Kluki. Skansen – Muzeum Wsi Słowińskiej, tutaj zatrzymał się czas
Skansen Kluki
Skansen Kluki. Fot. Tomasz Słomczyński

Skansen w Klukach utworzono w 1963 roku, aby zatrzymać w pamięci ginącą kulturę Słowińców, ludności zamieszkującej tereny nad jeziorami Łebsko i Gardno.

Idea powstania tego oryginalnego muzeum zrodziła się już w 1958 roku. Historia skansenu zaczęła się od Muzealnej Zagrody Słowińskiej. Składała się ona z trzyrodzinnej chałupy mieszkalnej, dwóch budynków inwentarskich, stodółki i studni z żurawiem. Wówczas we wsiach słowińskich chaty ryglowe były codziennością, jednak z biegiem lat wsie zaczęły się wyludniać a budynki popadać w ruinę. Miejscowe władze nakazały ich wyburzanie. W latach siedemdziesiątych, muzealnicy ze Słupska postanowili ratować dziedzictwo kultury słowińskiej. W rezultacie pozwolono na przeniesienie do skansenu kolejnych sześciu zagród. Była to XVIII-wieczna chałupa Charlotty Kluck i dwie inne zagrody z Kluk, chałupa z Żoruchowa oraz zagrody ze wsi Kluki Żeleskie. Odwiedzając to muzeum ma się wrażenie, że czas stanął w miejscu.

Sezon letni otwiera staropolskie „Czarne Wesele”, widowisko związane z tradycją poszukiwania torfu. W lipcu i sierpniu organizowane są pokazy przybliżające kulturę, tradycje i życie dawnych mieszkańców słowińskiej wsi.

Skansen w Klukach jest oddziałem Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku.

Czy Słowińcy to Kaszubi? Co to jest Czarne Wesele? – Czytaj reportaż i wywiad „Kaszubski lub bagienno-pustynny”

Kaszubski lud bagienno-pustynny

Adres:

Kluki 27    76-214 Smołdzino

Godziny otwarcia

4.V – 31.VIII:

Poniedziałek, godz. 11.00 – 15.00 (czynna tylko jedna zagroda)

Wtorek – niedziela, godz. 10.00 – 18.00

1.X – 3.V

Poniedziałek, godz. 11.00 – 15.00 (czynna tylko jedna zagroda)

Wtorek – niedziela, godz. 9.00 – 16.00

Cennik:

Bilet normalny – 12 zł

Bilet ulgowy – 8 zł

Bilet rodzinny – 31 zł