Swołowo, skansen. "Kraina w Kratę". "Zagroda Albrechta"
Zagroda nr 18 w Swołowie Źródło: Wikipedia Autor: pl:User:Cook
Zagroda nr 18 w Swołowie
Źródło: Wikipedia
Autor: pl:User:Cook

Wieś Swołowo, położona w gminie Słupsk, jest jedną z najciekawszych wsi kaszubskich na Pomorzu i okrzyknięta stolicą „Krainy w kratę”. Zachowało się tu 70 budynków w konstrukcji szachulcowej, nadal zamieszkałych. Swołowo jest  rzadkim typem wsi placowej, zwanej owalnicą, ze stawem pośrodku, tworząc współczesny skansen. Samych muzealnych obiektów jest tu 15. Znajdują się w trzech różnych miejscach wsi. Zabytkiem wartym obejrzenia jest kościół pw. Wniebowzięcia NMP z początku XVII wieku. Koniecznie trzeba też odwiedzić okazałą zagrodę rodu Albrechtów, którzy gospodarzyli tu od XVI wieku. Budynki mieszkalne i obejścia gospodarcze na tych terenach budowano stawiając szkielet z drewnianych belek, smarowanych czarnym dziegciem. Ściany wypełniano gliną wymieszaną z sieczką, trocinami i wiórami. Z daleka przypominały biało-czarną kratę. W skansenie, oprócz zabudowań można zobaczyć także zwierzęta, które są charakterystyczne dla Pomorza; specjalnej rasy owce, gęsi czy kury.

Skansen w Swołowie oferuje różnego rodzaju warsztaty, podczas których można nauczyć się warzenia piwa według starej receptury lub tkać na krosnach. Dodatkową atrakcją jest coroczny, sierpniowy plener kowali. Mogą oni wtedy korzystać z zabytkowej kuźni. Znane jest także Święto Ziół, które również przypada w sierpniu, w dniu święta Wniebowzięcia NMP. Natomiast we wrześniu odbywają się tradycyjne dożynki z degustacją pysznej, lokalnej gęsiny.

Zwiedzanie wsi warto rozpocząć od Muzeum Kultury Ludowej Pomorza, który obejmuje trzy zagrody; zagrodę Albrechta, zagrodę ubogiego chłopa i zagrodę z kuźnią.

Zagroda Albrechta w Swołowie jest przykładem typowego czworobocznego siedliska bogatego chłopa na Pomorzu. Cechą charakterystyczną zagrody był wjazd przez budynek bramny na teren zamkniętego podwórza. Na wprost znajdowała się chata mieszkalna, po bokach z jednej strony stodoła, z drugiej zabudowania inwentarzowe. Źródła pisane podają, że rodzina Albrechtów zamieszkiwała wieś już co najmniej od 1659 roku. Obecna zagroda pochodzi z XIX wieku i w 2002 roku została przekazana Muzeum Pomorza Środkowego. Zrekonstruowana w ostatnich latach, obejmuje dom mieszkalny wraz z odtworzoną stodołą, stajnią, oborą oraz chlewem. W zagrodzie Albrechta czas stanął w miejscu.

Swołowo jest atrakcyjnym miejscem dla zwiedzających w każdym wieku.

Dojazd:

Ze Słupska ul.3 Maja do Swołowa. Odległość 16 km.

Godziny otwarcia muzeum:

Poniedziałek – nieczynne

Wtorek –  12.00 – 15.00 (tylko zagroda Albrechta- bezpłatnie)

Środa – niedziela, godz. 10.00 – 16.00

Sezon letni od 1 lipca do 31 sierpnia

Poniedziałek, godz. 10.00 – 15.00 (tylko zagroda Albrechta)

Wtorek –godz. 10.00 – 16.00

Środa – niedziela , godz. 10.00 – 18:00

Cennik:

Bilet normalny: 16 zł

Bilet ulgowy: 10 zł