Słupsk. Muzeum Pomorza Środkowego z Witkacym w roli głównej
Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku (Zamek Książąt Pomorskich) Źródło Wikipedia.org Autor: Michał Słupczewski
Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku (Zamek Książąt Pomorskich)
Źródło Wikipedia.org
Autor: Michał Słupczewski

Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku znajduje się w kilku zabytkowych obiektach. Główną ekspozycję ulokowano w Zamku Książąt Pomorskich. Zgromadzono tam zbiory eksponatów związane z historią Pomorza i panującą tu dawniej dynastią Gryfitów, a także zabytki sztuki sakralnej pochodzące z kościołów regionu słupskiego. Niebywałą atrakcją Muzeum jest największa na świecie kolekcja prac Stanisława Ignacego Witkiewicza – Witkacego oraz innych przedmiotów związanych z tym pisarzem, malarzem i filozofem.

W kolejnym obiekcie należącym do Muzeum, w Młynie Zamkowym prezentowana jest wystawa dotycząca kultury materialnej wsi regionu słupskiego. Pełni on rolę muzeum etnograficznego.

W Spichlerzu Richtera znajduje się sala wystaw czasowych i stylowa herbaciarnia, natomiast w Bramie Młyńskiej ulokowano pracownie konserwatorskie.

Do Muzeum Pomorza środkowego należy także Muzeum Wsi Słowińskiej w Klukach (na terenie Słowińskiego Parku Narodowego) oraz Muzeum Kultury Ludowej Pomorza w Swołowie.

Atrakcją letnią, organizowaną przez Muzeum Pomorza Środkowego jest Jarmark Gryfitów, gdzie oprócz handlu starociami, wyrobami z bursztynu czy wyśmienitymi miodami można obejrzeć pokazy średniowiecznych walk rycerskich. W Muzeum Pomorza Środkowego każdy znajdzie coś dla siebie, bez względu na wiek i płeć.

Adres:

Słupsk,  ul. Dominikańska 5-9

Godziny otwarcia:

W sezonie letnim (lipiec, sierpień 2016r)

Poniedziałek: 11:00 – 15:00

Wtorek – Niedziela: 10:00 – 18:00

Poza sezonem:

poniedziałek, wtorek – nieczynne

środa – niedziela, godz. 10.00 – 16.00

Cennik:

bilet normalny – 12,00 zł

bilet ulgowy – 8,00 zł

bilet tylko na jedną wystawę – 4,00 zł