Muzeum Ziemi Kaszubskiej i Sprzętów Militarnych w Goręczynie 4
Goręczyno to niewielka, ale bardzo malownicza wieś ze średniowiecznym rodowodem, z centralnie położonym tuż przy skrzyżowaniu zabytkowym kościołem.
Znajduje się tu Muzeum Ziemi Kaszubskiej i Sprzętów Militarnych, założone przez Sławomira Kamińskiego, Kaszuba urodzonego w Wejherowie , a wychowanego w okolicach Sierakowic.
Jak sam mówi – nie zobaczymy tu typowych dzbaneczków czy strojów kaszubskich.
Zgromadzone są tu militaria: armata przeciwpancerna, pociski, granaty, karabiny, pistolety, bomby, przerdzewiałe i całkiem zadbane, poza tym: hełmy, mundury, maski przeciwgazowe [również dla konia i niemowlęcia], fotografie z czasów wojny oraz  przedmioty codziennego użytku: grzebienie, żelazka, nożyce, pułapki na myszy, na muchy, latarki, kowadła. Eksponaty pochodzą z różnorakich miejsc na Kaszubach: z domu rodzinnego właściciela, od sąsiadów, z okolicznych wiosek i składu złomu oraz od urzędników i wojskowych.
Cennym przedmiotem znajdującym się w kolekcji jest legitymacja wydana w lipcu 1944 roku, zaświadczająca, że sierżant Franciszek Kamiński, ps. Kaszub, jest żołnierzem Armii Krajowej. To bardzo rzadko spotykany dokument należący do wujka właściciela.
Niewątpliwym atutem tego miejsca jest sam pan Sławomir, który bardzo zajmująco opowiada o swoich zbiorach i swojej pasji.
Adres: ul. Kasztelańska 26E, Goręczyno, tel. 725 007 458.