Ostrzyce. Turystyczna perełka Kaszub 13

Ostrzyce – spokojna i niezwykle urokliwa wieś położona nad jeziorem Ostrzyckim, na terenie Kaszubskiego Parku Krajobrazowego. Znajduje się przy Drodze Kaszubskiej,  a także na szlaku wodnym „Kółko Raduńskie”. Jest doskonałym miejscem do aktywnego wypoczynku. Na przyjezdnych czekają trasy piesze, kajakowe, rowerowe czy nordic walking. Stąd można podziwiać najpiękniejsze tereny Szwajcarii Kaszubskiej.

Ostrzyce. Turystyczna perełka Kaszub
W centrum Ostrzyc. Fot. Tomasz Słomczyński/Magazyn Kaszuby

Malownicze położenie tej miejscowości, przyciąga rzesze turystów, dlatego też Ostrzyce uznawane są za jedno z centrów turystycznych Szwajcarii Kaszubskiej. Hotele, pensjonaty, restauracje są świetnie przygotowane na przybycie gości. W Ostrzycach na pewno nie da się nudzić. Mimo spokoju i ciszy, wieś jest bardzo dobrze przygotowana by zapewnić swoim gościom wspaniałe atrakcje.

Nad brzegiem Jeziora Ostrzyckiego znajdziemy warunki zarówno do plażowania jak i aktywnego spędzania czasu w wodzie. Molo, a także czysta, zadbana plaża to główne atuty Ostrzyc. Jezioro Ostrzyckie przyciąga miłośników sportów wodnych. Sprzęt wodny – kajaki, łódki, rowery wodne można wypożyczyć w wielu zlokalizowanych tu wypożyczalniach.

Tu zaczynają się spływy kajakowe Radunią do Trątkownicy. Trwają około 5 godzin, na końcu trasy znajduje się pole biwakowe (można na koniec jednodniowego spływu zanocować pod namiotem, rozpalić ognisko).

Ostrzyce. Turystyczna perełka Kaszub 18
Udostępniono dzięki uprzejmości Stowarzyszenia Turystycznego Kaszuby – Mapka jest częścią Przewodnika po Szwajcarii Kaszubskiej, wydanego przez Stowarzyszenie Turystyczne Kaszuby.

Stąd można też wypłynąć kajakiem na tzw. Kółko Raduńskie – z jeziora Ostrzyckiego popłynąć kolejno przez jeziora: Brodno Wielkie, Małe Brodno, Kłodno, Raduńskie Dolne, Raduńskie Górne. Taka wodna wyprawa zajęłaby więcej niż jeden dzień, należałoby więc zaplanować nocleg gdzieś na brzegu.

Wypożyczający kajaki chętnie dowożą lub odbierają je z umówionych na trasie miejsc.

Ostrzyce. Turystyczna perełka Kaszub 19
Udostępniono dzięki uprzejmości Stowarzyszenia Turystycznego Kaszuby – Mapka jest częścią Przewodnika po Szwajcarii Kaszubskiej, wydanego przez Stowarzyszenie Turystyczne Kaszuby.

Teren ten upodobali sobie także wędkarze. Można ich również spotkać nad rzeką Radunią, która w Ostrzycach przepływa pod mostkiem wytyczając szlak kajakowy do Trątkownicy. Kolejną atrakcją są rejsy stateczkami wycieczkowymi.

Ostrzyce. Turystyczna perełka Kaszub 12
Plaża w Ostrzycach. Fot. Tomasz Słomczyński/Magazyn Kaszuby

Złota Góra k. Ostrzyc

U stóp Złotej Góry (2-3 km od Ostrzyc), przy brzegu jeziora Brodno Wielkie, znajduje się Centrum Sportów Wodnych i Promocji Regionu – można tu wypożyczyć nie tylko kajak, ale i żaglówkę, tu też organizowane są liczne imprezy sportowe (wyścigi MTB) i – w znajdującym się tutaj amfiteatrze, kulturalne (np. koncerty z okazji Truskawkobrania czy Festiwal Muzyki Klubowej).

Punkty widokowe, spacery bulwarami, przejażdżki zaprzęgami

Dla szukających mocnych wrażeń idealną propozycją będzie Park Linowy „Stolem”. Na terenie Ostrzyc znajdują się piękne tereny spacerowe. Na pewno warto przejść się „Kaszebsko Stegna Stolemów”, ścieżką o charakterze edukacyjno – przyrodniczym. Zaczyna się ona w Parku Linowym, a kończy na punkcie widokowym, z którego można podziwiać wspaniały widok na jezioro Ostrzyckie i rezerwat Ostrzycki Las.

Nad samym jeziorem natomiast znajduje się ścieżka edukacyjna dotycząca ryb i rybołówstwa z figurami kaszubskich rybaków, zaś w centrum, przy molo, w chodniku zostały umieszczone tablice z wizerunkami kaszubskich duchów i demonów. Tuż obok tej turystycznej wsi znajduje się punkt widokowy „Jastrzębia Góra”. Dochodzi się do niego czerwonym szlakiem pieszym z centrum wsi.

Ostrzyce. Turystyczna perełka Kaszub 17
Ostrzyce. Przejażdżka wozem drabiniastym. Fot. Tomasz Słomczyński/Magazyn Kaszuby

W sąsiednich wsiach – o intrygującej nazwie: Kolano, Szymbark, a także w znajdujących się tu ośrodkach narciarskich Kaszubi proponują turystom przejażdżki wozami drabiniastymi, dlatego w sezonie w Ostrzycach co rusz napotykamy takie zaprzęgi.

Pieszo i rowerem

Przez Ostrzyce przebiega główny szlak, tzw. Kaszubski, który prowadzi przez najbardziej atrakcyjne tereny Szwajcarii Kaszubskiej. Dla piechurów Ostrzyce mogą być doskonałym miejscem do rozpoczęcia i zakończenia wycieczek – np. (częściowo czerwonym szlakiem) – wokół jeziora Ostrzyckiego, do rezerwatu Ostrzycki Las. Całodzienna wyprawa piesza tym szlakiem z Ostrzyc może skończyć się w również Kartuzach (przez Chmielno – 25 km) lub np. w Gołubiu (19 km). W obydwu przypadkach trasy wiodą przez najbardziej malownicze fragmenty centralnych Kaszub.

Na poniższej mapce szlaki piesze zaznaczono czarną i czerwoną przerywaną linią.

Chmielno. Słynna wieś przytulona do jezior 4
Udostępniono dzięki uprzejmości Stowarzyszenia Turystycznego Kaszuby – Mapka jest częścią Przewodnika po Szwajcarii Kaszubskiej, wydanego przez Stowarzyszenie Turystyczne Kaszuby.

Przebiega tędy 32-kilometrowa trasa rowerowa do tzw. Kamiennego Wesela w Trątkownicy. Jest oznakowana kolorem czerwonym. Podróżujący nią cykliści mijają miejscowości: Ostrzyce – Ramleje – Goręczyno (tutaj do zwiedzenia zabytkowy kościół i muzeum sprzętów militarnych) – Somonino – Wyczechowo – Trątkownica – Kamienne Wesele (cmentarzysko Gotów z początku naszej ery, znajduje się tu 5 otoczonych głazami i pokrytych kamiennym płaszczem kurhanów i ponad 60 grobów płaskich) – Wyczechowo – Nowy Dwór – Sławki Górne – Rąty – Koszowatka – Ostrzyce.

Ostrzyce. Turystyczna perełka Kaszub 16
Ostrzyce i okolice. Na mapce zaznaczone jest szlak rowerowy „Kamienne Kręgi”. Dzięki uprzejmości Stowarzyszenia Turystycznego Kaszuby – Mapka jest częścią Przewodnika po Szwajcarii Kaszubskiej, wydanego przez Stowarzyszenie Turystyczne Kaszuby.

Nordic walking

Przez Ostrzyce przebiegają trzy trasy przeznaczone dla amatorów marszu z kijkami. Wszystkie one zaczynają się i kończą przy pensjonacie „U Stolema” w Ostrzycach. Prowadzą przez rejon pełen zmieniających się krajobrazów – pagórków i dolin (głównie: dolina Raduni), lasów i terenów rolniczych.  Okolice wsi: Ramleje, Goręczyno, Sławki to tereny, z których rozciągają się widoki przypominające niekiedy panoramy znane z Podbeskidzia.

Trasa pierwsza (kolor zielony) wiedzie przez Koszowatkę, Rąty, Kolańską Hutę. Odległość 8,5 km, czas przejścia – 2 godziny. Jeśli chodzi o trudność – jest oznaczona jako „średnia”.

Trasa druga (kolor żółty) wiedzie przez Koszowatkę i Goręczyno. Odległość 6,5 km, czas przejścia – 1 godzina. Jest znaczona jako „łatwa”.

Trasa trzecia (kolor czerwony) wiedzie wzdłuż rzeki Raduni, Ramleje, Goręczyno, Rąty, leśniczówkę Kolańska Huta. Odległość 16 km, czas przejścia – 4 godziny. Jest oznaczona jako „trudna”.

Wszystkie trzy trasy zaznaczone są na poniższej mapce.

Ostrzyce. Turystyczna perełka Kaszub 14
Ostrzyce i okolice. Na mapce zaznaczone są: czerwony szlak pieszy, szlak kajakowy przez jezioro Ostrzyckie prowadzący do rzeki Raduni, trasy nordic walking, ośrodek w Złotej Górze. Mapkę udostępniamy dzięki uprzejmości Stowarzyszenia Turystycznego Kaszuby – Mapka jest częścią Przewodnika po Szwajcarii Kaszubskiej, wydanego przez Stowarzyszenie Turystyczne Kaszuby.

Biesiady i festiwale

W Ostrzycach organizowane są liczne wydarzenia kulturalne, które promują ten region i jego zwyczaje, i z roku na rok przyciągają coraz więcej turystów. Jedną z najważniejszych atrakcji są  Międzynarodowe Mistrzostwa Kaszub w Wolnym Paleniu Fajki. Zasady są bardzo proste: należy jak najdłużej palić tytoń przy pomocy specjalnej fajki, tzw. „Kaszebsko Pipa”. Oczywiście, żadna z corocznych biesiad nie może obejść się bez pokazów zażywania tabaki i prezentowania największych tabakier.

Innym ciekawym wydarzeniem, mającym już ośmioletnią tradycję, jest Festiwal Przyjemności Muzycznych. Odbywa się on co roku, latem, nad Jeziorem Ostrzyckim. Opiekę nad tym wydarzeniem sprawuje Krystyna Stańko. Ostrzyce odwiedzili do tej pory wspaniali artyści: Stanisław Soyka, Grażyna Łobaszewska, Dorota Miśkiewicz, Stanisława Celińska, Kortez i wiele innych. Piękna muzyka w malowniczo położonych Ostrzycach przyciąga co roku dużo turystów, a także gości z okolicznych miejscowości, czy z Trójmiasta.

Ostrzyce przed sezonem turystycznym, fot. T. Słomczyński

Komunikacja

Do Ostrzyc nie dojeżdża pociąg. Najbliższe przystanki PKM: Kreszna, Wieżyca, Somonino, Kartuzy. Połączenia autobusowe głównie z Kartuzami.

***

Ostrzyce znajdują się około 50 km od Gdańska, a 15 km od Kartuz.

Atrakcje na Kaszubach – jest ich wiele. Z pewnością wśród nich znajdzie się piękna wieś turystyczna – Ostrzyce.

Poniżej FOTOGALERIA