Atrakcje na Kaszubach - TOP 10. To warto zobaczyć

Atrakcje na Kaszubach – TOP 10. To warto zobaczyć

Dziesięć miejsc – kaszubskich hitów – według Magazynu Kaszuby. Jesteśmy subiektywni!

Tyle ich jest… Atrakcje na Kaszubach – którą wybrać, skoro i tak wszystkich miejsc nie zdołamy odwiedzić? Podpowiadamy Wam kierując się tym, co NAM się podoba. To nasz subiektywny ranking. Może się komuś podobać, albo i nie…

A zatem poniżej przedstawiamy pięć najważniejszych dla turystów miejsc.

Najważniejszych według Magazynu Kaszuby, rzecz jasna.

REKLAMA


Paintball w Gowidlinie. Duże emocje młodych facetów [FOTOREPORTAŻ]


Atrakcje na Kaszubach – pierwsza dziesiątka:

1. Słowiński Park Narodowy

Zacznijmy od kaszubskiej pustyni. Dla tych, którzy od zgiełku miejscowości turystycznych, takich jak na przykład Łeba w sezonie, wolą ciszę. Idealny ku zaspokojeniu tych potrzeb będzie Słowiński Park Narodowy. Przy czym warto zdecydować się na wycieczkę niekoniecznie głównym szlakiem, prowadzącym na Wydmę Czołpińską. Może warto wybrać którąś z mniej uczęszczanych ścieżek? (Przypominamy: w Parku Narodowym poruszamy się tylko po wyznaczonych szlakach). Natomiast na tych, którzy lubią podziwianie przyrody połączyć z poznawaniem historii i tradycji, czeka skansen w Klukach. Atrakcje na Kaszubach to często połączenie bogactw natury z tradycją, historią – bogactwami kaszubskiej kultury. Tak właśnie jest w tym i wielu innych przypadkach.

Przewodnik Magazynu Kaszuby: Słowiński Park Narodowy

2. Skansen we Wdzydzach Kiszewskich

To najstarszy skansen w Polsce. Jest naprawdę duży i robi wrażenie. Można przenieść się w czasie, nagle znaleźć się we wsi jakby żywcem wyjętej z dziewiętnastego wieku. Kiedy dzieciaki będą wykonywały papierowe kwiaty albo malowały na szkle, my możemy skupić się w kościółku albo zadumać nad surowością i trudami życia codziennego na kaszubskiej wsi. Niebagatelne znaczenie ma również to, że wdzydzki skansen jest pięknie położony nad jeziorem. Warto odwiedzić go podczas jednej z imprez organizowanych przez pracowników muzeum.

Skansen we Wdzydzach Kiszewskich

3. Chojnice. Starówka z klimatem

Kilka muzeów, klimat starego miasta, historia z Krzyżakami w roli głównej. To miasto jest – naszym zdaniem, najpiękniejszym spośród kaszubskich miasteczek. Dlatego warto je odwiedzić. By przekonać się, że Kaszuby to nie tylko chaty kryte strzechą i wiejskie zagrody. To również małomiasteczkowa atmosfera takich miejsc, jak chojnicka starówka.

Malowniczy rynek w Chojnicach

4. Droga Kaszubska. Z Garcza pod Wieżycę

To propozycja dla zmotoryzowanych. Wiadomo, że nie każdy będzie miał czas by całymi dniami rozsmakowywać się w smaku Kaszub. Czasem trzeba będzie zdecydować się na wycieczkę, która potrwa zaledwie kilka godzin. Temu właśnie słuzy Droga Kaszubska. To jakby zwiedzić naszą Szwajcarię zażywając pigułkę. Idealna propozycja na jednodniowe spotkanie z Kaszubami.

Droga Kaszubska. Zachwycająca wizytówka

 

5. Park Narodowy Bory Tucholskie, Zaborski Park Krajobrazowy

Czyli, jednym słowem: Bory Tucholskie. Ich północna cześć stanowi południowe rubieże Kaszub. Kaszubskie są takie wsie, jak Swornegacie czy Charzykowy. Kraina sosnowych borów i jezior. Propozycja na lato albo ciepłą wiosnę, gdy człowiek, wysuszony wędrówką, spragniony wody w każdej postaci, mijając kolejne hektary porośnięte suchym lasem, nagle dociera do jeziora – krystalicznie czystego, zachęcającego do kąpieli. Te wspomnienia są potem bezcenne… Bory tucholskie można zwiedzać również rowerem, a także – może nawet przede wszystkim – kajakiem. Czekają: Brda, Zbrzyca, Wda…

Park Narodowy „Bory Tucholskie” z siedzibą w miejscowości Charzykowy

Chojnice i okolice. Zaborski Park Krajobrazowy. Kraina 50 jezior

6. Hel. Fokarium

Tego miejsca polecać specjalnie nie trzeba… Wszak znane jest w całej Polsce. Warto jednak zaznaczyć, że miasteczko Hel naszpikowane jest różnego rodzaju atrakcjami. Muzea, skansen, port… Jeden dzień zwiedzania może nie starczyć.

Hel, Fokarium. Poznaj zwyczaje drapieżnych ssaków morskich

Hel, Muzeum Obrony Wybrzeża. Polskie muzeum w niemieckich bunkrach

Hel, Muzeum rybołówstwa. Wystawa w murach kościoła

7. Szlaki piesze po wzgórzach Szymbarskich, czyli Beskid Kaszubski z Wieżycą

Tak, to nie pomyłka. Atrakcje na Kaszubach – to również znakowane szlaki piesze, na których poczujemy się jak w górach. Można wędrować i zdobywać szczyty. Między innymi – Wieżycę. Magazyn Kaszuby Poleca znakowane szlaki piesze, szczególnie w okolicach Somonina, Ostrzyc, Szymbarku – czyli wokół Wieżycy.

Wieżyca – wieża widokowa

8. Zamek w Bytowie. Muzeum Zachodniokaszubskie

Dla miłośników średniowiecza, i nie tylko. Ekspozycja uświadamia, że Kaszubi mają swoja własną historię, sięgającą średniowiecza, i niekoniecznie jest to historia państwowości polskiej. Dla wielu może to być zaskoczeniem… A Bytów to nie tylko zamek, to również centrum miasteczka, w którym czas płynie wolniej. A lody smakują wyśmienicie.

Bytów. Zamek krzyżacki, Muzeum Zachodniokaszubskie, hotel

9. Pamiętaj o śmierci… I o tym,żeby zwiedzić kartuska kolegiatę

To bodajże najważniejszy zabytek sakralny na Kaszubach. Wyposażenie kościoła robi duże wrażenie. Gotycki, średniowieczny ołtarz, drewniane stalle… Dach w kształcie trumny przypomina, że mieszkańcami klasztoru byli kartuzi, wypowiadający sentencję: „memento mori”. A jak już będziemy w Kartuzach, to zajrzyjmy również do Muzeum Kaszubskiego.

Kolegiata Kartuzy – dach w kształcie trumny

http://magazynkaszuby.pl/atrakcje/kartuzy-muzeum-kaszubskie-poznaj-historie-zycie-prace-sztuke-zwyczaje-kaszubow/

10. Kościerzyna – trzy muzea w jednym. Tu bije serce Kaszub?

Dla Kościerzyny warto poświęcić cały jeden dzień. Co najmniej… Muzeum Ziemi Kościerskiej, Muzeum Akordeonu, Muzeum Kolei. Lody na Rynku, a wieczorem – piwo z kościerskiego browaru. Kościerzyna pretenduje do miana stolicy Kaszub (choć formalnie miano to posiadają Kartuzy). Które z kaszubskich miast powinno szczycić się tym imieniem? Najlepiej ocenić to samemu.

Kościerzyna. Zespół urbanistyczny. Daj się uwieść miastu

Na koniec – Atrakcje na Kaszubach – galeria przedstawiających proponowane przez nas obiekty.