właśnie Cypel, który jest niewątpliwą atrakcją dla wszystkich turystów. Dodatkowo w Rewie warto przejść Aleją Zasłużonych Ludzi Morza, która jest co roku uzupełniana o nowe tablice oraz podejść pod Krzyż Morski, którego nie sposób nie zauważyć będąc na plaży. Warto również wybrać się na tamtejsze molo oraz skorzystać z oferty rejsów na trasie Rewa – Jastarnia. Ta niewielka osada, dzięki swojej lokalizacji pozwala na zwiedzanie wielu innych miejscowości np. Pucka, Trójmiasta, Redy, Mechelinek, Władysławowa czy Jastrzębiej Góry. Bez problemu dostaniemy się także na Mierzeje Helską. Będąc w Rewie, warto pomyśleć o nauce sportów wodnych, gdyż zlokalizowanych jest tam wiele szkół Windsurfingu czy Katesurfingu.

Czy warto jechać do Rewy?

Rewa to bardzo mała i klimatyczna miejscowość, która jest uwielbiana przez wielu turystów, nie tylko rodziny z dziećmi, ale również fanów sportów wodnych, gdyż jest miejscem, w którym panują doskonałe warunki, jeśli chodzi o wiatr. Co ważne, Rewa leży niedaleko Trójmiasta i jest z nim doskonale skomunikowana, dlatego bez trudu można dojechać tam samochodem czy autobusem. Jest miejscem zupełnie innym od dużych nadmorskich miast jak Łeba, Ustka, Władysławowo czy Sopot. Wyróżnia się spokojem, gdyż brak w niej hałaśliwych straganów czy wesołych miasteczek, gdzie do późna odbywają się zabawy. To miejsce dla osób, które chcą przede wszystkim odpocząć. Rewa wyróżnia się dobrą dostępnością noclegów, szczególnie blisko morza, dlatego każdy, kto szuka noclegu z widokiem na morze z pewnością znajdzie go właśnie w Rewie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *