Góra Siemierzycka. Wieża widokowa
Góra Siemierzycka, źródło: facebook.com
Góra Siemierzycka, źródło: facebook.com

Wieża widokowa jest ustawiona na najwyższym wzniesieniu na Pojezierzu Bytowskim- na Górze Siemierzyckiej– 256 m n.p.m. Znajduje się w pobliżu wsi Rekowo i Płotowo, około 10 km od Bytowa. Widok z tej 16- metrowej wieży wart jest wspinaczki po schodach – od północnej strony możemy zobaczyć Bytów,  od wschodu rozpościera się jezioro Wiejskie i wieś Rekowo, a od południa możemy dojrzeć wsie Borzyszkowy i Ostrowite, od zachodu natomiast widoczne jest Tuchomie.

By dotrzeć do samego Rekowa, należy jechać na Bytów, a później drogą na Chojnice. Z Rekowa idziemy drogą w stronę leśniczówki, dalej prosto, aż dojdziemy do leśnego parkingu. Tu skręcamy w lewo, idziemy wzdłuż brzegu jeziora. Dalej kierując się znakami kierującymi na Górę Siemierzycka i wieżę widokową.  Drogę z pewnością wskażą pracownicy Punktu Informacji Turystycznej, który mieści się w Rekowie.

Punkt informacji turystycznej w Rekowie jest usytuowany przy Jeziorze Wiejskim, w budynku dawnej hydroforni. Punkt IT jest czynny w sezonie, tj. od maja do końca września (w godzinach: 10.00–16.00). Prowadzi go osoba, która nie tylko udziela porad i informuje, ale również pełni funkcję przewodnika wobec odwiedzających to miejsce grup turystycznych, zwłaszcza że przy rekowskim punkcie informacyjnym zaczynają się dwie ścieżki przyrodnicze: Atrakcje przyrodnicze okolic Rekowa i Płotowa oraz Wśród leśnych jezior i bagien . Można tu obejrzeć i kupić szereg przewodników, mapek, publikacji ekologicznych i turystycznych, a także rękodzieła miejscowych artystów. W punkcie urządzono także niewielką wystawą przyrodniczą na temat jezior lobeliowych i torfowisk kotłowych – głównych atrakcji przyrodniczych okolicy. Nad jeziorem można odpocząć i zażyć kąpieli w jego wodach. Przy punkcie IT znajduje się również parking, na którym zostawimy samochód, jeśli w dalszą drogę wyruszamy pieszo bądź rowerem. Źródło: bytow.com.pl

 

Wstęp na wieżę jest bezpłatny.

 

 

 

góra siemierzycka
Źródło: bytow.com.pl. fot. K. Rolbiecki