Rynek w Chojnicach. Malowniczy rynek 2

Chojnice mogą pochwalić się bardzo malowniczym i zabytkowym rynkiem. Rynek w Chojnicach powstał w XIV wieku , kiedy to stworzono układ miasta, postawiono mury, wytyczono ulice i skierowano je do rynku. Wtedy też zaczęły powstawać kamienice, które zachowały się do dziś.

Chojnicki Ratusz

Okazały Ratusz w Chojnicach, to jedna z największych atrakcji w mieście. Został on oddany do użytku w 1904 roku. Uroku temu neogotyckiemu budynkowi dodają modernistyczne dekoracje. Wysoki szczyt, w kształcie schodów sprawia, że budynek wydaje się większy. Warto zobaczyć salę posiedzeń Rady Miasta a także witraże, które obrazują cnoty i powinności władzy wobec mieszkańców. Warto odnotować, że projekt stworzyła berlińska pracownia architektoniczna w latach 1901-1903. Ta charakterystyczna budowla powstała na początku XX go wieku, w okresie szybkiego rozwoju miasta. Poprzedni XVI wieczny Ratusz został wyburzony.

Rynek w Chojnicach

Na Rynku w Chojnicach stoi, nawiązująca do klasycyzmu fontanna, z figurami kobiet, wykonanych z brązu. Obiekt ten składa się z 12 dysz wodnych, które mają możliwość zmiany koloru. Oczywiście, największe wrażenie fontanna robi wieczorami. Miłośnicy regionalnych wyrobów i rękodzieła ludowego powinni wybrać się do małej galerii, umieszczonej tuż przy Rynku. Szczególnie godne polecenia są drewniane aniołki. Niedaleko Rynku w Chojnicach znajduje się Bazylika  Ścięcia św. Jana Chrzciciela. Budowę tego kościoła rozpoczęto w 1340 roku, a ukończono w 1360. Trzynawowa świątynia utrzymana jest w stylu gotyku nadwiślańskiego. Warto zobaczyć Bramę Człuchowską i zwiedzić znajdujące się w niej Muzeum Historyczne. Poza stałą ekspozycją można zobaczyć tam liczne wystawy, takie jak np. Wystawa Fotografii Rowerem przez Afrykę Kazimierza Nowaka z lat 1931-1936.

***

Zmęczony zwiedzaniem? Odpocznij, zrelaksuj się w Chojnicach – zaprasza Park Wodny.

Park Wodny w Chojnicach